לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אטרוסקים - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה של איטליה לפני עליית רומא


אטרוסקים

האטרוסקים היו תרבות מתקדמת במרכז צפון איטליה לפני רומא. אין לנו את הכתב שלהם ולכן לא יודעים עליהם הרבה מלבד ממצאים ארכיאולוגים וכותבים מאוחרים יותר. הם האמינו שישויות שיצאו מהאדמה, או בדרך פלאית אחרת, נתנו להם ספרים שבהם ידע סודי, הייתה כנראה השפעה של ממלכת לידיה, במערב תורכיה, לפי איליאדה מירצה האטרוסקים הם תוצאה של מיזוג תושבים מקומיים עם פולשים זרים, אולי הודו אירופאים, אולי לידים, והאגדות שלהם משקפות את המאבק והמיזוג הזה. הם הקריבו קורבנות אדם ומכאן התפתחו משחקי הגלדיאטורים, אבל מעבר לכך הייתה להם תרבות מתקדמת שבה מעמד של שוויון לנשים ואולי גם בכורה. הם חפרו מערכות קבורה מתחת לאדמה שייתכן ששימשו גם לדברים אחרים.

בזמנם של האטרוסקים היו שני כוחות משמעותיים באיטליה, האטרוסקים בצפון והערים היווניות בדרום. העיר היוונית החשובה ביותר ביבשה הייתה קומאנה, שם ישבה הסיביליה. והיא הנהיגה ברית של ערים ונלחמה באטרוסקים, שני הכוחות היו תרבויות מתקדמות, והנה באה רומא וגנבה לשניהם את הבכורה

 

ממלכת לידיה

המלך האחרון היה קרויסוס שתקף את הפרסים לאחר נבואת האורקאל מדלפי שממלכה גדולה תקרוס, והובס בצורה מוחלטת, לפי האגדות העלו אותו על מוקד, אבל אז הוא התפלל לאלים והמלך כורש כשראה שתפילתו נענת הוריד אותו מהמוקד והפך אותו ליועצו. זאת הייתה ממלכה שהשתלטה על כל החוף המערבי של תורכיה, הערים היוונית ועד אנקרה, שם היה מקום מקודש. הייתה להם תרבות זהב מפותחת והם התפרסמו באוצרות הזהב שלהם.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו