לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

דתות טג'יקיסטן - טיולים לרחבי העולם

הדת הייחודית לפמיר - איסמעילים

האיסמעילים הם כת מיסטית שיעית הדומה מאד לדרוזים, הם מאמינים ב7 אנרגיות (נאו פלטוניזים) התחילו במצרים בזמן החליפות הפטימית, מצאו בית באיראן וכן בבניאס ומצודות ברחבי המזרח התיכון, וכיום הם שוחרי שלום והמנהיג שלהם – אגא חאן, חי בלונדון. בפמיר הם רוב האוכלוסיה.


האיסמעליה ונאו פלטוניזם

האיסמעילים הם כת מיסטית שיעית הדומה מאד לדרוזים, הם מאמינים ב7 אנרגיות (נאו פלטוניזים) התחילו במצרים בזמן החליפות הפטימית, מצאו בית באיראן וכן בבניאס ומצודות ברחבי המזרח התיכון, וכיום הם שוחרי שלום והמנהיג שלהם – אגא חאן, חי בלונדון. בפמיר הם רוב האוכלוסיה.


הפטימים הם שושלת שהשתלטה על צפון אפריקה בתחילת המאה ה10 ולאחר מכן, תוך כמה עשרות שנים, על מצרים. הם היו מוסלמים שיעים והקימו אימפריה אדירה שמרכזה היה קהיר. אזורי צפון אפריקה ומצרים היו המרכז של הפילוסופיה הנאו פלטונית, ממקומות אלו הגיעו פלוטינוס עצמו, במאה ה3, שעל שמו קרוי בית ספר זה. עליית השושלת הפטימית לשלטון הביאה לפריחה מחודשת של הפילוסופיה הנאו פלטונית שמצאה בית באסלאם. פילוסופיה זו מתייחסת לעולם של אנרגיות הנמצא במקביל ומעל העולם הפיזי ומשפיע עליו.  אנרגיו אלו קשורות לחלק הרוחני באדם והם המקור והסיבות לדברים.

הנאו פלטוניזם פרח באימפריה הרומית במאות 3-4 לספירה, לפי הנאופלטוניות יש 3 עולמות התלויים זה בזה ונובעים זה מזה, והם אלו שיוצרים את העולם שלנו. העולם הראשון הוא האחד – שהוא נצחי ואין סופי, בלתי נתפש והסיבה לכל הדברים. ממנה נובע האינטלקט שמתואר על ידי עולם האידיאות של אפלטון. תפקיד האינטלקט להבחין בצורות, זאת אומרת לתפוש את הארכיטיפים, החוקים, שמהם בנוי הכל. לאחר מכן מגיעה הנשמה שהיא ייצוג של האינטלקט, הסיפור של הופעתו ופעולתו. הנשמה פועלת בעולם הפיזי, שהוא עולם רביעי הנוצר לאחר השלושה.

לא ברור כיצד הנאופלטוניזם עשה את קפיצת הזמן מהמאה ה4 לספירה למאה ה10? האם הוא נשמר בקרב כתות נוצריות מסוימות? או אולי בספרים בספריות שאליהם הפילוסופים המוסלמים פנו בחיפוש אחר ידע?

האיש שהחזיר את הנאו פלטוניזם לאסלאם ומשם גם לאירופה הוא אוויסינה. Avicenna  אחד מהוגי הדעות והפילוסופים החשובים שבכל התקופות. הוא נחשב למדען הראשון וגם מי שהתחיל את הרפואה המודרנית. לפי האיסמעליה הוא היה אחד משלהם, כך חושבים גם הטג'יקים. מעניין לצין שטג'יקיסטן היא המקום היחיד בעולם שבו יש אזור עם רוב איסמעילי – הרי פמיר. אבי סינא היה רופא בחצרו של מלך הסמינידים בבוכרה (אזור טג'יקי), שם הוא קיבל רשות לחקור את הספרייה העתיקה והחשובה, שנשרפה כמה שנים חא כך. הוא נחשף לידע וספרים שמעטים לפניו זכו לו.

הפילוסופיה הנאו פלטונית הופיעה בזרם השיעי של האסלאם, ובמיוחד באיסמעליה, גם לפני אבן סינא. החל ממאה ה8 לספירה, ואולי גם לפני כן. כך או כך, משגובש זרם זה ומצא בית באימפריה הפטימית, הוא התפתח לכדי דתות עצמאיות כגון הדרוזים או לזרמים נפרדים כגון הנזריה.

 

 

זרתוסתרא

האגדה על המלך גמשיד jamshid vara
הוא היה המלך האגדי הראשון של האריים בארץ שנקראת
Airyana Vaeja בתחילה נהנתה ארץ זו ממזג אוויר טוב, והמלך ייסד את חגיגות הנוורוז. לאחר מכן התחילו חורפים קשים. בכדי לשרוד המלך פיתח סוג של התיישבות שנקראה וורה vara שהרעיון מאחריה הוא להיות יישוב קומונאלי מספק צרכי עצמו הבנוי בתבונה ובו חלקים נפרדים לבעלי חיים, בני אדם, מחסנים, עצי פרי ועוד. בנוי בפשטות מבוץ וקורות עץ תוך כדי שוויון וארגון חיי התושבים. המלך גם הביא את הדת לחיי האנשים. כפרי אזור הרי הפאן מצפון לדושנבה, באזור הנקרא ינובי yanobi מזכירים מאד את רעיון הוורה. באזור זה גם נשמר פולחן זרתוסתרא מקורי והתושבים מזהים עצמם (כמה אלפים) כמיעוט נפרד.

 

אלמנטים של זרתוסתרא בחיי הטג'יקים

על הכובעים הטג'יקים יש סמלים זרתוסתרא והודו איראניים: אש, סווסטיקה, באופן כללי כובעי הכיפות הם סמל לזרתוסתרא והעם האיראני. על הדגל של טג'יקיסטן יש 7 כוכבים, מסמלים את 7 כוחות הטוב של זרתוסתרא, 7 האלמנטים, המופיעים גם באסלאם השיעי. 7 הכוכבים היו גם הסמל של האימפריה הסמנידית מהמאה ה10 לספירה שהטג'יקים מחשיבים כממלכתם. 

 

 

מאמרים לקריאה - לחצו לקישור

העם הטג'יקי

הרי פמיר

בית כמבטא את היקום - אדריכלות עתיקה ומקודשת בהרי פמיר

היסטוריה טג'יקיסטן

מוזיקה טגיקיסטן

דתות טג'יקיסטן

איסמעליה

פוליטיקה טג'יקיסטן

מסלולים טג'יקיסטן

 

הצעות לטיול בטג'יקיסטן והסביבה - לחצו לקישור

טיול הרי פמיר

מסלול משולב לטגיקיסטן ואוזבקסיטן

טיול משולב בימי טרק בהרי הפאן

גיפים הרי פמיר

 

 


 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו