לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אגדת אוסיריס - טיולים לרחבי העולם

אוסיריס קם המייסד של תרבות מצרים

המקדשים במצרים אינם עומדים בפני עצמם אלא הם חלק ממערכת משולבת המקיימת יחסי גומלין בינה לבין עצמה. כל אחד מהם הוא חלק מאורגניזם הרבה יותר גדול, הכולל את כל ארץ מצרים. תפישה זו באה לידי ביטוי באגדת אוסיריס שהיא האגדה המכוננת מבחינת המיתולוגיה והדת המצרית.

אוסיריס, איזיס, וסת ונפתיס היו ארבעה ילדים של גב – אל הארץ, ושל נות – אלת השמיים. אוסיריס היה נשוי לאיזיס וסת – לנפתיס. אוסיריס בתמיכת איזיס ונפתיס - גיסתו הביא ציוויליזציה לבני האדם, לימד אותם חקלאות, בניה, לקרוא ולכתוב, לעשות לחם, יין ושיכר, אבל מעבר לכל: הוא ייסד את ה"מעאת", הסדר הקוסמי ביקום ובעולם, האמת האינדיווידואלית והקולקטיבית שלפיה העולם נוהג. ה"מעאת" קבע את סדרי הארץ החל ממערכות הכוכבים וכלה בסדרי ההשקיה. בזכותו השפע זרם לעולם, הצמחים ובעלי החיים לבלבו ובני אדם חיו בהרמוניה ובטוב. אוסיריס שלט על הארץ שלטון צדק ונאורות, אלא שאחיו סת אדום השיער, אדון ההרס והמדבר, התקנא בו וזמם להורגו.

 

 

סת הורג את אוסיריס

סת פיתה את אוסיריס להיכנס לארון מתים וסגר את המכסה עליו, גורם בכך למותו. הוא שילח את הארון לים ועם זרמי החוף הוא הגיע לביבלוס שבלבנון, שם עלה לאדמה וסביבו צמח עץ שיטה ענק. לימים כרת מלך ביבלוס את העץ ועשה ממנו עמוד לאולם האורחים בארמונו. איזיס, אשתו האוהבת של אוסיריס, לא השלימה עם היעלמותו של בעלה והגיעה לביבלוס בחיפושים אחריו. היא חילצה את אוסיריס המת מהעמוד, הביאה אותה חזרה למצרים, החיתה אותה באמצעים מאגיים ועשתה ממנו ילד (כמו בסרט "החיים על פי גארפ"). את הילד, ששמו נקרא הורוס, היא גידלה בביצות הדלתא, שם גם החביאה את גופת אוסיריס החצי חי, חצי מת.

סת הקנאי מצא שוב את אוסיריס, והפעם, בכדי להשלים את המלאכה, חתך את גופתו לשלושה-עשר חלקים ופיזר אותם ברחבי הארץ. איזיס הנאמנה אספה מחדש את כל החלקים ובעזרת אמצעים מאגים החיתה אותו שוב, אלא שחלק אחד היה חסר, והוא איבר המין, שאותו אכלו הדגים. לפיכך הפך אוסיריס מאותו הזמן והלאה לשליט ארץ המתים במקום שליט מצרים – ארץ החיים.

 

 

הורוס בנו של אוסיריס

הבן שנולד לאוסיריס ואיזיס גדל והפך להיות הורוס – אל הנץ. הוא יצא להילחם בסת בדרישה להחזיר לו את השלטון ויכול לו. במהלך הקרב פגע הורוס באשכיו של סת ואילו סת פגע בעינו של הורוס. בעזרתו של תות אל הקסם תוקנה העין והורוס ניצח את אויבו. עם נצחונו חזר הסדר לאדמה וה"מעאת" הקוסמי הוקם מחדש. הורוס ממשיך להופיע על פני האדמה בדמותו של ה"פרעה" המתקין ומחזק את הסדר הקוסמי "מעאת" בכל פעם מחדש. פרעה–הורוס נהיה שליט ארץ החיים ומקדם תרבות ורווחת בני האדם, בעוד שאביו אוסיריס הוא שליט ארץ המתים.

 

ארץ מצרים משולה לגופו של אוסיריס. כל חלק ממנה הוא חלק אחר בגופו. כאשר ביתר סת את גופתו לשלושה-עשר חלקים הוא שלח כל חלק למקום אחר בארץ. כל המקומות הללו ביחד מהווים את השלם שהוא אוסיריס. מערכת המקדשים של מצרים מבטאת את החלקים השונים בגופו של אוסיריס. כל מקדש או מרכז הוראה מקביל לחלק אחד מגופו, מהותו. מכיוון שאוסיריס הוא מייסד הסדר הקוסמי – "מעאת", הרי שמערכת המקדשים מבטאת גם סדר זה וכל חלק בה קשור לעיקרון קוסמי זה או אחר שלפיו מתנהל העולם. עקרונות אלו מבוטאים על ידי האלים השונים, מכאן שכל מקדש במערכת המקדשים של מצרים קשור לאל זה או אחר, לפי התייחסות האל לעקרונות ה"נטר", לסדר הקוסמי של ה"מעאת", ולחלק בגופו של אוסיריס. מצרים היא כמו אורגניזם ענק אחד שהוא גופו המת של אוסיריס, המתעורר לתחייה בעזרת הפעולות המאגיות המתבצעות במקדשים, בהנהגת יורשו והתגלמותו של הורוס על פני האדמה – הפרעה. המקדש הראשון במערכת זו נמצא באסואן, שם נמצאת רגלו של אוסיריס, והוא מוקדש באופן טבעי לאיזיס. המקדש האחרון נמצא בדלתא, שם נמצא ראשו. כל שאר החלקים, המקדשים והאלים נמצאים בין שניהם...

"הם באים, מי החיים שבשמים.

הם באים, מי החיים שבאדמה...

השמיים בוערים לכבודך, האדמה רועדת לכבודך.

לפני ההולדה הקדושה של אוסיריס – נילוס, שני ההרים נבקעים.

האל נהיה קיים, לאל יש כוח בגופו...

החודש נולד, השדות חיים."

כתבי הפירמידות 2063 לפני הספירה!.

 

 

מאמרים על הדת המצרית

סיפור הבריאה

מאגיה מצרית

אגדת אוסיריס

ספרות מצרים

חיים לאחר המוות

כוהני מצרים

אלי מצרים 

הדת המצרית

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו