לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אחמד גרן - טיולים לרחבי העולם

אחמד גרן

בתחילת המאה ה-16 החל שוטף גל של התעוררות דתית את קרן אפריקה, חכמי דת ושייח'ים חשובים הגיעו מחצי האי ערב, עדן ותימן, והטיפו למלחמת קודש בנוצרים. היה זה שינוי מהתייחסות הרגילה של האסלאם לאתיופיה. שבטי הנוודים כרתו ברית עם הקנאים הדתיים והתאחדו לפשיטות על האזורים הנוצריים, הם החליפו את השליטים המוסלמים המסורתיים. מי שאיחד את השבטים היה האימאם מחפוז, אלא שהוא נהרג בקרב עם האתיופים ב-1516. חתנו הצעיר אחמד גרן המשיך את דרכו.

חכמי הדת חלמו עליו שהנביא מוחמד ניבא שהוא יאסלם את אתיופיה. ביחד עם אחמד גרן הם הכריזו ג'יהאד על אתיופיה. המטרה הפעם הייתה לא להגן על ארצות המוסלמים, אלא לכבוש את לב אתיופיה הנוצרית ולאסלאם את תושביה, הייתה זו מטרה נועזת ואפשר גם שנחשבה לבלתי אפשרית עד לאותה תקופה. אלא שאחמד גרן עשה את הבלתי אפשרי, הוא הצליח לאחד את כל שבטי הנוודים המוסלמים תחת מרותו, לבנות צבא אדיר, ולעלות על ארץ אתיופיה, מעוזי ההרים של הנוצרים, ולכבוש אותה. הוא שלט באתיופיה עד 1543 וניסה בשנות שלטונו הקצרות (תיגרה נכבשה ב1535, שאר הארצות קצת קודם) למחוק את שלטון הנוצרים, להכריח את הנוצרים להתאסלם, ולבנות מבנה חברתי חדש. הוא הרס כנסיות, השמיד ספרים, ורדף את שרידי השלטון הקודם (הקיסר לבנה דנגל נהיה פליט בארצו ומת מבודד וחסר כול ב1540).
ב-1543 נהרג גרן בקרב עם האתיופים ופורטוגלים שבאו לעזרתם, והשלטון המוסלמי באתיופיה התמוטט באחת.

 

פלישת וכיבושי אחמד גרן היו נקודת מפנה בתולדותיה של אתיופיה. נשבר כוחה של השושלת הסל ומונית ואתיופיה גלשה לאחר המלחמות לתקופה שנקראה "תקופת השופטים". כוח השלטון הריכוזי נחלש.במקומות שונים הנצרות והכנסיות לא התאוששו מעולם מהכיבוש וההרס. היישוב המוסלמי בגב ההר התחזק. ההרס סלל דרך להתיישבות שבטי רועים פאגאניים בשם אורמו במרכז אתיופיה. האורמו נהיו הגורם הצבאי החזק בתקופת השופטים וחלקם הגדול התאסלמו. אתיופיה הפכה מכוח אזורי ואולי אף עולמי חשוב, לתופעה שולית. חברה הנשענת על עברה והמסורת הבסיסית שלה.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו