לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בוגומילים בבוסניה - טיולים לרחבי העולם

בוגומילים בבוסניה עדות ארכיאולוגית

עד המאה ה12 הייתה בוסניה בחוג ההשפעה של ממלכות שונות, בולגרים, ביזנטיים, הונגרים, קרואטים, אלא שבמאה ה12 הקימו הבוסנים ממלכה עצמאית משל עצמם שהתקיימה במשך 200 שנה, הדבק המלכד שלה ואחת הסיבות העיקריות לקיומה היה התבססות סוג של נצרות עצמאית מיסטית שנקרא "הכנסייה הבוסנית" ונרדף ככופר על ידי הקתולים והאורתודוקסים, מה שאפיין אותה זה האמונה הבוגומילית, תחייה של גנוסטיקה נוצרית. במילים אחרות הבוגומילים שנרדפו בסרביה, בולגריה ומקדוניה, מצאו בית בבוסניה והפכו להיות הזרם הנוצרי השולט עד למאה ה14.

 

מלכי בוסניה נקראו באנים Ban, להלכה הם היו תחת חסות סרבית או הונגרית, אבל למעשה עצמאיים לחלוטין, הבאן קולין Kulin השתחרר מהשלטון הביזנטי וכרת ברית עם סטפן נמנגה מייסד האימפריה הסרבית. קולין קידם את הספרות וכתב קירילי בוסני, חוקה ואת הכנסייה הבוגומילית, הוא הואשם בכפירה על ידי מלכי סרביה לאחר סטפן נמנגה. בשנת 1235 אף יצא בהנהגת ההונגרים מסע הצלב הבוסני כנגד הכפירה הבוגומילית, כשם שהיה מסע צלב כנגד הקתרים, אלא שמסע צלב זה נכשל והסתיים ב1241.

 

בזמן הממלכה הבוסנית העצמאית התפתחה מסורת הקמת מצבות אבן גדולות שעליהם מסותתות, חרוטות, דמויות וסמלים מסתוריים בשם סטצק Stecak, ישנם עשרות אם לא מאות אלפים של מצבות כאלו בבוסניה והארצות השכנות (מונטנגרו, סרביה, קרואטיה), וניתן ללמוד להם על האמונה של יוצריהם

במצבות נראים חריטות של  האנשים המרימים ידיים לשמש בתנועה המזכירה סגידה, זו אותה תנועה שעושים חברי האחווה הלבנה לפני תחילת תרגילי הריקוד המקודש שלהם כסגידה לשמש, עם זריחתה.

בנוסף לכך נראים סיתותים אנשים רוקדים ומחזיקים ידיים, בדיוק כפי שאנשי האחווה הלבנה רוקדים בזמן הזריחה, החוקרים טוענים שהריקודים הם מסורת ריקוד ההורה הבלקני, אלא שעיגולי שמש ליד הדמויות משמשות לטיעון הבוגומילי.

מוטיב נוסף המופיע על המצבות הוא רוכב על סוס. הסוסים בתקופה העתיקה ייצגו נצחיות וקצב, זהו הסוס התרקי והרוכב שעליו מסמל נצח. התרקים נודעו כרוכבי סוסים וכסתתי אבן. וייתכן שזו מסורת שהובאה לכאן מבולגריה

סמלים נוספים הם של ספירלות, שמש, ירח, מוטיבים צמחיים וצורות גיאומטריות שונות

לפי פרסומי האחווה הלבנה המופיעים בעלון החודשי שלהם, הסיתותים והסמלים הם הוכחה לכך שהבוגומילים שחיו בבוסניה והקימו את המצבות, תרגלו את הריקוד הפניאוריתמי וסגדו לשמש עם זריחה בדיוק כפי שהם עושים.

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

אתרים בבוסניה

אתרים הרצגובינה

בוסניה בימי הביניים

הפירמידות של בוסניה

ביקור בפירמידות

סרייבו

בוגומילים בוסניה

סופים בבוסניה

מסתרי בוסניה

נצרות בוסניה

טיול בוסניה

 

מאמרים על הבוגומילים כללי - לחצו לקישור

הבוגומילים 

הבוגומילים בבלקן

בוגומילים בבולגריה

בוגומילים בבוסניה

אמונת הבוגומילים

אורחות חיי הבוגומילים

ספרות הבוגומילים

הבוגומילים כיום

גנוסטיקה מאמרים כללים

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו