הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אתרים ארמניה - טיולים לרחבי העולם

אתרים עתיקים ונצרות קדומה

 
מקדש גרני garni temple.
זה אחד המקדשים הרומים השלמים ביותר בעולם והיחידי בארמניה, בקצה שלוחת שולחן המוקפת משלושה צדדים בקניון היפה של נהר האזאט, בעל משושי הבזלת. החדר הפנימי במקדש הוא בגודל חמש על שבע מטר, כמו החדר בתוך מעגל האבנים בסיסיאן, המקדש נבנה כנראה במאה ה1 לספירה על ידי המלך טירדטס הראשון, לאל השמש מיהיר, הוא גם אל האמת, מזוהה עם מיטרה הפרסי, ומיוצג לעיתים על ידי אדם נלחם בשור.
יש כאלו המציעים שזה היה מאוזוליאום מאוחר יותר.
הפנתאון הארמני הורכב משלישייה – מיהיר, אנהיט, וארמזד
אנהיט היא אלת הפיריון, מים, ריפוי וחוכמה.
המקדש התמוטט במאה ה17 אך נבנה מחדש בעת הזו, הוא משמש מרכז לתנועה ארמנית נאו פגאנית.
 
טירדטס הראשון היה מייסד השושלת הארסקידית ממוצא פרתי. בנו של המלך ולוגסס הראשון, הוא היה זורואסרטי ומאג. פרנץ קומנט טוען שהוא הביא וחיזק את פולחן מיתרה ברומא. הוא מופיע כדמות חידתית באופרות של הנדל וקייסר. השם שלו נובע מהעל טיר, אותו עבדו בארטשט, אל זה מזוהה עם אפולו וקשור לאמנות, כתיבה, לימוד. בנו של היאק
 
ארטשט Artashat
בירתה של ארמניה בתקופה הקלאסית מסוף המאה ה2 לפנה"ס ועד לתחילת המאה ה2 לספירה הייתה ארטשט Artashat השם מזכיר את הר אררט הנמצא ממול ואת שמו של המייסד המלך ארתשס, אחד המלכים הגדולים של ארמניה ומייסד השושלת הארתסיאדית.
 
משמעות השם ארטה היא "האמת" ארטה זה אחת משבע התכונות, כוחות, אלוהיות, של הדת הזרואסטרית שנקראת גם "האשה".
ארתשס המלך הקים את העיר במקום מפגש נהרות, ולפי סטרבו (היסטוריון יווני) בעצתו של חניבעל שברח לארמניה לאחר המלחמות הפוניות עם הרומאים. פלוטרך קורא לעיר קרתגו הארמנית. היו בה תיאטרון, מקדשים לאלים ובראשם אנהיטה, טיר וארטמיס, שווקים, בנייני ציבור, עשרות אלפי אנשים ובהם יהודים.
העיר נפגעה במאבקים בין הרומאים והארמנים, אך שוקמה מחדש, השם שלה שונה לחור ויראפ, ובמקום זה כלא המלך טירידטס את גרגורי המאיר, בבור מתחת לארמונו.
העיר חרבה על ידי שפור הראשון ב369 לספירה והתל נשאר בשממונו, חוץ מהפינה הדרום מערבית שם היה ארמון המלך, למול הר אררט, עליה נבנה מנזר שמקדש את בור הכליאה של גרגורי המאיר שנמצא בתחומו. הבירה עברה לדוין הסמוכה.
 
מנזר חור ויראפ Khor Virap
הוא אחד המנזרים היפים בארמניה המופיע בכל הגלויות לתיירים על רקע הר אררט המושלג. נמצא בקצה תל גדול שהיה פעם הבירה העתיקה של ארמניה, בשם ארטשט. המבנים הנוכחיים נבנו במאה ה17 על בסיס הריסות המבנים הקודמים.
בצד המערבי של חצר המנזר יש קפלה עתיקה יותר ובתוכה פתח לבור שבו היה כלוא גרגורי, אחת לשנה הקתוליקוס הארמני יורד לבור ועולה ממנו עם נר דולק שאורו מובא לירוואן. 
המלך טירידטס הוציא להורג את ריפסים שהייתה האישה היפה ביותר בעולם, דיוקלטיאנוס הקיסר הרומאי חשק בה, למרות שהייתה נזירה במנזר גיאן gayane  ברומא, ולכן ברחה לארמניה למצוא מקלט שם, זה לא עזר לה. כתוצאה מכך המלך ומשפחתו סבלו מפגעים ומחלות, ואז אחות המלך חלמה שהאיש שהם זרקו לבור מתחת לארמון רק הוא יכול להציל אותם. איש לא האמין שגרגורי שרד שנים כה רבות, אלא שאישה אחת הביאה לו אוכל בסתר. וכך הוא יצא מהבור והפך את ארמניה לנוצרית.
 
בגרן bagaran
עיר קודש ארמנית שנמצאת כיום בשטח טורקיה על הגבול עם ארמניה, בזמן שהמלך והמרכז הפוליטי היה בארטשט, המרכז הדתי היה שם, החל מהמאה השלישית לפנה"ס, זמן סיום השושלת האורנטידית שממשיכה את ממלכת אורטו, זה היה מקום האלים הפגאניים העתיקים. במאה ה7 העיר הופכת למרכז נוצרי חשוב ונבנית בה אחת הכנסיות החשובות והיפות בארמניה – סנט תיאודור. העיר נשלטת מהמאה התשיעית על ידי שושלת אצילים שהופכים להיות מלכים ומביאים את ארמניה לתור זהב עצמאי חדש. השושלת הברגטית. מזמן זה והלאה חשיבותה של בגרן עולה. המלך הראשון הוא אשוט הראשון, שמוכר על ידי בגדד וגם על ידי קונסטנינופול. עם הזמן הם מעבירים את הבירה לאני לחופי אגם ואן, אלא שהממלכה מתפצלת ונחלשת, והענפים השונים נכבשים על ידי הביזנטיים והסלגוקים, מזמן זה והלאה יש לנו ממלכה עצמאית בקיליקיה שהיא שלוחה של הברגטים
 
אצ'מיאדזין או וורגשפט etchmiadzin
שם העיר אך גם הכנסייה שהיא אם של הכנסיות הארמניות, זה מעין וותיקן המורכב ממבני דת רבים, סמינר, וכנסייה עתיקה בליבו. עיר אלוהית שירדה מהשמיים. נבנתה על ידי גרגורי המאיר בתחילת המאה ה4 ולכן היא גם הכנסייה הראשונה בעולם, לפני שהרומאים התנצרו. נבנתה על מקום מקדש פגאני קדוש. ושוקמה במאה ה5 לאחר פלישה פרסית.
ישו ירד מהשמיים והכה על האדמה בפטיש זהב, מראה היכן לבנות את ירושלים הארמנית.
בכנסיה יש חלק מתיבת נוח וגם מהצלב של ישו, החנית של לונגיוס, שהייתה לפני כן במנזר גרני
הרבה מאוצרות הנצרות הארמנית מוצגים בחדרים האחוריים של הכנסייה, שהם מעין מוזיאון. הכנסיה מרובעת עם כיפה מרשימה וציורי קיר יפים, בניגוד לכנסיות אחרות שהם לקוניות, היא עשירה ומגוונת, נמצא בה כיסא הפטריארך, תבליטים ותמונות רבות
הקתדראלה נתנה השראה לאדריכלות הארמנית לאורך הדורות, ויש אומרים גם לאירופה, דרך הפאוליקאנים.
 
המתחם מכיל בתוכו כמה חלקים: בדרום נמצאת כנסיית גיין gayane  בעלת פרופרציות מושלמות משנת 630, מבטאת את גאונות האדריכלות הארמנית המקודשת.
מצפון כנסייה גדולה וחדשה על שם רבי המלאכים. בניין עגול מרשים.
ממערב מאוזוליאום לפטריארכים ויד זיכרון לנספים בשואה הארמנית. ממזרח כניסה מרשימה ומזבח פתוח לטירידטס שהוא המלך שקיבל את הנצרות.
 
דוין dvin
הייתה הבירה של ארמניה בזמן השושלת הארסקידית החל מהמאה ה4 ובלב המאבק בין הארמנים לפרסים על שמירת דתם הנוצרית. שושלת זו שלטה עד המאה ה5 לספירה והמפעל הכי גדול שלה היה ההתנצרות בתחילת המאה ה4 לספירה והמצאת הכתב של מסרופ וחבריו בתחילת המאה ה5 לספירה
העיר נבנתה על ידי המלך הארמני קוסרוב השלישי ב335 לספירה וגרו בה מאה אלף איש, כיום זהו תל ארכיאולוגי עם מוזיאון קטן. לאחר חלוקת ארמניה בין המעצמות פרס וקונסטנטינופול במאה ה5 היא הפכה לבירת ארמניה הפרסית. עם הכיבוש המוסלמי היא הפכה לבירת הפרובינציה בחליפות בשם ארמיניה, והמשיכה לשגשג, היא ירדה מגדולתה במאה ה10 עקב רעידות אדמה ונהרסה סופית בזמן פלישות המונגולים 
אתרים נוצריים מימי הביניים

מנזר גהרד Geghard
במנזר יפה זה לרגלי הצוקים ובקצה העמקים העולים אל ההרים, הוחזקה חנית הגורל של לונגיוס במשך שנים רבות. יש בו שתי קומות של אולמות בעלות אפקט קולי מיוחד. והמיוחד שבו שהוא חצוב בחלקו בסלע, כמו לליבלה באתיופיה, ולכן יש בו אנרגיה מיוחדת.
את המנזר ייסד גרגורי המאיר, במקום שבו יש מעיין במערה (הקיים עד היום). אלא שמאום לא נשאר מאז, ואת המנזר הנוכחי בנו האחים הזקריאנים, גנרלים בצבא של המלכה תמרה הגיאורגית, ששחררה את ארמניה מהטורקים.
במאה ה17 הועברה חנית הגורל לאיצמדיאזין, שם היא נמצאת עד היום
 
מנזר נורוונק noravnak
זהו אולי האתר היפה ביותר בארמניה. מנזר נפלא הבנוי מאבן אדומה בתוך עמק נסתר שצוקיו אדומים. נכנסים אל העמק דרך קניון והוא מוקף צוקים מכל צדדיו, מעין עולם בפני עצמו כפי שמתאר גורדייף בספריו על העמקים המופלאים של ארמניה, ארץ מולדתו. לעמק איכות אנרגטית וקולית מיוחדת.
המנזר נבנה במאה ה13 על ידי הבישופים של סיוניק, המחוז הדרומי של ארמניה, שבעת ההיא הייתה לו עדנה בהנהגת השושלת האורבליאנית, שילוב של בישופים ואצילים ששלטו על חבל ארץ זה והפכו אותו למרכז לימוד, השכלה ותרבות, מביאים לרנסנס ספרותי ואמנותי שהתרכז במנרים של נורוונק בצפון וטטב בדרום, הם היו קרובים ברוחם לארמנים הקיליקים והושפעו מהאמנות והנצרות הקתולית צלבנית של התקופה. היחידים שהוסמכו בתור ארכיבישופים. הם היו ווסלים של הגיאורגים. היו להם יחסים טובים עם המוסלמים, ואפילו עם המונגולים, אבל עם בוא תימור לנג השושלת שלהם איבדה מכוחה ושלטונה בארץ.
בנורוונק פעל האמן מומיק, שהוא מעין לאונרדו דה ווינצי של ארמניה, הוא תכנן את הכנסיות, צייר ועיטר כתבי יד ואף עסק בפיסול, האמנות שלו יוצאת מהכלל והיא מוצגת במוזיאון הקטן הנמצא בכניסה לקומפלקס. מרשימים ומעניינים במיוחד הם התבליטים בכנסייה לכנסייה הגדולה "אם האלוהים", שבנויה משתי קומות, הראשונה מקום קברי השושלת ומעליה אולם שעולים אליו במדרגות צרות הצמודות לקיר, לידה כנסייה נוספת עם תבליטים עוד יותר נפלאים ומוזרים.
הכנסיות שופצו והמקום סודר לאחרונה על ידי זוג קנדי ארמני עשיר שקבור במקום.
 
גוויט gavit
סוג של נרטקס ארמני, אולם כניסה לפני האולם הראשי של כנסייה מופיע בכנסיות הארמניות החל מימי הביניים ונעלם בסופם. נמצא בכנסיות היפות והחשובות ביותר כולל נורוונק
 
מנזר טטב – tatev
אחד המנזרים היפים והמרשימים בארמניה שמגיעים אליו ברכבל הארוך בעולם שנקרא כנפי טטב, העובר מעל הערוץ העמוק של נהר הוורוטן, במאות 14-15 זה היה מרכז של למידה, מעין אוניברסיטה כפי שהיו בגיאורגיה,
המנזר נוסד במאה ה9 והיו בו אלף נזירים, אלא שהוא נפגע בפלישות של הסלגוקים, ונבנה מחדש על ידי הבישוף סטפנוס, שבנה גם את נורוונק.
תחת השושלת האורבליאנית נהייתה אוניברסיטת טטב שיוסדה במאה ה14 למרכז של התרבות הארמנית, התפתח בה בית ספר של ציור מיניאטורות וכתיבת ספרים, והספרייה שלה הייתה החשובה והנודעת במדינה
המנזר נפגע וננטש במאה ה15 עם הפלישה של הפרסים ונבנה מחדש במאה ה17, ב1921 הוכרזה בו המדינה של ארמניה ההררית שהחזיקה מעמד כמה חודשים עד שנכבשה על ידי הסובייטים, בראש שלה עמד מיסטיקן בשם Garegin Nzhdeh שפעל רבות לאחר מכן בבלקן.
ברחבת המנזר ישנו עמוד בגובה שמונה מטר שנבנה במאה ה10, לפי האמונה הארמנית הוא רועד כשמתקרב צבא לארץ, כשיש איום, או כשמשהו באנרגיות לא בסדר, ולפי זה אפשר לדעת שיש סכנה (כולל רעידת אדמה). המעניין הוא שכל השיפועים של גגות הכנסייה שלידו מכוונים אליו. במרכז המנזר כנסיית סנט פטר ופול מאותה תקופה.
 
מנזר סוונאוונק sevanavnak
נמצא במיקום יפה לחופי אגם סוואן, האגם הגדול והחשוב בארמניה, אחת משלוש ימות פנימיות של ארמניה הגדולה, והיחיד שנשאר בארמניה העצמאית, זהו אגם גבוה מאד, בגובה 1900 מטר, מוקף הרים ירוקים, שהסובייטים כמעט והצליחו ליבש אותו, אך ניצל ברגע האחרון. כתוצאה מכך המנזר שהיה על אי מחובר כיום ליבשה, מתחתיו נמצא ארמון השליט של ארמניה. מצד שני שלו נמצא סמינר לכמרים.
המנזר נבנה במאה ה9, אך שופץ לאחר מכן
 
מנזר הגפט haghpat
אחד הדוגמאות היפות ביותר לאדריכלות ארמנית הנמצא לא רחוק מהגבול עם גיאורגיה במדרונות ערוץ עמוק רחב ונפלא של נהר הדבד. יש שם הרבה אולמות, חדרים, מבנים, עם קשתות מרושתות. הקומפלקס התחיל להיבנות במאה ה10 עד המאה ה13 והיה מרכז לימוד והשכלה. לידו נמצא מנזר נוסף מאותה תקופה בשם סנהין sanahin 
אתרים בדרום
 
סיסיאן sisian
עיר בדרום ארמניה ליד מעגל האבנים של זורטס קרר, היא בלב עמק יפה ולידה הרים גבוהים, אגם מלאכותי, מספר כפרים ומנזרים, בתוכה מספר מלונות וכיכר קומוניסטית.
 
גורי gori
הבירה של דרום ארמניה, ממנה יוצאות הדרכים חבל נגורנו כרבך, נמצאת בעמק יפה שמסביבו מספר גבעות חול נוסח קפדוקיה, יש בה כמה מלונות ובתי הארחה. מהם יוצאים אל האתרים של מנזר טטב וערי המערות שבסביבה.

כפר מערות קדזורסק Khdzoresk
עד לפני מאה שנה זה היה כפר לכל דבר ועניין, בן אלפי אנשים, אלא שהם גרו במערות במצוקים שסביב לערוצי הנהר כפי שעשו אבותיהם במשך מאות ואלפי שנים, כל האזור התאפיין בערי מערות עתיקים, כפי שניתן למצוא בדרום איטליה, קפדוקיה, ומקומות אחרים בעולם.
במקום ניתן למצוא גשר חבלים, כנסיית הכפר העתיקה, מעיין מסתורי, שחזור של מערה כפי שחיו פעם, ושבילים בין הבתים והערוצים.
 
מאמרים על ארמניה - לחצו לקישור
אתרים ארמניה
נצרות ארמנית באתר טיולים בארץ
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו