לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אלכימיה - טיולים לרחבי העולם

טיול לדמנהור בדגש אלכימיה - לחצו כאן

 

אלכימיה קלאסית.
האלכימיה היא המדע של הפיכת מתכות פשוטות לזהב, אך למעשה זהו הידע של איך להפוך אדם למואר. המתכות השונות מסמלות את השלבים השונים בחיי אדם.
האלכימיה הייתה נפוצה מאד בימי הביניים, הן בקרב הנוצרים והן בקרב המוסלמים, בתקופה המודרנית התייחס אליה הפסיכולוג יונג כמייצגת אריכטיפים אנושיים. ידע האלכימיה עוזר מאד להבין תרבויות עתיקות, החל ממצרים, המשך באסלם, וכלה באירופה בימי הביניים ועד לרנסנס.

ילדות – כספית.
הכספית נמצאת בסלעי בזלת במינרל שנקרא צינובר. הכספית היא המתכת שהיחידה שאפשר למצוא אותה במצב נוזלי, ומכאן שהיא מייצגת את שלב הילדות בו איננו מעוצבים עדיין. היא שימשה בעבר לטיהור כסף וזהב וכן ברפואה ומייצגת לכן את הטוהר של הילדות.

הכספית מוליכה טובה ויוצרת בקלות סגסוגות עם זהב, כסף ונחושת, אך לא עם ברזל. הקדמונים האמינו שכספית במצב מוצק זה זהב, ושזהב וכסף במצב נוזלי הם כספית, מכאן שהילדות היא בגרות פוטנציאלית ותחילת התהליך שמסתיים בזהב, מכיוון שזהב קיים כבר בכספית, אלא שבמצב אחר. כספית ייצגה את מרקורי, שליח האלים והזריז והמהיר מביניהם, שהוא גם אל הסוחרים והגנבים. מרקורי הוא הילד השובב הלומד מהר.

נעורים – נחושת.
את הנחושת ניתן למצוא במרבצים של סלעי חול, כרייתה קלה, ולכן ההפקה שלה הייתה מאד מוקדמת והיא הייתה המתכת הנפוצה ביותר בתקופות העתיקות, תקופת שלטון האלה, לפני ההתחלה המסיבית של שימוש בברזל. נחושת בסגסוגת עם בדיל נותנת ברונזה שעל שמה קרויות תקופות שלמות בהיסטוריה האנושית, מכיוון שמברונזה ייצרו כלי עבודה, נשק וכלי בית. הראשוניות של הנחושת מייצגת את הראשוניות של תקופת הנעורים, תקופת העיצוב הראשונה.

הנחושת יוצרת מתכת בוהקת, מחזירה אור, כשאר המתכות, ולכן זיהו אותה עם הכוכב וונוס הזוהר בשמיים. לנחושת תכונות מוליכות גבוהה ולכן היא משמשת כמוביל בחוטי חשמל ביחד עם אבץ, תכונותיה האנרגטיות הם הובלה של אנרגיה, מוליכות, העברה. הזוהר והמוליכות של הנחושת מסמלים את שלב הנעורים באדם, שלב הזוהר והמוליכות.

הנחושת מופיעה במקדשים במצרים וגם בבית המקדש בירושלים בחלקים החיצוניים של המקדש. מסורת זו עברה גם לאדריכלות כנסיות בה אנו מוצאים שימוש בדלתות נחושת בפתחים. הנחושת מסמלת פתחה של תקופה חדשה, חיים חדשים, ומתקשרת בזה לשלב הנעורים של האדם.

הנחושת היא מתכת לוונוס אלת האהבה. כרו אותה בקפריסין – ארצה של וונוס, ובמצרים היא הייתה קשורה לחתחור – האלה אם. ההקשר של הנחושת לאהבה מסמל את שלב הנעורים הקשור בחיפוש אחר זוגיות. בן זוגה של הנחושת ליצירת הברונזה הוא בדיל המייצג באלכימיה את שלב האדם הצעיר.

אדם צעיר – בדיל.
את הבדיל הביאו יורדי הים של העולם העתיק – הפיניקים כבר בתקופות עתיקות ביותר מאנגליה ואירלנד. הקדמונים גילו שכשמערבבים בדיל עם נחושת מקבלים מתכת הרבה יותר חזקה הנקראת ברונזה, והיא הפכה להיות המתכת החשובה ביותר שלהם, ממנה היו מייצרים חרבות, כלי עבודה וכלי בית. הבדיל, אם כן, נתן תכונה של קושי ואופי לנחושת הרכה והמוליכה ומכאן חשיבותו ואולי גם הזיהוי שלו עם יופיטר, אבי האלים וגם אביה של וונוס, האלה שקשורה לנחושת. הבדיל מייצג באלכימיה את האדם הצעיר שנותן קושי ואופי לתקופת הנעורים של חייו.

בדיל הוא מתכת נדירה יחסית בכדור הארץ ולכן צריך היה להביא אותה מאנגליה. הבדיל יוצר סגסוגת עם הנחושת וגם עם הברזל, הוא משמש לציפוי ברזל ועל ידי כך נוצר הפח שאיננו מחליד. הנחושת היא הגיל הצעיר של האדם והברזל הגיל המבוגר, מסיבה זו מזוהה הבדיל עם התקופה בחיי האדם שבין הנעורים לבגרות. תקופה שבה האדם כמו נולד מחדש ויש לו הזדמנות לבנות את חייו בעצמו, תקופת האדם הצעיר

בגרות – ברזל.
רק מי שחפר באדמה קשה עם מכוש או עם טוריה יכול להבין את חשיבות הברזל למין האנושי. הברזל מאפשר לחפור באדמה, להילחם, לבנות בניינים, ולעשות דברים רבים נוספים הרבה יותר טוב מאשר בעזרת המתכות האחרות שהם רכות יותר. הברזל נותן לאדם את הקושי, את הכוח. הברזל הוא היסוד הנפוץ ביותר בכדור הארץ, כמעט שליש מהרכב כדור הארץ והליבה שלו. בנוסף לכך הוא נמצא בגוף האדם ומשמש נשא לחמצן העובר מהריאות דרך מערכת הדם אל התאים. הברזל נותן לדם את צבעו האדום, וגם ללבה של כדור הארץ. מפיקים אותו מעפרות שמחוממות לטמפרטורה מאד גבוהה. את הטכניקה של יצירת ברזל שמיש לאדם גילו לפני כ3000 שנה ומאז הברזל הוא המתכת העיקרית בתרבות האנושית. יותר מאוחר למדו איך לייצר מברזל פלדה שהיא חזקה אף יותר. הברזל מייצג את שלב הבגרות הבשלה באדם, שיא החיים והכוח.

זקנה מוקדמת –  כסף.
המוליכות החשמלית והתרמית של כסף הם גבוהים יותר מכל יסוד הנמצא בטבע, אלא שהוא יקר יותר מנחושת, ולכן משתמשים בנחושת למוליכות באופן כללי. את הכסף אפשר להפיק כתוצר לוואי ממחצבי זהב, נחושת ועופרת, וכבר הקדמונים ידעו איך לעשות זאת. כסף שימש בעיקר לתכשיטים, בגלל הברק שלו והצבע הלבן, זה הביא לכך שהשתמשו במתכת זו כמטבע עובר לסוחר, ומכאן האימוץ של שם המתכת לציון מטבעות – כסף. הכסף הוא ניטראלי לאדם, אינו משפיע על בריאותו, הוא מייצג בחיים את השלב שבו השערות נעשות לבנות, שלב הזקנה המוקדם, שלב החוכמה, כסף מזוהה באופן מסורתי עם הירח ונקרא גם בתרבויות מסוימות "דמעות הירח".

זקנה – עופרת.
את העופרת מוצאים בהרים בעיקר בקרב סלעי גיר, מרבצי העופרת מכילים אחוז גבוה של עופרת שבתהליך הפקה פשוט יחסית נותן עופרת טהורה, בה השתמשו כבר מימי קדם. העופרת היא מתכת כבדה, קלה לעיבוד, שלא מתחמצנת בקלות ולכן השתמשו בה כמשקולות, צינורות, ועוד.. כיום משתמשים בעופרת גם לצורך בידוד (כורים גרעיניים), ותוספת לחומרים כמו צבעים. העופרת בגלל הכובד שלה מסמלת סיום, הגבלה, את סאטורן, והיא קשורה לחלק האחרון של חיי אדם, לזקנה ולמוות. אולי בגלל זה העופרת היא רעילה לבני אדם, והשימוש בה בעבר לצינורות ולשיפור יין הביא את הרומאים לידי קטסטרופה. העופרת מסמלת את שלב ההרגלה באדם, שלב הזקנה.

סוף החיים – זהב.
הזהב היא אחת המתכות היחידות הנמצאת באופן טהור בטבע, ומכאן זיהוייה כמתכת "אצילה". את הזהב ניתן למצוא בסחופת נחלים וגם במרבצים בטבע. בימי קדם הוא נקרא בשרם של האלים וייצג את השמש. לזהב היה ערך עצום במקדשים, קישוטים, ובכל הפולחן הדתי, ביחד עם הכסף וגם בלעדיו. עד היום משמש הזהב כמתכת העיקרית הקובעת את העושר העולמי. לזהב יש מוליכות חשמלית גבוהה ועמידות בפני קורוזיה, הוא משמש, כמו כסף, בתעשיית האלקטרוניקה. הגוף האנושי באופן עקרוני ניטראלי לזהב. מטרת האלכימיה, או התהליך הרוחני, היא להפוך מתכת פשוטה – נחושת או ברזל, לזהב. ולכן זהב מזוהה עם השלבים האחרונים בחיים, לאחר שאדם התבגר, התפתח ועבר טרנספורמציה. זה מתבטא בשפה במילים כמו גיל הזהב.
זהב, כמו כסף, מזוהה עם חוכמה – עצות זהב, וגם זה מביא אותנו לגיל המבוגר שאותו זהב מייצג. המוות נקשר בתרבויות שונות עם זהב, הן מפני האמונה בחזרה אל השמש, שאותה זהב מייצג, והן מפני האמונה בטרנספורמציה מעולם פיזי לעולם רוחני, אותה המהות של הזהב מייצגת.

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו