לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אורחות חיי הבוגומילים - טיולים לרחבי העולם

דרכם של הבוגומילים

 

ארגון

במקומות שבהם היו קהילות בוגומיליות משמעותיות, כמו למשל מקדוניה, או פלובדיב בבולגריה, הם יצרו ארגון דמוקרטי שהונהג על ידי הזקנים והמושלמים, המנהיגים נקראו שליחים. אבל לא היה להם כנראה ארגון כנסייתי היררכי (Obolensky 1972: 133) כולל, ולא היה אפיפיור בוגומילי, כפי שחלק מהחוקרים נטה לחשוב. לכל קהילה היו 12 שליחים שהיו מעין מועצה עליונה. מפני אמונתם שהנראה הוא יצירת הרע הם נמנעו מכנסיות ומוסדות, דחו כל ריטואל, וקידמו רק את הטהור והרוחני, הנזירי והפנימי.
במאה ה12 מופיע מדרג לטבילה רוחנית, בראשו חבורה של מושלמים הנבחרים
' תופשים עצמם כנוצרים אמתיים, יושבי גן העדן, ילדי הרוח – הזקנים האורחים והחכמים, ששלטו על ההמונים – נשמעים ומשרתים שלהם

המושלמים (Fichtenau 2010: 75) נקראו תאודוקוס, נושאי אל, שם דומה למריה

 

תרגול

מעבר לתפילה, לימוד התורה, ושאיפה לחיי טהרה, קוסמס מתאר תרגולת שבה הם פותחים את חמשת הדלתות, שזה חמשת החושים, וסוגרים את דלתות הפיזיות של הבתים, משיגים בדרך זו ריכוז בתפילה. זה מזכיר מדיטציות של המזרח, ואת האמונה של המסליאנים שניתן לראות את רוח הקודש עם החושים הפיזיים.

 

תפילה

הם התפללו את תפילת האדון – אבינו ששמיים, שהיא התפילה היחידה שלהם, לפי דימטרי למדו זאת מהמסליאנים שהיו חוזרים שוב ושוב על תפילה זו. הבוגומילים התפללו מספר תפילות קבוע בזמן הקבוע (Fichtenau 2010: 75), ארבע פעמים ביום וארבע בלילה, משתחווים תוך כדי המילים "אבינו שבשמים", בלי לעשות סימן של צלב. יום ראשון היה יום של תפילה וצום. התפילה התנהלה בבתים ולא בכנסיות שנחשבו למקום השטן.
בנוסף לתפילה זו היו להם כנראה תפילות נוספות משל עצמם.

 

שוויון

הטקסים נעשים גם על ידי נשים. הן יכלו להיות מושלמות כמו הגברים. במובן זה מזכירים את המסליאנים, גם המושלמים יכלו להיות נשים או גברים, וכך גם המורים שלהם. אפילו הווידוי יכל להיות בין המינים. הן גברים הן נשים ניהלו חיי פרישות

 

איסורים

המושלמים נמנעים במידת האפשר מנישואין, ומכל מה שמזהם שקשור לעולם הפיזי כמו יין ובשר. היה איסורים על שתיית יין ואכילת בשר. עץ הדעת זה הגפן שהשטן שתל בגן העדן (Fichtenau 2010: 76)
אלו החיים בעולם הם משרתי הממון. הגפן נשתל בגן עדן על ידי שטנאל, והוא עץ הדעת שגרם לנפילה.

 

התנהלות יום יומית

 

עבודה וחיי קהילה

בתחילה הייתה מגמה שקרובה לנזירות, בוז לעבודה והסתמכות על האל שיספק מחסורם

אלא שעם הזמן השתנתה התפישה והם עודדו עבודה יצרנית והשתתפו בה כולם ביחד. יש עדויות על חיי קהילה שלהם. הבוגומיליות התפשטה בקרב קהילות חקלאיות אוטוקרטיות שלקחו את הנוצרים הראשונים כדוגמא לקהילה שיתופית קדושה.

 

יחס לחברה

הבוגומיליות התחילה כחלק ממרד אזרחי, כנגד העשירים והשולטים, וכהטפה לצדק ושוויון חברתי. הם היו בקונפליקט עם הממסד, המדינה והכנסייה, למרות שבתקופות מסוימות היו שליטים שהתחשבו בהם ואף תמכו.
בגלל הדואליות שלהם והאמונה שמקור העולם הארצי הוא השטן הבוגומילים דחו כל דבר שלא מגיע מהנפש, הדרכה פנימית, מעין ברית לא כתובה, הם דחו את הארגון החברתי, קצת כמו בתקופת השופטים – איש הישר בעיניו יעשה, הם דחו כל צורה של אוטוריטה: כנסייה, מדינה, היררכיה, סירבו לשלם מיסים, לעבוד כאריסים או לשרת בצבא
.

 

ווידוי

הווידוי הוא אחד לשני, לא כטקס סקרמנט, אלא כאמצעי חברתי

 

מאמרים על הבוגומילים כללי - לחצו לקישור

הבוגומילים 

הבוגומילים בבלקן

בוגומילים בבולגריה

בוגומילים בבוסניה

אמונת הבוגומילים

אורחות חיי הבוגומילים

ספרות הבוגומילים

הבוגומילים כיום

גנוסטיקה מאמרים כללים

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו