לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אסלאם באתיופיה - טיולים לרחבי העולם

אסלאם באתיופיה

בקוראן מסופר שהמלך האתיופי נתן מקלט לתומכי הנביא בזמן הרדיפות שלהם במכה. ולכן, לפי אחד החדיתים, הנביא מוחמד ציווה על המוסלמים להניח לאתיופים לנפשם.

במאה ה7 לספירה החל האסלאם להתפשט בחצי האי ערב תחילה ולאחר מכן כבש אימפריה אדירה מספרד ועד להודו. למרות קרבתה של אתיופיה לערב הסעודית לא נעשו ניסיונות רציניים לכבוש אותה והאסלאם התפשט בקרן אפריקה בעיקר דרך ערי החוף שלחופי ים סוף. עם הזמן החלו שבטי הנוודים של המדבריות שמסביב לאתיופיה להתאסלם, בעיקר השבטים הסומליים למיניהם והעפאר. כמו גם שבטים נוספים שלא ראו עצמם חלק מהעלית החקלאית צבאית, מוסדית נוצרית של אתיופיה. מרכז הפצת האסלאם בקרן אפריקה היה העיר הראר, בה התיישבו מהמאה ה13 מורים סופים חשובים (בעיקר ממסדר הקאדריה – שייח' אבאדיר בהראר שהיה תלמידו של עבד אל קאדר גילאני – מייסד הקאדריה בבגדד).
בניגוד לאסלאם המזרח תיכוני לא התפתח בקרן אפריקה האסלאם הפוליטי לאומי. הקבוצות המוסלמיות השונות שמרו, כל אחת, את שפתה, ולא אימצו את השפה הערבית, התודעה נשארה מקומית שבטית ולא התפתחה תודעת האומה המוסלמית. מוסדות שהיוו את בסיס החברה המוסלמית כמו המדרסה לא נפוצו, למול ההגמוניה המדינית דתית צבאית של הנוצרים נותר העולם המוסלמי של קרן אפריקה מפוצל וחלש. ניסיונות שונים לאחד אותו תחת ממלכות העפאת במאות 14-15 ולהילחם בנוצרים כשלו, והשושלת הסולומונית הנוצרית יצאה שידה על העליונה מעימותים אלו.

בתחילת המאה ה-16 הייתה התעוררות פוליטית, צבאית וחברתית של האסלאם שהושפעה מעליית האימפריה העותומאנית והתעוררות דתית מוסלמית העותומאניים כבשו את מצרים, צפון אפריקה, ערב הסעודית וחתרו להגיע להודו. הם נאבקו בפורטוגלים על השליטה במפרץ עדן וים סוף.
בתחילת המאה ה19 אנו מוצאים התעוררות דתית מחודשת בקרב העולם האסלאמי בכללותו ובאסלאם האתיופי באופן פרטי. התעוררות זו מחוזקת על ידי התעוררות פוליטית מדינית של האומות האסלאמיות ובראשם מצרים החדשה של מוחמד עלי המתעניינת בקרן אפריקה. בנוסף לכך שבטי האורמו שמתיישבים באזורי ההר מפתחים זיקה אסלאמית. מוקמות ממלכות מוסלמיות קטנות. מתעורר גל חדש של דתיות בקרב מוסלמי אתיופיה הנשען על השפעה של מטיפים דתיים שמגיעים בעיקר מחצי האי ערב בשילוב אנשי דת מקומיים שמקבלים חינוך אסלאמי הדוק באל אזאר ומקומות אחרים.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו