לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אור מיסטי בבלקן - טיולים לרחבי העולם

אור מיסטי בבלקן - מסורת הגנוסטיקה והאחווה הבנה

הרצאה קרובה

 

לפני 2000 שנה התפתחה תורה מיסטית כלל עולמית שראתה את החיים כמאבק בין טוב לרע, את העולם שלנו כמושחת ומסואב, אבל בתוכו קיים ניצוץ אור אלוהי שאותו ניתן לחלץ בדרך של ידיעה - גנוסיס. האדם מורכב מחומר שנשלט על ידי כוחות הרוע, ורוח שקשורה למקור האלוהי.

התנועה כללה את האיסיים, כתות יהודיות כמו התרפויטים באלכסנדריה, זרמים של דת זרתוסתרא הפרסית, אך התפתחה בעיקר בקרב הנצרות המוקדמת במקומות כמו מצרים וסוריה. תגלית מרעישה של ספריית מגילות שלמה בנאג' חמאדי במצרים, מהמאה ה2-3 לספירה, שפכה לאחרונה אור על האמונה.

הגנוסטיקה מצאה בית בימי הביניים בבלקן - בוגומילים ודרום צרפת - התנועה הקתרית ורעיונותיה השפיעו על הקבלה, הסופים, דרוזים, והוגי דעות כגון בלייק ואחרים

בתחילת המאה ה20 חודשה המסורת על ידי מורה מואר בשם פטר דונוב שלמד בארצות הברית ופעל וחי בבולגריה. הוא פיתח סוג מיוחד של ריקוד המעורר את הרוחני באדם, חיבר מוזיקה שמימית, ולימד חיי טוהר והגות. פעל רבות למען הצלת יהודי בולגריה בשואה, ואסף סביבו תלמידים רבים, כולל הרב דניאל ציון (רבה הראשי של סופיה) ושלמה קאלו.

בהרצאה ראשונה מסוגה נפתח את מסורת הגנוסטיקה, התפישה שלה לגבי החיים, הופעתה במהלך הדורות, והאחווה הלבנה בבולגריה.

 

בין נושאי המפגש

- העולם כמקום מאבק בין טוב לרע

- רוח לעומת חומר

- ההיסטוריה של הגנוסטיקה ותכליות נאג חמאדי

- האחווה הלבנה והריקוד הפניאוריתמי

- סיפורה של הנצרות המיסטית

- שבעת האגמים בהרי הרילה

 

כולל מוזיקה, תמונות, וסרטים ייחודיים של הריקודים.

 

זאב בן אריה - חוקר תרבויות ודתות, בעל חברת "תרבויות עולמי" הוביל מאות טיולים לבלקן, בעל קשרים חבריים עם האחווה הלבנה. תלמיד M A במדעי הדתות, אוניברסיטת חיפה, המתרכז בלימודי הגנוסטיקה בעולם הקלאסי וימי הביניים.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו