לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

פלוטינוס - טיולים לרחבי העולם

גנוסטיקה והרמטיזם

פלוטינוס הוא מייסד התנועה הנאו פלטונית, זוהי תנועה פילוסופית שגובלת בהרמטיקה, מכיוון שהפילוסופיה שלה לא נשארת בגדר פילוסופיה, אלא הופכת להיות דת שמטרתה התאחדות עם האל.

פלוטינוס הגיע למצבים של הארה, התאחדות ואקסטזה, ועל זה הוא מלמד. הוא חי במאה ה-3 והגיע בסוף ימיו לרומא. הוא היה פאגאני, אך סוג של פאגאני דתי במובן הגבוה ביותר של פאגאניות הגובל במונותיאיזם, המשך ישיר של אסכולת הסטואה הרומית.

הוא יצא נגד הגנוסטיות שהיא הרמטיזם בלבוש נוצרי בעל גוון משיחי המחלק את העולם לשתי ממלכות: ממלכת הטוב וממלכת הרע. מבחינתו אלוהים הוא אחד.

 

אפשר להגיד שהגנוסטיות הושפעה מדתות המזרח השמיות, דתות הגאולה, בעוד שההרמטיים הושפע מתורות המסתורין היווניות והרומאיות שבתורם מושפעות מהמיסטיקה ההודית (מקור הודו אירופאי לשניהם). ההתנגדות העיקרית של פלוטינוס לגנוסטים הייתה שהם מציגים מספר רב של יישויות ורמות בעולם הלא נראה ובנראה, בעוד שהוא מקבל רק שלושה: האחד, המחשבה – נאוס והנפש. הגנוסטים מאמינים שהעולם והבורא הם רעים, שבעוד שהוא רואה שהעולם הוא טוב ויפה , ומקורו בעולם הנפש. לפני פלוטינוס הגנוסטים אינם כלל פילוסופים. פלוטינוס תוקף את הגנוסטים בספרו "כנגד הגנוסטים".

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו