לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אדינבורו - טיולים לרחבי העולם

אדינבורו היא אתונה של הצפון

סוף המאה ה18 אדינבורו נחשבת לאתונה של הצפון, היא מרכז של השכלה ולימוד. וזה לא פלא מכיוון שהתנועה הדומיננטית באותה תקופה היא הבונים החופשיים, שהתחילו בסקוטלנד. הייתה זאת עת מהפכות: המהפכה האמריקאית, המהפכה הצרפתית, אך יותר מכל המהפכה התעשייתית. באותה תקופה הומצא הנול הממוכן, מנוע הקיטור, ושיטת בתי החרושת עצמה. ממציאים ופילוסופים לאורכה ולרוחבה של אירופה נטלו חלק בהארה הגדולההם קיוו כי מוחות מזהירים ופרסום האמת ברבים יבערו מן העולם את הבערות, בה ראו שורש כל רע. האינטלקט עצמו יוכל "להאיר את העולם". תורת ההיגיון הפכה לדת חדשה.

אדינבורו הייתה לבירת ההארה בסקוטלנד. קבוצה של אנשים שנפגשו ב"מועדון הצדפה" היו המרכז, ביניהם: גיימס וואט – ממציא מנוע הקיטור. אדם סמית – שכתב את הספר עושר האומות ויצר כלכלה המבוססת על יוזמה חופשית. גון קלארק – שהגה רעיונות מבריקים בלוחמה ימית. גוזף בלאק – הכימאי שגילה את דו תחמוצת הפחמן, וגיממס האטון – אבי התפישה המודרנית של כדור הארץ.  בנגמין פרנקלין שביקר באדינבורו פעם אחת, כינה אותם "חבורת אנשים דגולים באמת, מלומדים וידענים גדולים יותר מכל אלה שנאספו אי פעם בכל דור ובכל מקום".

 

דיוויד יום 1711 – 1776
פילוסוף סקוטי מאדינבורו. המשיך את דרכם של לוק וברקלי. כתב ספר בשם "מסכת טבע האדם" ביסס את החקירה שלו על חקירה אמפירית.

הוא קידם את המדע ככלי לבדיקת המחשבה, הרגש והפעולה האנושית. כתב ספר "דיאלוגים על דת טבעית". מנסה ליישם עקרונות מדעיים "ניוטוניים" במדעי הרוח, להתבונן אל מדעי הרוח בעזרת התבונה.

 

 

 אתרים באדינבורו

באמצע אדינבורו יש את סלע הטירה castle rock שלפי מסורת מקומית זה מקום מושבו של ארתור. טירה על הר החולשת על הנוף של אדינבורו. בתוכה יש את הקפלה של מרגרט מהמאה ה12. זאת אחת הטירות החשובות מבחינה צבאית, מלכותית והיסטורית, שהותקפה עשרות פעמים, היה לה תפקיד במלחמת העצמאות של רוברט ברוס. והיא הסמל של העיר.

 

גבעת כסא ארתור arthur seat

ממזרח לאדינבורו מתנשאת גבעה תלולה בשם כסא ארתור. לפי שיר וולשי עתיק "גודודין", שהיא כנראה מהמאה 7-11 לספירה, המקום קשור ל300 גיבורים שיצאו לחרף נפשם, השיר מזכיר כבדרך אגב את ארתור והוא ההזכרה הראשונה שלו.

בראש הגבעה נמצאו שרידי ישובים עתיקים ולכן האגדות מקשרות אותה לקמלוט.

 

הולירוד Holyrood

יש הרבה אגדות הקשורות לגבעת כסא ארתור, בין השאר עם המלך דויד שהקים לרגלי ההר מנזר בשם Holyrood Abbey במקום בו ניצל מחזיר בר. יותר מאוחר הוקם לידו ארמון, הקיים עד היום, של מלכי אנגליה  Palace of Holyroodhouse

 

המנזר של דונפרמליין Dunfermline
אתר העלייה לרגל החשוב במאה ה12 שטופח על ידי סנט מרגרט המלכה. מנזר גדול כדוגמא גלסטנברי וזה שנמצא בדרום ויילס, שנעזב בתקופת הרפורמציה ושופץ אחר כך. קשור להיסטוריה הדתית כנסייתית של אנגליה.

 

גבעת קלטון calton

שם קבור דיוויד הום, הגבעה נבנתה בעיקר אחר הרפורמציה. המוסדות המודרניים של אתונה החדשה נמצאים שם. המונומנטים הלאומיים ובית המושל


העיר העתיקה
royal mile

הרחובות המובילים מהטירה אל ארמון הולירוד, לאורך כקילומטר הם גרעין העיר העתיקה. זהו רחוב שוקק חיים שבמרכזו הכנסייה המרכזית של סקוטלנד, קתדראלת סנט ג'יל היפה. העיר כולה נמצאת בין שבע גבעות, כמו רומא.

 

האי הקדוש של אדינבורו - inchcolm

זה האי הקדוש של המערב שהוקם בו מנזר חשוב שננטש בתקופת הרפורמציה היום הוא מאוכלס על ידי עשרות אלפי שחפים המקננים בו ואריות ים. מפליגים אליו מאזור הגשר, המנזר נשתמר כמעט בשלמותו, ישנם שבילי הליכה ותצפיות יפות

 

 


מאמרים על סקוטלנד - לחצו לקריאה

אדינבורו 

פינדהורן

אתרים בסקוטלנד 

סנט קולומבה - האיש שניצר את הסקוטים

 

 

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו