לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בראט - טיולים לרחבי העולם

בראט העיר הלבנה


אחת מהערים העתיקות באלבניה על גדות נהר האוסומי. המצודה נוסדה במאה ה3 לפני הספירה. הייתה מרכז של נצרות ויש בה כנסיות רבות, בבראט פרחה אומנות ציורי האיקונים האלבנית, בה חי אונופרי – צייר האיקונין האלבני הידוע ביותר ובית הספר שלו פרח שם. בבראט גם היו מסדרים סופים בזמן העותומאניים, וניתן לראות את המרכז של המסדר החלוותי, היה בבראט גם בקטשים ויש אומרים שאף שבתאי צבי קבור בבראט. בעיר יש ארכיטקטורה מיוחדת שנשמרה כמו שהיא מזמן העותומאנים, ולכן הוכרזה כאתר מורשת עולמי של אונסקו. מעל העיר מתנשאת המצודה שבתוכה יש כנסיות ושכונות מגורים. בראט היא למעשה עיר מוזיאון. ליד בראט מתנשא הר תומור, האולימפוס של דרום אלבניה. בגלל הארכיטקטורה המיוחדת שלה נקראת בראט עיר אלף החלונות.
ברט הייתה הגבול בין איליריה לאפירוס וייתכן שיוסדה על ידי מלך מקדוניה קסנדר בשנת 314 לפני הספירה.

סימון 1 הבולגרי כובש את העיר וקורא לה "העיר הלבנה". סימון ה2 מקים ממלכה של תור זהב תרבותי, הוא מקים פטריארכיה בולגרית עצמאית, שהיא הפטריארכיה הראשונה מחוץ ל5 הקדושות. הוא בונה בירה בפרסלב שמתחרה בקונסטנטינופול.
בראט לאחר הבולגרים הייתה תחת השליטה של הביזנטים, ולאחר מכן של השליטים הביזנטיים העצמאיים באפירוס, ושוב בשליטת הביזנטיים מקונסטנטינופול.  הסרבים השתלטו על ברט ב1359 והתורכים ב1450. בתחילת המאה ה19 יש לנו שוב שליט עצמאי מאפירוס בשם עלי פאשה. וברט נהיית סנגק בממלכתו (כמו צפת – מחוז). ברט מתפתחת במאה ה17 ונהיית מרכז של תעשיית גילוף עץ. ב1944 הכריז אנוור הוגה על תחילת שלטונו בברט.
המצודה בבראט. לאחר שנשרפה בשנת  200 לפני הספירה, נבנתה שוב במאה ה5 על ידי תיאודוסוס ובמאה ה6 על ידי יוסטיניאנוס, וכן במאה ה13 על ידי שליט אפירוס מיכאל. בתוך המצודה יש עיר שלמה. הבניינים בתוך המצודה נבנו במאה ה13, האוכלוסייה הייתה נוצרית והיו בה 20 כנסיות שמהם רק כמה נשארו.


 

 

אתרים בבראט דרום אלבניה

הכנסייה של מרי מולהרנה  - ציורי הקיר הם של ניקולה, בנו של אונופרי והם מהמאה ה16.
כנסיית השילוש הקדוש  - מהמאה ה14 יש בה ציורי קיר ביזנטיים.
בכנסייה של סנט תיאודור יש ציורי קיר של אונופרי עצמו
הקתדראלה של סנט ניקולס – היא היום מוזיאון המוקדש לציוריו של אונפרי - יש שם מוזיאון של איקונות ובהם איקונות של הצייר האלבני הימי ביניימי המפורסם - אונופרי. הוא משתמש בציוריו במוטיבים אוניברסאלי כמו יחס הזהב, וניכר בהם השפעה של אירופה הרנסנס וונציה. אוניפרי הכניס לראשונה סוג של צבע אדום שנקרא על שמו: אדום אוניפרי.

בבראט יש גם אתרים מעניינים אסלאמיים ויהודיים: באמצע העיר יש את מסגד הנחושת שנבנה ב1555 והוא המסגד המרכזי של העיר, לידו יש טקה של המסדר החלוותיה, ולא רחוק משם קברו של שבתאי צבי. את הקבר אימצו הבקטישים שבנו עליו טורבה משלהם ולידה מרכז. כנראה ששבתאי צבי חי בשלב כלשהו בברט ואולי נקבר שם, אך הקבר המקובל שלו נמצא בעיר אולצין שבדרום מונטנגרו.

 

 

 

מאמרים אלבניה - לחצו לקישור:
היסטוריה אלבניה.
 
מצב עכשווי אלבניה. 
 
תרבות ודתות אלבניה
 
הדרקון של אלבניה
 
הצלת יהודי אלבניה בשואה
 
מסע בדרום אלבניה בעקבות שבתאי צבי   
אתרים באלבניה 
בראט 
טבע באלבניה 
נצרות באלבניה 

בקטשים באלבניה


 

הצעות לטיולים באלבניה - לחצו לקישור

אלבניה לקבוצות סגורות

טיול לקוסובו, מקדוניה ואלבניה קבוצות סגורות

טיול עצמאי אלבניה - החל מ10 אנשים

טיול גיפים אלבניה

 


 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו