לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הדת הנבטית - טיולים לרחבי העולם

טיול לפטרה בירדן - לחצו לפרטים

 

האלים הנבטים.

אל קאום.
האל הלוחם המגן על השיירות. מגן השבט, לא שתה יין, אל מדבר, זוהה יותר מאוחר עם מרס, שומר על הנבטים בלילה, שומר על נשמות הישנים בצורת כוכבים, מלווה אותם במסעם הלילי דרך מחוזות משמיים ומדריך שיירות במדבר.

 

אל קוטביי.

אל הלמידה, המסחר, כתיבה, אלוהות, מהמילה הערבית כתב – לכתוב, מצאו בוואדי רום כתובת: אל קותבי , האחד שהוא בגאיה". ייתכן שמקורו במצרים, מצאו מקדש נבטי דומה לאריות המכונפים בפטרה ולזה שבוואדי רום. מאוחר יותר זוהה אל קותבי עם מרקורי או הרמס, שמופיע גם בשער בקסר אל בנת בפטרה.

 

אל עוזה.
אלת הכוח, האלה הראשית יחד עם אלת ומנוות. זוהתה עם וונוס, ועם איסיס. מופיעה על החזנה, אדונת האדמה, אך גם מלכת השמיים, אדונת העולם התחתון. מופיעה במקדש האריות המכונפים, טבעת עם אלה ערומה, דולפינים שעליהם רוכבת אישה, איסיס הייתה מלכת המים, מלכת האדמה, מלכת התבואה, מלכת העולם התחתון. סמליה של איסיס הם הזודיאק, דגים, מגל, כתר, אריות, אוניות, קשר, תבואה, פרגים, אצטרובלים... אל עוזה מגינה על הנוסעים בימים, היא מזוהה עם איסיס, היא מופיעה כדולפין, כשם שהדולפין מלווה את הספינה.

 

מנוות.
אלת הגורל, זוהתה עם נמסיס. לא היית האלה ראשית.

 

אלת.
אל היא אלת האביב והפריון, היא זוהתה עם וונוס או עם אתנה.

 

דושרא.
אדון ההרים, אלו שסביב סלע ופטרה. אל היום בעוד שאל קאום הוא אל הלילה. בשנת 106 יוצאים מטבעות עם פניו של דושרא, במטבע הוא מצוייר כאיש צעיר עם שערות ארוכות, כמו המלכים הנבטים. לדושרא היו פסטיבלים וכוהנים. הוא היה חלק משלישיה: דושרא אל היום והשמש. אל קאום אל הלילה והירח. אל עוזה קשורה לכוכבים ולאלת מלווה אותם במסעם.

 

 

ראו מאמרים:

אתרים פטרה

תעלומות בפטרה

פטרה המקודשת

היסטוריה נבטית

מדיינים וסוד המדבר

אדום

הדת הנבטית

חיי יום יום אצל הנבטים

סוציולוגיה נבטית

מאמרים נוספים על הנבטים באתר - "תרבויות עולמי ישראל"  לחצו לקישור

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו