לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בולגריה הגדולה - טיולים לרחבי העולם

בולגריה הגדולה

העם הבולגרי התגבש במאות 8-9 לספירה כשילוב של התרקים הקדומים, תושבי הבלקן בתקופה הקלאסית, העמים הסלאבים שהתיישבו בבלקן החל מהמאה ה5-6 לספירה ושבטים נודדים שהגיעו מערבות אסיה בשם "בולגרים".

מתברר שהבולגרים הקדומים היו איחוד שבטים נודדים שנוצר כבר המאה ה5 לספירה, שבטי רועים ומלחמה שהתאספו מכמה מקורות שונים: פרסי, אלאני, סמרטני (יושבי המישורים של הוולגה שנאבקו ברומאים), וטורקי, הם דיברו סוג של טורקית שכמה ממילותיה נשארו בשפה הבולגרית (כעשרים).

הבולגרים הקדומים היו בקשר עם הארמנים, ממלכת קושן ממזרח, פרס הססנית מדרום מזרח, הביזנטים מדרום, והשבטים הגרמניים ממערב. הם עבדו לאל השמיים טנגרי והונהגו על ידי חאן שהיה נציג האל עלי אדמות. אבל נעזר במועצה של שישה ראשי שבטים, הבולגרים היו קונפדרציה של שבטים שהשתלטה על אזורי מישורי הוולגה עד הדון והדנייפר. זאת היה בולגריה הגדולה שנדחקה במאות 7-8 ממקומה על ידי שבטים נודדים אחרים, הלא הם הכוזרים.

לפי האגדה מייסדה האגדי של האומה הבולגרית היה לא אחר מאשר אטילה הוני. הוא נקרא בשפה שלהם אביטוקהול. ומופיע ראשון ברשימת הנסיכים הבולגרים שנתגלתה ברוסיה

מה הייתה הדת האמתית של הבולגרים? סוד כוחם? מה החזיק קונפדרציה של עמים – שבטים שונים זה מזה ביחד? אפשר רק לנחש

 

 

איחוד השבטים הבולגרי

 

במאה ה6 האיחוד הבולגרי זכה להצלחה והשתלט על שטחים גדולים בדרום רוסיה, בהם קמה בולגריה הגדולה כשבירתה היא taman  ליד ים אזוב. החאן הגדול ביותר נקרא קוברט kubart, והוא שלט מתחילת המאה השביעית – 600 לספירה לערך ועד 642. היו אלו זמנים של מלחמות הפרסים עם הביזנטים, הקיסור הראקליוס, ותחילת התפשטות ועליית הערבים והאסלאם. אלא שדברים אלו עדיין לא הורגשו ישירות בממלכה שהתעשרה מסחר בין מזרח ומערב. קוברט היה בן זמנו וחבר קרוב של המלך הססני הגדול האחרון, יזדגרד השלישי. הוא סחר עם חורזם וסוגודיה, והיה בקשרים טובים עם ביזנטיון (שם כנראה גדל כנער שבוי)

לקוברט היו חמישה בנים ולמרות הפצרותיו שיהיו מאוחדים הם פירקו את הממלכה לאחר מותו, כל אחד לוקח כיוון אחר. אחד מבניו הוא אספרוך, שפלש לשטחי בולגריה של היום מקים מושבו בשפך הדנובה, הוא ניצח את הביזנטים ב681 והקים את האימפריה הבולגרית הראשונה. מספר הבולגרים לוחמים שפלשו וכבשו את בולגריה ביחד איתו נאמד בתחילה בלא יותר מ50.000 איש.

 

עליית הכוזרים והפיצול בין הבנים הביאו לסוף דרכה של בולגריה הגדולה. שרידים לעבר מפואר זה נמצא בשם העיר בולגר bulghar על הוולגה. למעשה הטטרים, הקזנים ועם הצובש Chuvash ברוסיה שלהיום, הם כנראה ממוצא בולגרי, לפחות באופן חלקי.

 

 

 

מאמרים על היסטוריה בולגרית - לחצו לקישור:

היסטוריה בולגריה כללי

התרקים

אורפיאוס

בולגריה הגדולה (הקדומה)

בולגריה הרומאית

אימפריה בולגרית ראשונה

סנט קלמנט וסנט נחום

אימפריה בולגרית שנייה

בולגריה העותומאנית

עצמאות בולגריה

 

ארבע הטיולים הגדולים - הצטרפו לטיולי הרשמה - לחצו לקישור:

מוזיקאלי אחווה לבנה

עמק הוורדים 

פסטיבל מסכות פרניק

פסטיבלי תחילת האביב סוף החורף

 

 

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו