לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אנתוניוס הקדוש
מייסד תנועת הנזירות

 

את הידע על סנט אנתוני אנחנו שואבים מספרו של אתנסיוס – פטריאך אלכסנדריה במאה ה-4. הוא הפך את אנטוני למושג, כשם שגרגורי הגדול הפך את בנטיקטוס למותג.


הוא נולד בשנת 251 לספירה בדלתא של מצרים, הוריו היו בעלי אחוזה עשירים, בגיל שמונה עשרה הוא ירש את הונם, ואז קרא את הפסוק בברית החדשה שבו ישו עונה לאדם ששואל אותו מה לעשות בכדי להיות מאמין? ישוע אומר: כל מה שהוא צריך לעשות זה למלא את מצוות התורה. אותו איש שואל: אבל מה מעבר לכך? וישוע אומר מכור את רכושך, תן את הכסף לעניים, ולך אחרי. אנטוני מבין זאת כהוראה לעזוב את הכול וללכת להתבודד עם ישו בשממה.  הוא מוכר את האחוזה שלו, נותן את הכסף לעניים והלך להיות נזיר במדבר.

 

באותה תקופה היו נזירים במקומות מבודדים ולא רק נוצרים. במצרים הייתה את כת יהודית נזירית בשם "תרפויטים" המופיעה בכתבי פילון האלכסנדרוני. שהיו לה מרכזים לא רחוק מאלכסנדריה. התרפויטים הקדישו חייהם להגות קונטמפלטיבית, חיו בתאים מבודדים, ועסקו בריפוי, בדיוק כמו הנזירים הנוצרים הראשונים. הם קראו בצורה אלגורית את תהילים, הנביאים, התורה, וספרים משל עצמם, מפרשים דרך מפתחות של מספרים וידע אזוטרי.

אנתוני עוזב את הארץ הנושבת ופונה למדבר ניטריה, כמאה ק"מ דרום מערב לאלכסנדריה, שם חי במשך שלוש עשרה שנים בבידוד סגפני, השטן ניסה אותו דרך שעמום, עצלות וחזיונות של נשים, אבל הוא התגבר על הכל דרך כוחה של התפילה. הוא עבר לגור בתוך קבר נטוש, סגר את הדלת והתקיים מאוכל שהביאו לו הכפריים, מקדיש חייו לאל, השטן שפחד מדבקותו והצלחתו היכה אותו מכות נמרצות עד שהתעלף, וכך מצאו אותו הכפריים. הם לקחו אותו לכנסייה שם התאושש והבריא. הו אז הוא ניסה מקום מרוחק יותר – הר בשם דר אל מאמון ליד קורקודופוליס. שם מצא מבצר רומאי נטוש בו גר במשך עשרים שנה.

 

השטן תקף את אנתוני גם במקומו החדש, דרך חזיונות של חיות פרא הבאות לתקוף אותו, אנתוניוס צחק להם וקרא בשם אלוהים והם התפוגגו כלא היו. הוא חי בבידוד מושלם, מקבל אוכל מהכפריים דרך חור בקיר, ומייעץ לאנשים מעבר לקיר במילים בודדות, הוא היה לוקח אספקה לשישה חודשים, חי בצמצום ומקדיש זמנו לתפילה, הגות ומאבק בשטן.

לאחר עשרים שנה, להפתעת כולם, הוא יצא מהמבצר בריא ומואר, לאחר שהתגבר על כל המכשולים. אנתוני נהייה סלבריטי גדול, האגדה על האדם שהתמודד עם השטן בבידוד במשך שלושים ושלוש שנה התפשטה כאש בשדה קוצים ושמעו הגיעה לכל קצוות מצרים. הוא פנה לפיום הסמוכה לנצר את האנשים שם, הלך לאלכסנדריה ב311 לנחם את הנרדפים על דתם ומתוך רצון להיות מרטיר, אך לאכזבתו זה לא עלה בידו. המושל של אלכסנדריה פשוט לא רצה להרוג אותו. מדי פעם היה חוזר למבצר שלו בהר. רבים באו אליו לבקש עצה וברכה, עד שבסופו של דבר הוא עזב את המבצר והלך לחפש מקום מבודד יותר במדבר המזרחי. אבל כשמקום כזה נמצא החלו עולי הרגל להגיע גם לשם.

 

לאנתוני לא הייתה ברירה: הוא יצר קהילה של נזירים שעבדו ולמדו והתחיל ללמד אחרים, מייסד מנזר הקיים עד היום. יום אחד שמע קול שאמר "צא וראה", הוא יצא החוצה וראה מלאך לבוש בלבוש מוזר, עומד מתפלל ולאחר מכן יושב ואורג יחדיו עלי דקלים. הקול אמר: "אנתוני, עשה זאת ותמצא מנוחה". ואכן הלבוש נהיה לבושם של הנזירים הקופטים והמלאכה הפכה להיות מלאכתו של אנתוני עצמו. לפי האגדה אנתוני מת בגיל המופלג של מאה וחמש שנה (שנת 356), תלמידיו המשיכו את דרכו אחריו, הוא העביר את הסמכות לסנט מקריוס, אמרותיו ואמרות אלו שהמשיכו אחריו את הדרך נאספו בספר "אמרות אבות המדבר" (חיבורים ראשונים של האוסף מסוף המאה ה4 והמאה ה5 השפיעו מאד על המחשבה הנוצרית של סנט אוגוסטין ואחרים). אנתוני דיבר קופטית, אך חי בתקופה של לפני היפרדות הכנסייה הקופטית מהזרם המרכזי, ולכן הוא מקובל כדמות מופת בקתוליות והאורתודוקסיות, ומופיע באמנות, במיוחד בכל מה שקשור לנסיונות שלו ומאבקו עם השטן.

 

(מתי י 17-31. לוקס יח 18-30)
"ניגש אליו איש אחד ושאל: "רבי, איזה טוב עלי לעשות כדי להשיג חיי עולם?"
"אמר אליו: "מדוע אתה שואל אותי בנוגע לטוב? אחד הוא הטוב. אבל אם רצונך לבוא לחיים, שמור את המצוות."
"שאל האיש: "איזה?" השיב ישוע: "לא תרצח, לא תנאף, לא תגנוב, לא תענה ברעך עד שקר. כבד את אביך ואת אימך, ואהבת לרעך כמוך."
"אמר הבחור: "את כל אלה שמרתי: מה עוד חסר לי?"
"אמר לו ישוע: "אם רצונך להיות שלם, לך מכור את רכושך ותן לעניים ויהיה לך אוצר בשמים: אחר כך בוא ולך אחרי."

 

מקריוס (אחד מאבות תנועת הנזירות במצרים)  – ”אם תחפש את אלוהים במעמקים, תמצא אותו שם, אם תחפש אותו במים, תמצא אותו שם, אם תחפש אותו באש, תמצא אותו שם, הוא בכל מקום, הן תחת האדמה והן מעל השמיים, וגם בתוכנו."

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו