לפרטים נוספים: 1-700-50-9992


הבוגומילים: ניצוצות של אור מיסטי בבלקן של ימי הביניים.
בלב מקדוניה נמצאת עיירה בשם בוגומיליה. לא רבים יודעים זאת אך כאן התחילה במאה ה-10 אחת מהתנועות ששינתה את פני ההיסטוריה. זה היה מקום הולדתו של הכומר בוגומיל – מייסד התנועה המיסטית גנוסטית החשובה ביותר בימי הביניים, שקרויה על שמו. תנועה שממנה יצאו
הקתרים של דרום צרפת. לפניכם מאמר מעמיק השופך אור על התנועה הגנוסטית באופן כללי ועל הבוגומילים באופן פרטי. המאמר מבוסס על הספר "אור מיסטי בבלקן" – מסע בעקבות נצרות אחרת וכן על הסברים של ממשיכי דרכם של הבוגומילים - אנשי האחווה הלבנה

הבוגומילים לפי הסברי האחווה הלבנה:
לצאר סימון היו שלושה בנים: צאר בוריס, יוהאן רילסקי ובויאנה. בויאנה היה הבכור ונועד להיות המלך, הוא נשלח למגנאורה – בית ספר גבוה בביזנטיון, ושם פגשו אותו אנשים מפרס שהחליטו שהוא מתאים לגילוי הסודות שלהם. הם חנכו אותו במאגיה והמיסטיקה הפרסית. כשהוא חזר לבולגריה הוא התחיל את התנועה הבוגומילית. העוזר שלו היה קצין גבוה בצבא שקראו לו בוגומיל, ועל שמו נקראה התנועה. הוא נעצר בעוון כפירה ונכלא בביזנטיון. בויאנה הקוסם הוא שם חשוב בתנועה הבוגומילית ובבולגריה.

התפישה הבסיסית היא של קרן אור שמגשימה את עצמה, הופעת להיות אדם ומופיעה דרך האדם בחומר. כל החומר הוא למעשה אור צפוף, כשהאוויר הוא היסוד הראשון לאחר האש בדחיסות צפיפותו, המים צפוים יותר והאדמה צפופה אף יותר. האור מתגשם דרך שבעה מסכים, שבע פלנטות, שבעה צלילים.

האריאניות (סוג של נצרות) היא זו שניצרה את השבטים הגרמניים בבולגריה, דונוב (מייסד האחווה הלבנה) כתב על כך עבודה. אריאן האמין שהכרייסט נכנס לתוך ישו בזמן הטבילה, וכך גם הוא יכול להיכנס לתוכנו. הכרייסט זהה ללוגו, למילה. הבוגומילים האמינו באותו דבר, אלא שהם התנגדו לכנסייה ומשום כך משכו אל עצמם אש. לא צריך להילחם ברע אלא להתעלם ממנו, אחרת אתה נותן לו כוח. הבוגומילים האמינו רק ביוחנן וחלקים מספר תהילים. כל השאר זה המצאת השטן, היו ביניהם מושלמים, מאמינים ומאזינים. האחווה הלבנה הם בוגומילים שחזרו לעולם הזה, אך הפעם הם לא ירדפו.

 

הבוגומילים לפי המחקר:
התורה שלהם היא סינטזה של פאולינים (זרם של מיסטיקה נוצרית שהתחיל במזרח במאה ה6) ותנועת רפורמת הכנסייה הבולגרית האורתודוקסית. התנועה צצה בבולגריה באמצע המאה ה-10, בתקופת השיא של האימפריה הבולגרית, תקופתו של שמעון הראשון, והתפשטה לביזנטיון, סרביה בוסניה, קרואטיה ואף לאיטליה וצרפת. בוגומיל פירושו – יקר לאלוהים. הבוגומילים במידה מסוימת הם המשך של הפאולינים שהם המשך של המניכאים (זרם של מיסטיקה מזרחית ונוצרית שהתחיל באימפריה הפרסית במאה ה-3 לספירה) שהם המשך של הזרתוסטרה. את הכת התחיל כומר בשם בוגומיל.

סימון הרחיב את האימפריה הבולגרית בתחילת המאה ה-10. המלחמות הרבות העיקו על עם הארץ. בתרקיה התיישבו ארמנים וסורים שגורשו מארמניה בעקבות האמונה הפאולינית שלהם. הביזנטים היו בקונפליקט עם הפאולינים החל מהמאה ה-7 כשהם יצרו מדינה עצמאית משלהם במעלה הפרת, מדינה שהושפעה מהגנוסטיקה המניכאית של טוב ורע. הגנוסטיקה הדגישה את הפער בין נפש לגוף, טוב ורע. הגולים מארמניה הפיצו אמונתם בארץ החדשה.

באמצע המאה ה-10 מקדוניה נהייתה מרכז הכת הבוגומילית. את הכת לימד הכומר בוגומיל. הצאר הבולגרי פטר כינס מועצה לדון בסכנה הבוגומילית. הבוגומילים האמינו שהנראה הוא יצירת הרע והם דחו כל ריטואל, כנסייה, ארגון, וקידמו רק את הטהור והרוחני, הנזירי והפנימי, היה להם מדרג לטבילה רוחנית, היה להם חבורה של מושלמים – הזקנים האורחים והחכמים, ששלטו על ההמונים – נשמעים ומשרתים של הנבחרים.
לפי אמונתם האדם יש בו חלק אלוהי, תבנית אלוהית, מיקרוקוסמוס, שקיים ברוח, דמות אדם קדום לכל קדומים, דמות זו נכלאה ביצירת החומר שנוצר כתוצאה מתאונה קוסמית. מרי היא מלאך נופל, אלוהות נשית שיצרה את עולם הבריאה השטני.

הבוגומילים נחשבו על ידי המתנגדים להם כהמשך של הפאולינים והמניכאים. הם בחרו את הכמרים שלהם מבין עצמם, התפילות נאמרו בבתים פרטיים, הכמורה ניתנה על ידי הקהילה, בכל קהילה היו את הנבחרים, וכל חבר יכל להיהפך להיות ישוע. נישואין לא היו סקרמנט. והם התנגדו לנזירות , יום הדין יהיה על ידי אלוהים ולא על ידי ישו, הוא נהיה בן אלוהים בזכות חסד, כמו נביאים אחרים, והיין והלחם לא ממש נהיים הבשר והדם שלו. הצלב והאיקון ופולחן הקדושים זה עבודת אלילים.

לפי אמונתם לאלוהים היו שני בנים, המבוגר שטן והצעיר מיכאל, המבוגר מרד באביו ונהיה רוח הרע, לאחר נפילתו הוא יצר את השמים והארץ וניסה לשווא ליצור אדם, לבסוף הוא נאלץ לפנות לאלוהים בבקשה לעזרה ברוח. לאחר יצירתו, אדם הורשה לעבוד את האדמה בתנאי שימכור עצמו לבעל האדמה, אז מיכאל נשלח בצורת אדם וזוהה עם ישו שנבחר על ידי אלוהים אחרי הטבילה, רוח הקודש (מיכאל) הופיעה בצורת יונה. ישו קיבל את הכוח לשבור את הברית שהוחזקה בלוח חימר על ידי שטן מאדם. הוא נהיה המלאך מיכאל בצורת אדם וניצח את השטן ושיחרר ממנו את טרפו. השטן נהיה שטן חדש ויצר את הצליבה ואת הכנסייה האורתודוקסית.

הכלי החשוב ביותר כנגד שטן זה תפילת האדון, היו גם לחשים נגדו, כל קהילה היו לה 12 שליחים, ונשים יכלו להיות גם כן מובחרות. היה להם ספרות דתית משלהם, מכתב מהשמים, נדודים בשמים והארץ, היסטורית התנך, ועוד..

היה להם ספר בשם היסטורית התנ"ך שבו היו התייחסויות ליצירה של העולם והאדם, המקור של רוע והגאולה ממנו, ההיסטוריה של הצלב, המאבק בין גוף לנפש, טוב ורע, ועוד..

היה להם דיאלוגים מיוחדים בין ישו והתלמידים או בין אבות הכנסיה. כן היה ברשותם את המכתב ללאודיקנים שמוזכר כקיים בברית החדשה אך לא מופיע שם. היה להם שירים דתיים.

 

בגלל הדואליות שלהם והאמונה שמקור העולם הארצי הוא השטן הבוגומילים דחו כל דבר שלא מגיע מהנפש, הדרכה פנימית, מעין ברית לא כתובה, הם דחו את הארגון הסוציאלי, קצת כמו בתקופת השופטים, דחו כל צורה של אוטוריטה ובמקום זה איש הישר בעיניו יעשה, הם דחו כנסייה, מדינה, היררכיה, הם סירבו לשלם מיסים, לעבוד כאריסים או להלחם למען המדינה שלהם, בקיצור הם היו מורדים, אנאכרוניסטים.

הבוגומילים התפשטו לסרביה, אך סטפן נמנגה, המלך של שושלת נמנגה הראשון, הקדוש, שרף אותם ורדף אותם, רבים היגרו לבוסניה, שם הם יצרו קשר עם הכנסייה הבוסנית, לימים היו אלו אנשים אלו שהתאסלמו. במאה ה-12 נשרפו מנהיגי הבוגומילים על ידי הביזנטים, והנותרים ברחו לבוסניה, שם נוצרה מעין כנסייה בוגומילית עצמאית. הבוגומילים המשיכו להתקיים גם ברוסיה, חלק גדול מהם עברו לאסלאם. צאר סמואל שמלך על מקדוניה במאה ה-11 היה מקורב אליהם.

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו