לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

איראן - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה פרס


פרס הקדומה

העם הפרסי הוא אחד העמים העתיקים בעולם. זהו עם הודו אירופאי שקשור להודו מצד אחד ולאירופאים מהצד השני. במאה ה19 גילו חוקרים גרמנים קשרים בשפה בין מקומות מרוחקים זה מזה, דבר שהביא לתיאוריה המקובלת כיום על מוצא משותף אחד לכל העמים שיושבים כיום ברצועה שמהודו ועד אירלנד, אירופה ודרום מערב אסיה. אלא שלא ברור מקורם של העמים הללו.
לפי אחת התיאוריות המקור הוא באיראן. תיאוריות אחרות טוענות שמקור העמים הוא בערבות אסיה, הרי פמיר או ערבות רוסיה הדרומית. (השם איראן נובע מהביטוי אציל, וזה מקביל למושג אריים בגרמנית).

כך או כך באלף השני לפנה"ס, כחלק מנדידות העמים הגדולות שקרו בעולם בזמן הזה, תוצאה של השלב האחרון בהתייבשות של אזורי המדבר לאחר תום תקופת הקרח. הגיעו לאיראן שבטים נודדים הודו אירופאים והתערבבו עם האוכלוסייה.

כשמדברים על איראן העתיקה היא מחולקת לשני חלקים, החלק המערבי שהוא איראן של היום, והחלק המזרחי שנמצא כיום בתחומי צפון אפגניסטן, טג'יקיסטן, טורקמניסטן ואף חלקים מאוזבקיסטן, מה שנודע בימי קדם בשם "בקטריה" או חורסן. הצד המזרחי של האימפריה הפרסית היה מקום של נהרות גדולות – האמו דריה במיוחד, שיצרו מסביבם נאות מדבר גדולות בסגנון מצרים וערים מפותחות על דרכי המסחר – משי של העולם העתיק. ליד אזורים אלו מישורי ערבה אין סופיים והרים גבוהים , פראיים ונידחים. דווקא מזרח האזור הפרסי הוא המקום שנחשב למולדת התרבות והדת הפרסית, ואולי גם מקור השבטים ההודו אירופאים. (כיום מדברים ניבים דומים לפרסית עשרות מיליוני בני אדם בטג'יקיסטן, אוזבקיסטן, תורכמניסטן וצפון אפגניסטן).

הנדידה ההודו אירופאית הביאה איתה כתבים שנקראו וודות ותפישה דתית חדשה שיוצגה על ידי דמות אגדתית בשם זרתוסתרא שכתב מזמורים ליסודות, שבע הכוחות המיוצגים על ידי אלים. הוא המייסד האגדי של דת המאגים, האנשים שעסקו בקסמים, וידעו את סודות המלאכים ותורת הנסתר.

למאמר על הדת הפרסית - לחצו כאן

למאמר על דת זרתוסטרא - לחצו כאן

 

האימפריה הפרסית האחמנית

במאה ה6 לפנה"ס מסתדר לפרסים הכל. העם שיושב בעיקר בדרום פרס, נקרא על שם אזור פרסיס בדרום, משתלט על האימפריה המדית ומקים ממלכה אדירה, האימפריה הפרסית הראשונה. הגדולה ביותר בעולם עד אז. המלך הכובש הגדול הוא כורש שמולך מהודו ועד כוש. והוא מאפשר ליהודים לחזור לארצם. נקרא בתנ"ך משיח אלוהים. המלכים הגדולים האחרים הם דריווש הראשון.

האימפריה הפרסית נכבשת רובה ככולה על ידי אלכסנדר מוקדון, ועוברת תהליך של הלניזציה, התערבבות עם המערב. נשלטת על ידי שושלות יווניות.

 

האימפריה הפרתית

במאה השלישית לפנה"ס השושלת הפרתית שבירתה הייתה בטורקמניסטן ליד הבירה אשבגד של היום, עולה לגדולה ומקימה ממלכה של חילות פרשים המתמודדת בהצלחה עם האימפריה הרומית עד המאה ה3 לספירה, שאז הם נכבשים על ידי השושלת הסאסאנית הפרסית שמקימה את האימפריה הפרסית השנייה, בה זרתוסטראיזם הוא דת מדינה, ומתקיימת עד זמן הכיבוש הערבי במאה ה7 לספירה.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו