לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

דרום אפריקה - טיולים לרחבי העולם

דרום אפריקה היא ארץ גדולה ועשירה יחסית, גודלה פי 60 מגודל ישראל, ואוכלוסייתה קרוב ל50 מיליון איש. זאת הארץ העשירה באפריקה, בעלת אוכלוסייה לבנה ניכרת ואוצרות טבע רבים, ביניהם זהב ויהלומים. אקלימה מגוון: ים תיכוני, סוב טרופי, מדברי, והיא בית לבעלי חיים רבים. האדם אכלס אותה כבר לפני 3 מיליון שנה, יש בה שרידים פרהיסטוריים רבים, ויש הטוענים שהיא מולדת האנושות. דרום אפריקה היא הכתר של אפריקה, נמצאת בקצה יבשת, ועוטפת עוטה בהילה של זוהר.

לפני 25.000 שנה אכלסו את דרום אפריקה בושמנים, ואלו יצרו קבוצות שונות. השבטים המקומיים נקראו "חויחוי". לא הרבה אנו יודעים על תקופות קדומות, וייתכן והגיעו למקום גם עמים אחרים. לפני 2500 שנה החלו להגר בגלים מתמשכים שבטי הבנטו. הם אבות הזולו ורוב העמים השחורים כיום, חקלאים שידעו את השימוש בברזל.

במאה ה17 התיישבו בדרום אפריקה הולנדים והחלו להקים מושבות שנודעו כמושבות הבורים, בתחילה באזור הכף, ולאחר מכן בפנים היבשת, הם נלחמו עם הבריטים על עצמאותם. הבריטים כבשו תחילה את אזור הכף, ולאחר מכן את הארץ כולה. המושבה המאוחדת הייתה אחד מ4 יהלומים בכתר האימפריה (השלושה האחרים היו הודו, קנדה ואוסטרליה).

ההולנדים שהתיישבו בדרום אפריקה לא היו רק הולנדים, אלא גם גרמנים והוגונטים צרפתים שברחו מהרדיפות של לואי ה14. קלווינסטים רפורמיסטים אלו מצאו בדרום אפריקה מקלט וארץ חדשה.  המתיישבים החדשים אמצו דרך חיים נוודית, עם התנ"ך, כמה רובים ועגלות הם נדדו בערבות אפריקה, ומכאן השם "בורים" (נודדים), אט אט התגבשו לעם בעל מודעות דתית חזקה, אינדווידואליסטית, היודע להתקיים מהאדמה בכוחות עצמו. הם כבשו עוד ועוד טריטוריות בצפון ובמזרח, נלחמו בהצלחה בזולו והקימו את מדינות אורנג החופשית וטרנסוול.

במאה ה19 הזולו מקימים ממלכה חזקה וריכוזית בהנהגת שאקה זולו. ממלכה זו זורעת הרס סביב, אל הוואקום הנוצר נודדים הבורים בשנת 1836 במה שנקרא המצעד הגדול. הם עוזבים את אזור הכף ופונים אל פנים הארץ. הסיבה לנדידה היא התיישבות של בריטים ומהרגרים אחרים באזור הכף והצרת צעדיהם. לקראת סוף המאה מגיעים הבורים להתנגשויות עם הבריטים ב2 מלחמות עקובות מדם שבסופם הם נכנעו לשלטון הבריטי. ב1910 הוכרז איחוד דרום אפריקה

ב1848 החל שלטון האפרטהייד, ב1961 פרשה דרום אפריקה מחבר העמים הבריטי, ב1990 ביטל הנשיא דה קלרק את שלטון האפרטהיד וב1994 נערכו בחירות חופשיות במדינה בהם זכה נלסון מנדלה.

דרום אפריקה עשירה בפארקים לאומיים, נופים מגוונים, התשתית התיירותית והמבנית שלה טובה והכרת עמיה ומנהגיה מרתקת. לא בכדי היא מושכת המוני תיירים הרוצים לגלות את אוצרות היבשת השחורה. טיסות ישירות ליהונסבורג מישראל וקהילה יהודית גדולה מחזקים את הקשר של דרום אפריקה לארץ.

ראו מאמר: האריות הלבנים

ראו טיול: האריות הלבנים

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו