לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

בתי ספר גנוסטיים - טיולים לרחבי העולם

הגנוסטיות קשורה לבתי ספר של ידע בעולם העתיק ופרשנות אחרת של הופעת ישו ותלמודו:

פילו האלכסנדרוני טוען שאלוהים בצורה לא אנושית הזדווג עם ידע, ומהזרע שלו נוצר הבן הנתפש היחיד שלו שהוא הקוסמוס

 

סימון מגוס אומר: "הוא הגיע ליהודה כאדם למרות שלא היה אדם, וחשבו שהוא סבל, למרות שלא סבל" זאת אומרת שהכלא, הגוף הפיזי של ישו היה אשליה. ישו החי הוא ישו האמיתי, ישו הסובל והמת הוא ישו אשלייתי.

 

במעשי יוחנן – טקסט גנוסטי, מסופר איך בזמן הצליבה יוחנן בורח להר הזיתים שם מופיע לפניו ישו במערה מלאה באור ואומר: "ההמונים בירושלים רואים אותי נצלב ונפצע, בעוד שאני מדבר אליך עכשיו, האזן לדברי , אני גרמתי לך לעלות להר..." מכאן רואים את הוויכוח האמיתי שהיה לגנוסטים עם אידיאל ההקרבה והסבל הנוצרי.


חלק מהגנוסטים האמינו שבזמן ששמעון מקיריניה הוכרח לנשוא את הצלב במקום ישוע, אזי ישו התחלף אתו בנפש. הוא נכנס לגופו של שמעון ושמעון נכנס לגופו של ישו, וכך הרומאים צלבו את שמעון , בעוד שהוא, ישו, עומד מהצד, צוחק.

 

לאחר הצליבה הוא הופיע בהר הזיתים ולימד במשך כמה שבועות לפי גרסה אחת ושנים לפי גרסה אחרת את תורת הסוד של חיי אדם, מה קורה לאחר המוות, ואיך ניתן להגיע לגנוסיס - הארה.


 

המורים הגדולים הם

סימון מאגוס - לחצו למאמר

מרקיון - לחצו למאמר

בסילידיס basilides - לחצו למאמר

ולנטינוס valentinus - לחצו למאמר

קרפוקרטס carpocrates - לחצו למאמר

 

מורים נוספים:

מונטנוס.

ייסד את התנועה המונטניסטית במאה השנייה. לווה בשני נשים שנכנסו למצב נבואה ורוח הקודש דיברה מפיהם, הם היו כתבי הבשורה של התנועה החדשה. ישו ממשיך להתגלות דרכם, הנבואה לא הסתיימה. בתגובה למונטנוס ומרקריון סגרה הכנסייה את רשימת הספרים המותרים בשנת 180 לספריה. מותניזם, כפירה של המאה השניה שבה מוטנוס ושתי נשים טענו שהם ההתגלמות של הפרקליט המופיע ביוחנן ורוח הקודש, זה קרה בפריגיה, מקום הפולחן של האלה סיביל. שתי הנשים היו פרסיליה ומקסימיליה. פרסיליה טענה שישו הופיע לפניה בדמות אישה ואמרה: הורחקתי כמו זאב מבין הכבשים, אני לא זאב, אני המילה הרוח והכוח.

פרסיליה טענה שישו הופיע לפניה בדמות אישה ואמרה: "הורחקתי כמו זאב מבין הכבשים, אני לא זאב, אני המילה הרוח והכוח." (מירצ'ה איליאדה)

 

בתי ספר קדומים. הכתות הגדולות היו

שתיים  או הסתיים - לחצו למאמר 

הנחשיים או האופיטיים - לחצו למאמר

הקיינים cainites – לחצו למאמר

בית ספר נוצרי גנוסטי קדום היה בית הספר של האשליה – דוקטאה.

 

בתי ספר מאוחרים

המניכאים (דת עצמאית) - לחצו למאמר

המאמצים - לחצו למאמר

המסליאנים - לחצו למאמר

הפאוליקנים - לחצו למאמר

הבוגומילים - לחצו למספר מאמרים

הקתרים - לחצו למאמר

 

מאמרים כלליים על הגנוסטיות - לחצו לקריאה

היסטוריה גנוסטית

ספרות גנוסטית

מיתולוגיה גנוסטית

סקירה כללית

בתי ספר גנוסטיים

 

 

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו