הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

אתרים קוסובו - טיולים לרחבי העולם

אתרי תיירות בקוסובו

פרישטינה:

עיר גדולה: 750.000 איש. נמצאת בעמק שטוח. בירת קוסובו. מעניין בה לראות את המוזיאון המקומי בו פריטי ארכיאולוגיה מעניינים. שווה להסתובב ברגל ברחובות ולראות את חיי בעיר התוססים, בפרישטינה יש כמה מסגדים עתיקים יפים, מונומנטים לזכר המלחמה, ושדרות לכבודו של ביל קלינטון, שהביא להתערבות נאטו במלחמה בקוסובו. בפרישטינה יש כמה פארקים יפים ותוססי חיים. כמו כן יש בפרישטינה גם מוזיאון אתנוגראפי ומוזיאון לזכר המלחמה.

פרישטינה היא עיר עתיקה שרובה לא נשמר, הקומוניסטים התגאו בהריסת הבתים העתיקים ובניית בניינים חדשים במקומם, וכך אבד לה החן העותמאני. היום היא עיר גדולה עם 600000 איש. יפה לראות בה את הבזאר, השומר מעט את האופי העתיק שלה.

 

מנזר גרניקה

מספר קילומטרים מדרום לפרישטינה בתוך כפר סרבי הנשמר על ידי כוחות נאט"ו, מסתתר מנזר גרניקה (garnica), שנחשב לאחד היפים והחשובים בבלקן. הוא הושלם ב-1321 על ידי המלך האגדי של סרביה מילוטין נמנג'ק, בו מגיעה האמנות הסרבית אורתודוקסית לשיאה, יש בכנסייה שבמנזר תמשיחי קיר מרהיבים בסגנון מנזר דקאני. הכיפה המרכזית מתנשאת לגובה רב בסגנון מוראבה. הכנסייה היא אחת הדוגמאות הטובות ביותר לסגנון אדריכלי ייחודי זה. 

 

 

פג'ה.

פגה היא עיירה קטנה שנמצאת לרגלי הרים אדירים. חובה לבקר בפטריארכיה של פגה - 2 קילומטר מהעיר, מקום המושב של הפטריארך הסרבי אורתודוכסי במשך מאות שנים. כדי לתאם את הביקור עם גברת בשם דוברילה 044150755 המקום נשמר על ידי חיילי נאטו. יש בו שרידים מהמאה ה13 ועדיין חיים בו כמה נזירים סרבים. זאת ירושלים של הסרבים, המקום שממנו התחילה הדת הסרבית אורתודוקסית, ומכאן חשיבותה של קוסובו לסרבים. 

פגה היא עיר לא גדולה ובה ערבוב של שרידי כנסיות אורתודוקסיות, אדריכלות עותומאנית, מסגדים, חדש וישן. העיר סבלה קשות במלחמת האזרחים שלקוסובו וחלקה הגדול נהרס.

פגה נמצאת בצפון מערב קוסובו. כ20 קילומטר מהרי רוגובה, לא רחוק ממנה נמצאים מפלי נהר הדרין, בתוך עמק מופלא, ובכלל: נוף ההרים העוטף את פגה עושה אותה נקודת יציאה טובה לטיולי טבע. אחד הטיולים המומלצים ביותר הוא לקניון רוגובה, קניון עמוק שגובה קירותיו מגיע ל300 מטר, הנמצא לא רחוק מפיה.

בפגה חיים כ82.000 איש. משמעות השם מערה, וזה קשור כנראה למערות הנזירים בקניון רוגובה הסמוך, קניון בעומק 1000 מטר. העיר נמצאת בפתח הקניון שיוצר נהר הביסטריצה. את העיר כבש סטפן נמנגיק ב1180 וייסד את מנזר זיקה, מקום הארכיבושופות הסרבית. לאחר מכן עברה הארכיבושופות למקום אחר בפגה. סטפן דושן הוא האיש שמייסד את הפטריארכיה של פגה שם היא קיימת עד 1766. שאז הפטריארכיה של פגה מפסיקה להתקיים, אבל כיום היא הוקמה מחדש.

 

מנזר דקאני.


12 קילומטר מפגה נמצא היהלום שבכתר. מנזר דקאני. מהמאה ה14, תור הזהב של הסרבים. יש שם פרסקאות מדהימות, המנזר הוקם במאה ה14 על ידי המלך סנט סטפן דקאני שקבור במקום, הוא מוקדש לעליה לשמיים של ישו. בעמק הביסטריצה. זה המנזר השמור והגדול ביותר מהתקופה הסרבית, הוא היה מרכז אומנות ומדע ורוח, בכנסיה יש פרסקאות מהמאה ה14. כיום חיה שמה אחווה של 30 נזירים. המנזר הולך לפי הדרך של טיפיקון של הר אתוס.

טיפיקון: ספר ליטורגי בסלבית. נשען על המסורת של מר סבא מירושלים, במאה ה7 וה8 הוכנסו בו הרבה מזמורים. טיפיקון פלסטיני אחר הובא לקונסטנטינופול במאה ה8  ופותח במנזר של סטודיוס. הוכנסו אליו מזמורים חדשים וטקסים הקשורים למסורת הביזנטית.

בכנסייה יש את כסא ההגמון, סרקופג של המלך, מעקה טמפלון המפריד בין קודש לחול מאבן, שזה איקונוסטזיס מגולף באבן.

 

 

פריזירן.

העיר השנייה בגודלה בקוסובו. 300.000 איש, עיר חשובה מבחינת ההיסטוריה האלבנית, כי בה הוקמה תנועת הלאומיות האלבנית בסוף המאה ה19 – הליגה של פריזן, בעיר מצודה עתיקה שהייתה חלק מרשת המצודות של הגיבור הלאומי האלבני סקנדרברג במאה ה15. בעיר יש שוק, מדרחוב וחיי לילה נעימים. מקום לבלות בו.

פריזרן מיוחדת בשל האדריכלות העותומאנית והמוסלמית העתיקה הרבה שבה, זו העיר ההיסטורית החשובה ביותר בקוסובו, מעין מוזיאון חי. בפריזרן שילוב של כנסיות ומסגדים שחלקם מהמאה ה14. מומלץ לבקר בחמאם של פריזרן, חמאם עתיק מהמאה ה16.

הליגה של פריזרן: בסוף המאה ה19. נציגים התכנסו מכל מחוזות אלבניה, מערב מקדוניה וקוסובו בראשות נעים פרשרי, הבית המשוחזר הוא היום מוזיאון.
פריזרן חשובה גם לסרבים מכיוון שממנה שלט השליט הסרבי החשוב ביותר סטפן דושאן על אימפריה אדירה שהתחרתה בזו של העותומאניים. יש בפריזרן מספר כנסיות עתיקות יפות ומעניינות. על פריזרן חולשת מצודה עתיקה. כדי לראות בפריזרן את כנסיית הבתולה של לויסה. 3 קילומטר מהעיר לאחר נקיקים דרמטיים מגיעים לחורבות של מנזר המלאכים הקדושים מימי הביניים.

פריזרן נמצאת לרגלי הרי הסר בחלק הדרומי של קוסובו, 170.000 תושבים אלבנים כמעט כולם. השם פריזרן משמעותו בסרבית עתיקה: מבצר שניתן לראות אותו מרחוק. משנת 830 הייתה חלק מהאימפריה הבולגרית ב1018 לאחר נפילת האימריה הביזנטים יצרו שם מקום בישוף. סטפן נמנגה כבש את פריזרן ב1189, החזיר אותה לביזנטים ב1191, העיר נכבשה על ידי הבולגרים – האימפריה השנייה ב1204 ושוב על ידי הסרבים – סטפן נמנגיק השני ב1208. המלך סטפן מילוטין הקים את מקדש גבירתנו של לגוויס, שקיים עד היום, בפריזרן ישב הפטריארך הסרבי ושם היה מרכז האימפריה. פריזרן נודע כקונסטנטינופול הסרבית, היה בה מסחר ותעשייה, היא הייתה מרכז ייצור משי, מרכז דרכי סחר שחיברו את קוטור ודוברובניק עם המזרח.

העותמאנים כבשו את העיר ב1545, לאחר שהסרבים כבר היו ממלכה ווסלית. פריזרן הייתה עיר ראשית בוויליאת קוסובו, כבר במאה ה19 הפכה למעוז אלבני ומוסלמי, ובה נוסדה הליגה של פריזרן ב1878. במלחמת הבלקן הראשונה נכבשה העיר על ידי הסרבים תוך כדי טבח בחלק מהתושבים האלבנים.

 

מנזר הארכי מלאכים ליד פריזרן.

יוסד על ידי סטפן דושן ממשיכים דרך קניון הביסטריצה מפריזרן. נבנה כאתר קבורה לסטפן דושן ומייצג את שיא האדריכלות הסרבית הדתית. סטפן דושן היה המנהיג הסרבי החשוב ביותר, בזמנו סרביה הגיעה לשיא התפשטותה ושלטה על רוב יוון, מקדוניה, אלבניה, חלקים מבולגריה ורומניה. סטפן דושן היה אדם ענק במימדיו ולחם רוב חייו נגד האימפריה הביזנטית ואחרים. הוא כתב את ספר החוקים הסרבי ובזמנו סרביה הייתה אחת מהממלכות החשובות בעולם. הוא התעמת עם הכנסייה ולכן לא הוכרז כקדוש, היחיד מבין השושלת שלו. הוא מת צעיר ב1355 ומותו היווה מכה אנושה לניסיונות ההתמודדות נגד העותמאנים. האצילים לאחר תקופתו התעשרו ופוררו את הממלכה. בזמנה החל בית ספר מורווה לאדריכלות, וכן הוא מיסד את הארכיבישופות הסרבית בפגה. ההישג העיקרי של בית ספר מורווה לאדריכלות זה השימוש הרב באלמנטים של פיסול. וכן אבני קישוט מעוטרות. ערבסק גיאומטרי עם קישוטי פרחים, הרבה שימוש בצבעים. בית ספר מורווה הוכרז כסגנון לאומי סרבי על ידי גבריאל מילט. בין שאר המאפיינים של אדריכלות זו הם אפסיסים רוחביים, הסגנון מזכיר את זה של ארמניה, גאורגיה, איסלאם וונציה. הסגנון משתמשם גם במוטיבים מיתולוגיים

בתוך הקופלקס של כנסיית הארכי מלאכים יש שני כנסיות המוקדשות לארכי מלאכים – עם קבר דושן, וסנט ניקולס. המנזר נהרס והשיש שלו שימש למסגד סינאן פאשה שנבנה בפריזרן במאה ה16. סינאן פאשה היה ווזיר עותמאני רב כוח שכמה פעמים היה גם הווזיר הראשי.

הקומפלקס כולו נחפר ב1927, ו1998 הוא נהיה מנזר גברים פעיל. בזמן המהומות בקוסובו המנזר נשרף ונשדד. כיום חיים במנזר 8 נזירים בחסות האום.

המנזר נבנה על שלוחה שעוטף אותה נהר הביסטריצה, מתחת למצודת ויסיגרד. בזמנו הייתה דרך שחיברה את סקופיה עם פריזרן שעברה מתחת למנזר.

 

 

ג'קובה.

עיר עותמאנית עתיקה הנמצאת באמצע הדרך בין פריזרן לפגה, במקום נשמר באזר עתיק בין מאות שנה המשמר את התחושה העתיקה של העיר העותמאנית, הייתה עיר מסחר חשובה בתקופה העותמאנית ואחת הערים המרכזיות בבלקן, ליד הבאזר הוקם מסגד עתיק גדול וגם טקה - מרכז של בקטשים. גקובה סבלה קשות במלחמת קוסובו מעל 1000 מאזרחיה נשרפו וחלק גדול מהעיר נהרס, כיום היא עוברת שיקום ושיפוץ.

 

 

ראו מאמרים קוסובו:

היסטוריה קוסובו

מצב עכשווי קוסובו

תרבות ודתות קוסובו

אתרים קוסובו

 

הצעה לטיולים בקוסובו והבלקן - לחצו לקישור

טיול גאוגרפי מקיף

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו