לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בוסניה ימי הביניים - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה של בוסניה בימי הביניים

זאת אחת הארצות האחרונות שהתנצרה באירופה, הפלישות של הסלאבים והאוורים הביאו לשינוי דמוגרפי, התושבים הרומאים והאיליריים מצאו מקלט בהרים ולימים הפכו לאוכלוסייה הוולאכית. אולם רק במאה ה9 עם הפלישות של הפרנקים ולאחר הקמתה של ממלכת קרל הגדול באכן התנצרה מרבית האוכלוסייה. גורם נוסף שהשפיע בכיוון זה היה מסעות המיסיונריות אל הסלאבים של קיריל ומתודיוס וההתנצרות של הבולגרים.

 

עד המאה ה12 הייתה בוסניה בחוג ההשפעה של ממלכות שונות, בולגרים, ביזנטים, הונגרים, קרואטים, אלא שבמאה ה12 הקימו הבוסנים ממלכה עצמאית משל עצמם שהתקיימה במשך 200 שנה, הדבק המלכד שלה ואחת הסיבות העיקריות לקיומה היה התבססות סוג של נצרות עצמאית מיסטית, עם ארגון כנסייתי עצמאי באזור זה של הבלקן, ארגון שנקרא "הכנסייה הבוסנית" ונרדף ככופר על ידי הקתולים והאורתודוקסים, כשמה שמאפיין אותו זה האומנה הבוגומילית, תחייה של גנוסטיקה נוצרית.

 

מלכי בוסניה נקראו באנים, להלכה הם היו תחת חסות סרבית או הונגרית, אבל למעשה עצמאיים לחלוטין, הבאן קולין השתחרר מהשלטון הביזנטי וכרת ברית עם סטפן נמג'ה מייסד האימפריה הסרבית. קולין קידם את הספרות וכתב קירילי בוסני, חוקה ואת הכנסייה הבוגגומילית והואשם בכפירה על ידי מלכי סרביה לאחר נמנג'ק. במאה ה13 – 1235 יצא מסע הצלב הבוסני כנגד הכפירה הבוגומילית, כשם שהיה מסע צלב כנגד הקתרים, אלא שמסע צלב זה נכשל והסתיים ב1241. בזמן שכל הבלקן סבל מפלישות הטטרים, בוסניה נשארה שלמה ומשגשגת. בשונה משאר הארצות היא פיתחה טינה כנגד הממסד הנוצרי והארץ המובילה של התקופה – הונגריה, וזה הביא לימים לקבלה בברכה של הכיבוש העותומאני.

 

בשנת 1377 הוכתר המלך הבוסני הראשון בויסוקו – סטפן טוורטקו, בוסניה נהייתה הארץ הגדולה והחזקה בבלקן. כובשת גם את אזור החוף הדלמטי. בימיו השתלטה בוסניה על מנזר מלישבה, שם היו שרידי סנט סאבא, מייסד הנצרות הסרבית. הוא השתלט על קוטור, ביסס את העיר נובי הרצגובי במפרץ קוטור, תמך במסדר ההוספיטלרי, הוא היה אחד הכוחות העיקריים מאחורי קרב קוסובו, וראה בו הצלחה אישית שלו בעצירת ההתפשטות העותומאנית לבלקן. הוא כבש את דלמטיה והחל תהליכי חיתון משפחתיים עם בית האבסבורג באוסטריה.

אחרי מותו של המלק טוורטקו החלה הממלכה הבוסנית להתפורר, נכבשת על ידי כוחות הונגריים ועותומאניים, הכנסייה הבוסנית עברה למצב של רדיפה שהסתיים בהשמדתה טוטאלית שלה ושל חלק ממשפחות האצולה הבוסניות המסורתיות.

 

קראו את המאמרים הבאים - לחצו לקישור

אתרים בבוסניה

אתרים הרצגובינה

בוסניה בימי הביניים

הפירמידות של בוסניה

ביקור בפירמידות

סרייבו

בוגומילים בוסניה

סופים בבוסניה

מסתרי בוסניה

נצרות בוסניה

טיול בוסניה

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו