לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

גילוי וולנטיני - טיולים לרחבי העולם

גילוי וולנטיני על משיח, טבילה ואוכריסט a valentinian exposition
introduction elaine h. pagels

הטקסט מרחיב על מקור הבריאה ותהליך הגאולה במונחים של תיאולוגיה וולנטינית.

זהו המקור הוולנטיני היחיד המתייחס לסופיה (ב"מדרש שלושה חלקים" מחליף הלוגוס את סופיה).
המחבר מתחיל בהבטחה לגילוי המסתורין, תפילות ומנחות של הטבילה והאוכריסט. זה מעין קתכיזם סודי למועמדים לחניכה לגנוסיס. לאחר גילוי המסתורין המועמד מוזמן להשתתף במשיחה, טבילה ואוכריסט, לפי הבנת הגנוסטים הנוצרים.

 

הטקסט מגלה וויכוחים תיאולוגים בין כמה קבוצות וולנטיניות שונות, הוכחה לנכונות התיאורים של טרטוליאן עליהם, שיש ביניהם חילוקי דעות בנושאים תיאולוגיים. הוויכוחים הם בנושאים הבאים: התשוקה של סופיה (מה הניע את זה?), הגבול (מה הם תפקידיו?), המקור הראשון, האם הוא מונדי – יחיד או דואלי? ועוד.

 

לפי אריאנוס, ולנטיוס והתלמיד שלו פטולמי אמרו שהמקור הוא דואלי ומורכב מאב ובת זוג נשית בשם שתיקה, אם כל הדברים. אלא שהטקסט שלנו מונאדי – יחיד. השתיקה נובעת מהאב והיא רק היבט שלו, מקום בו הוא נח.

 

הכותב דן במהות הגבול, לו ארבע כוחות, בעוד שבכתבים וולנטינים אחרים מדובר על שניים. הגבול מפריד בין התשוקה של סופיה לפלרומה ומגן על האיונים, אך גם מגביל את סופיה מלהיטמע באב, ולבסוף מפריד את התשוקות שלה ממנה ומאשר אותה בו בזמן.

 

העניין השלישי הוא המשמעות של סבל סופיה. לפי איראנוס היו וולנטינים שאמרו שסופיה, בעברה על תפקידה בפלרומה, רק ביטאה את התשוקה של האיונים לחיבור קרוב יותר לאב, אחרים אמרו שהיא באופן מודע רצתה לעלות מעל המקום שלה עם כל השאר והעזה לחקות את האב עצמו לשם כך. הסופר של הכתב מתקרב לדעה זו, שסופיה הפרה את ההרמוניה של הפלרומה מרצון, ואז התחרטה ופנתה חזרה לאב.

הטקסט מספר איך סופיה שסובלת בבידוד מתחרטת ומקבלת את הכרייסט שיורד כבן זוגה השמימי. האיחוד שלהם מראה את רצון האב שהכל בבריאה יהיה בסינרגיה, הכל יבוא לאחדות והשלמה.

 

בסוף הטקסט יש נוסחאות מעניינות, תפילות וברכות המלוות טבילה גנוסטית ואוכריסט

 

הטקסט עצמו

על טבילה ב'

מהעולם לירדן, ומהעיוורון של העולם למראה אלוהים, מהגופני לרוחני, מהפיזי למלאכי, מהנברא לפלרומה, מהעולם לאיון, מהעבדות להיות בנים, מהתסבוכת אל אחד אחר, מהמדבר אל הכפר שלנו, מהקר אל החם... נהיינו מגופי זרע לגופים עם צורה מושלמת. (מזכיר את הקוראן)....

 

ספרים ומאמרים הקשורים לבית ספר של וולנטינוס (לחצו לקריאה):

ספרות וולנטינית

מדרש בשלושה חלקים

הכתב על התחייה

הבשורה של האמת

הבשורה של פיליפ

מאמר על וולנטינוס ובית הספר שלו

 

 


 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו