לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

דרוויש סמרקנדי - טיולים לרחבי העולם

דרוויש מוחמד אס סמרקנדי
שייח' סמרקנדי חי בסמרקנד במאה ה16

הוא היה תלמיד של שייח מוחמד אז זהיד. יום אחד אמר לו שייח' אז זהיד ללכת לגבעה מסויימת במרחק מה ולחכות לו שם. השייח אמר לו שהוא יבוא אחר כך. דרוויש מוחמד  היה כה צייתן לשייח' שהוא ביטל את רצונו לחלוטין. התנהגותו הייתה מושלמת, הוא הלך וחיכה לשייח', מבלי לשאול: מה אעשה שם? מתי יגיע? הוא הלך מייד, הגיע והתחיל לחכות.
הזמן לתפילות אחר הצהריים הגיע והשייח' לא הופיע. ואז השמש שקעה. האגו החל לומר לו: "השייח' שלך לא בא, אתה צריך לחזור. אולי השייח' שכח?". האמת האמונתית שלו אמרה אחרת: "הו דרוויש מוחמד, האמן בשייח' שלך שהוא אכן יבוא כפי שאמר, אתה חייב לחכות".

כיצד היה על ליבו של דרוויש מוחמד להאמין לאגו שלו כשהוא הרגיש מורם מעצם הציפיה להתאחד עם השייח?

הוא חיבק עצמו וחיכה. הלילה הגיע והיה קר מאד על הגבעה. הוא קפא, נשאר כל הלילה ער כשמקור החום היחיד שלו היה הזיכר שעשה "לה אילה איל אללה". הבוקר הגיע והשייח עדיין לא הופיע. דרוויש מוחמד היה רעב והחל לחפש דבר מה לאכול. הוא מצא כמה עצי פרי, אכל והמשיך לחכות. היום עבר, ואז יום נוסף. שוב הוא היה במאבק אדיר עם האגו, אך המשיך לחשוב: "אם השייח' שלי הוא שייח אמיתי, הוא יודע מה הוא עושה."

 

שבוע עבר ואז חודש. השייח' לא הגיע. מלבד הציפיה כל שדרוויש מוחמד עשה זה את הזיכר ואת התפילות שלו. הוא עשה את הזיכר עד שהכוח של הזיכר הביא את החיות לבוא ולשבת סביבו ולעשות זיכר ביחד איתו. הוא הבין שהכוח המופלא הזה הגיע לו מהשייח'.

החורף בא והשייח לא הגיע. התחיל לרדת שלג. היה קר מאד ולא היה עוד מה לאכול. דרוויש מוחמד החל לקלף קליפות של עצים ולהיזון מהלחות שבפנים, משורשים וממעט עלים ירוקים שמצא. הצבאים באו לבקר אותו ונתנו לו לחלוב את הנקבות. זה היה עוד נס שקרה, הכבשים נתנו לו לחלוב אותם ולא זזו. הוא הורם למצבים רוחנים גבוהים יותר ויותר, והמורה שלח לו ידע רוחני דרךהניסים וחזיונות אלו. קידר הופיע לפניו ולימד אותו.

שנה חלפה, ואז עוד אחת, ואז שלישית, ורביעית. השייח לא הגיע, ודרוויש מוחמד עלה עוד ועוד במעלה המדרגות הרוחניות. הוא המשיך לחשוב: "השייח שלי יודע מה הוא עושה". בסוף השנה השביעית הוא החל להריח את הניחוח הטוב של השייח ממלא את האוויר סביבו. הוא רץ לפגוש אותו עם כל חיות הפרא חבריו. הוא היה כולו מכוסה בשיער.

 

שייח' מוחד אז זהיד הופיע. כשדרוויש מוחמד ראה אותו הוא חש שמחה גדולה בליבו, ואהבה שאין לה גבולות. הוא רץ ונישק את ידו, כשהוא קורא: "סלאם עליכום , הו שייח' שלי, איך אני אוהב אותך, הו שייח' שלי".

השייח' שלו אמר: "מה אתה עושה כאן? מדוע לא ירדת למטה?"
הוא אמר: "הו שייח' שלי, אמרת לי לבוא לכאן ולחכות לך. אז חיכיתי."
השייח' אמר: "ומה אם מתתי, או אולי שכחתי?"
דרוויש מוחמד אמר: "הו שייח', איך תשכח כשאתה המייצג של הנביא?"
השייח אמר: "ומה אם משהוא קרה לי?"
דרוויש מוחמד אמר: "הו שייח', אם לא הייתי נשאר כאן ומחכה, לעולם לא היית בא אלי ברשותו של הנביא." דרוויש מוחמד חש בליבו שהשייח' שלו הגיע בפקודת הנביא.
השייח' צחק ואמר: "בוא איתי."

באותו רגע הוא הזרים אליו מליבו את סוד וכוח שלשלת הזהב של מסדר הנקשבנדי, וציווה עליו להיות השייח' של התלמידים. דרוויש מוחמד נשאר בשרותו של השייח' שלו עד ששייח' מוחמד אז זהיד נפטר.

 

מאמרים בנושאי אסלאם באוזבקיסטן - לחצו לקישור:

אימאם בוכרי 

שייח' אל הרר 

דרוויש סמרקנדי 

נקשבנדיה ואוזבקיסטן 

מדרסות בחיווה

מאמרים נוספים על מיסטיקה סופית במרכז אסיה

  

מאמרים בנושאים נוספים - לחצו לקישור
יוון במרכז אסיה  

היסטוריה אוזבקיסטן 

תימור לנג 

סמרקנד 

שאחריזאבס 

טשקנט 

בוכרה 

ליד בוכרה 

חיווה

 

 

 

הצעות לטיולים באוזבקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
הצעה לטיול טגיקיסטן ואוזבקיסטן
הצעה לטיול קיריגסטן ואוזבקיסטן

אוזבקיסטן בחג הנוורוז - אביב 

אוזבקיסטן לקבוצות סגורות

אוזבקיסטן לנוסע העצמאי

 

 

טיול קרוב - לחצו לקישור
אוזבקיסטן ותורכמינסטן 8-19.9

 

 


 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו