לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אוגוסטוס - טיולים לרחבי העולם

אוגוסטוס קיסר היה פוליטיקאי פיקח, הוא השתלט על רומא בגיל 18 ושלט כמעט 60 שנה, מציג עצמו כמציל הרפובליקה ויוצר מסבך התפקידים שבה חיבור של תפקיד חדש הפרינקיפאט שהפך להיות הקיסר. אוגסטוס יוצר למעשה שיטת שלטון חדשה, שלאור הצלחתה אין סיכוי לחזרה למשטר הרפובליקה. הוא זוכה בתואר "אבי המולדת".
"מפני שהיה מודע מאוד למציאות וזלזל בינו לבין עצמו בשמות ובמסגרות רשמיות (אם כי כלפי חוץ גילה כבוד), העדיף אוגוסטוס סמכויות לא מוגדרות ורחבות טווח על פני הזכויות החוקיות והגלויות לעין, ולכן גם הפגיעות, של משרה."

 

אוגוסטוס דאג שימנה אותו לפרוקונסול על המחוזות החשובים בהם היו מירב הצבאות, בנוסף לזה הוא מונה לטריבון והיה לו זכות ווטו. בכספו שלו הוא האכיל את ההמונים ברומא שנהיו תלויים בו.
"בעת שמארקוס מארקלוס ולוקיוס ראונטיוס היו קונסולים, הציעו לי העם והסנאט את הדיקטטורה בן בעת ששהיתי ברומא והן כשהייתי מחוצה לה, אך דחיתי את הצעתם. אבל כשהיה מחסור חמור בתבואה לא סירבתי לתפקיד הממונה על הספקת התבואה וניהלתי את התפקיד כך, שבתוך ימים מעטים הסרתי מעל המדינה את הפחד ואת הסכנה המאיימת, על חשבוני ותחת פיקוחי" מפעלות אוגוסטוס האלוהי.

בנוסף לכך היה אוגוסטוס גם קנסור, בצורה זו הוא שלט הן על הצבא, הן על האסיפה הפלבאית, הן על הסנאט – קנסור, והן על המוני העם. בסופו של יום הוא שלט ברומא בהסכמת הכול. למעשה הוא נהיה פטרון של כולם.

 

העוזר העיקרי של אוגוסטוס היה אגריפה ובנוסף לזה הוא הסתמך על נכדיו כיורשיו אלא שאלו מתו וכך גם אגריפה והוא נותר לבדו בסוף חייו ובלית ברירה העביר את הירושה לטיבריוס שמאופיו הסתייג. משהו עבד נגדו בסוף חייו, הוא בנה את כל השיטה על עצמו, ולא היה מי שיוכל להמשיך בכך. הוא לא שם לב למה שהוא עושה. בשנת 22 הוא חלה מאד והעביר כבר את החותם לאגריפה אך לבסוף התאושש. בנוסף למות של נכדיו סבלו הרומאים מפלה בסוף ימיו של אוגוסטוס מידי הגרמנים. אוגוסטוס נלחץ מכך. בימיו האחרונים שאל את מקורביו אם לדעתם שיחק היטב את משחק החיים וציטט ביוונית: "אם היטבתי לשחק, מחאו לי כף ושלחו אותי בשבח רב פה אחד". זה מראה על הצורך שלו בקבלה מצד אחרים. בסוף חייו ביקש לחרוט על לוחות נחושת את מפעלי אוגוסטוס ולהעמיד אותם בכניסה למאוזוליאום שלו.

 

בסוף ימיו הוא פרסם דוח כללי של הוצאות האימפריה והכנסותיה. הוא היה מאד עשיר ולמעשה האוצר היה תלוי בו, בנוסף לכך היה לו מונופול על החלטות בענייני כספים הוא החליף את האנשים הנבחרים בפקידות מקצועית קבועה ועצר את כל ההוצאות הפוליטיות. המשרות נהיו ציבוריות, מטרתו של אוגוסטוס הייתה לייעל את השירות לאזרח. הוא יצר משרות פיקוח.

הוא יזם חקיקה שביטלה את תהליכי התביעה הקדומים המסובכים והסדיר מינויי שופטים. קבע שכל משפט צריך להסתיים תוך 18 חודש. ייסד בתי דין חדשים  לשיפוט על עבירות מדיניות. בנוסף לכך יזם חקיקה בענייני מוסר, כמו למשל עבירות ניאוף, פרסים על ילודה ועוד. הוריד את גיל הקבלה למשרות. הקים וועדה מייעצת שהייתה מורכבת מסנאטורים בכירים ושם בעצם היו מתקבלות ההחלטות. הוא העביר את ההחלטות החשובות על מלחמה מאסיפות העם אל בתי המשפט. זכות הפובוקאטיו, הכרעה בענייני חיים ומוות עברה אליו.

הוא לקח פטרונות גם על השעשועים להמונים, ובנוסף לזה עודד את הסופרים והמשוררים, שבתורם הללו אותו ותיארו את שלטונו כתור זהב. דאג למפעלי מים, דרכים, תקינות מבנים, כיבוי שריפות, כל מה שהעם היה צריך. מבחינה דתית הוא הכריז על עצמו כבן אל, שהרי היה בנו של יוליוס שנהפך לאל אחרי מותו, בתקופתו התחיל פולחן של ה'גניוס' של אוגוסטוס. רוח מגינה ונותנת חיים לפרינקיפס

 

אוגוסטוס הדגיש את החוקיות והמסורת שבשלטונו וכן את תכונותיו האישיות של מסירות ונאמנות לאביו המאמץ, לאלים ולמולדת, מידת הרחמים כלפי אויביו ונדיבות לעם. אלו תכונות רומאיות מרוממות.
"קיסר אוגוסטוס, יליד האלים הוא, שנית עוד יפריח. תור הזהב בימיו, כמו בזמנו של סאטורנוס" ורגיליוס , איניאיס.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו