לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

טיול לפטרה בירדן - לחצו לפרטים

שני האובליסקים:
גילינו דבר מעניין מאד: בדרך לבמת הקורבנות שבמקום הגבוה, ישנם 2 אובליסקים. 2 האובליסקים האלה נמצאים על גבעה צופים אל הנוף. הדבר המעניין שגילינו הוא ש2 האובליסקים כשמחברים קו ביניהם ממשיכים אל סלע בולט מלפניהם, אל סלע בולט מאחריהם, ואם ממשיכים את הקו הזה הוא מצביע לכיוונו של קבר אהרון, מכל המטיילים שהחוקרים הרבים שכתבו על האובליסקים הללו אף אחד לא שם לב לעובדה הפשוטה הזאת! לפי השערתי גם הקו שמחבר את האובליסקים עם קבר אהרון מצביע לכיוון שקיעת השמש ביום הקצר ביותר בשנה, שאז היא שוקעת בדיוק מאחורי קבר אהרון.

הר אהרון:
אין ספק שקבר אהרון וההר שעליו הוא בנוי הוא נקודת האנרגיה העיקרית של כל הסביבה, פטרה נמצאת בכעין מכתש שבין הרי גיר גבוהים (1700 מטר) שתוך המכתש הזה מלא בהרים משונים של אבן חול נובית, בתוך כל ההרים המשונים הללו בולט במיוחד הר אחד שנמצא גם במערב המכתש וזה הר אהרון – הור ההר, הוא כמו על במה מוגבהת במרכז האמפיתיאטרון של פטרה, ורואים אותו, גם, מכל מקום. בדרך להר אהרון עוברים ליד מונומנט הנחש. גם הוא מצביע לכיוונו של קבר אהרון.

גבל הארון מתנשא לגובה של 1350 מטר, והוא צופה גם אל כל הנגב וסיני. לפי המסופר במקרא אהרון הכהן מת בזמן נדודי בני ישראל ב"הר ההר בקצה ארץ אדום". (במדבר כ, כג – כט) אך אין תמימות דעים באשר לזיהוי, ומסורת אחרת מצביעה על קברו באזור מעלה עקרבים שבנגב. מכל מקום, המסורת המצביעה על הקבר ליד פטרה היא קדומה מאד ונזכרת כבר על ידי יוסף בן מתתיהו. המקום הוא המקום הקדוש ביותר למוסלמים בדרום ירדן. בקבר אהרון ובאזור נבי מוסה היו מנזרים בימי הביניים, ובזכותם הצלבנים גם הגיע לאזור והקימו מצודה בשובך.

אומר אבסביוס, ראש הכנסייה בקיסריה בראשית המאה הרביעית: "הור הר אשר מת בו אהרון, אצל העיר פטרה, אשר בו מראים עד היום את הסלע, אשר נתן מים על פי משה." ואכן, את הסלע "אשר נתן מים על פי משה" מראים גם בימינו, בתחומו של הכפר ואדי מוסה, הצמוד לפטרה ממזרח. הסלע, הנמצא מעל נביעה בשם עין מוסה, נתון כיום במרכזו של ריצוף מודרני, ולמרגלותיו בריכת מים קטנה. המקום נמצא במבנה המקורה בשלוש כיפות לבנות. תושבי המקום מייחסים לו קדושה ומפליגים בשבחו ונפלאותיו.

סמוך להור ההר מתגורר שבט בדווי בשם א ליתאנה שקבר אהרון מקודש עליו במיוחד. בני השבט נהגו לעלות אליו לרגל באופן קבוע. הם גם כינו לא אחת את בניהם בשם אהרון, והאמינו שבכך תשרה עליהם ברכה.

בקרב התושבים המקומיים רווחות מסורות שונות שנועדו לרומם את קדושת המקום וחשיבותו. לפי אחת מהן נשמתו של אהרון הגיעה לפטרה בדמות ציפור ירוקה. לשמע הידיעה הזדעזעו ההרים בחיל ורעדה. רק הור ההר נותר שלם כשהיה ונמצא ראוי לקלוט את נשמתו. וכך, במערה שעל ההר, נשמתו של אהרון מצאה לה מנוח. כאשר ראה משה היכן נקבר אהרון, הוא עלה על הור ההר ובנה שם מצבת קבר לכבודו. 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו