הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

האל פאן - טיולים לרחבי העולם

האל פאן הקדום

פאן היה חצי תיש חצי אדם, והמשמעות של זה היא שהוא היה מכוער עד אימה מצד אחד, ומלא זימה וחשק מצד שני. שני הדברים לא הסתדרו ביחד וזה הביא אותו למרדפים נואשים ואלימים אחר בנות שמצאו חן בעיניו, שהיו לאו דווקא נעימים לבחורה המסכנה שנכנסה ל"פאניקה".
החלק הנמוך שלו היה חייתי, מהמותניים ומטה, ואילו החלק הגבוה אנושי.

 

פאן הוא אל הטבע ומתקשר לארץ ארקדיה בפלפונס, אזור של הרים וציידים, אך גם למקומות אחרים ביוון והבלקן כמו תרקיה. מקורו כנראה הודו אירופאי קדום והוא מקביל לאלים הודים של טבע וקשור לאמונה באלות האדמה. במראהו הוא מזכיר סאטיר. יצור מיתולוגי חצי תיש חצי אדם עם זקפה תמידית, או פאון שתיאורו דומה.

 

ובשנות ה30 של המאה ה20 זיהתה אותו הארכיאולוגית והמכשפה מרגרט מוראי עם האל המקורנן הקדם דתי, שמופיע גם בשם Cernunnos אצל הקלטים ו Pashupat אצל ההודים. לפי טענתה בכל העולם הייתה אמונה בכוח הבורא של הטבע וזה סומל על ידי קרניים, אותם ניתן למצוא במקומות כמו הנגב, הרי פמיר, האלפים, וכל מקום כמעט בעולם. הייתה תרבות כלל עולמית שלווה שלה מאפיינים משותפים ובראשם האמונה באל המקורנן במסגרת ה"דת הישנה". בעולם היווני זה התפתח לכדי האמונה באל פאן. 

 


 

הראש של הסאטירים הוא סילנוס והם מהווים חלק מפמלייתו של דיוניסוס. בפסטיבלים לכבוד דיוניסוס היו מציגים מחזה קצר הומוריסטי לכבודם לאחר הטרגדיות ומכאן השם "סאטירה". כלי הנגינה שלהם היו החלילים וגם חמת החלילים. הם חשקו בנימפות ובמינאדס. ואהבו לשתות יין, הכוס תמיד בידם.

 

פאן הוא בן של דיוניסוס ואחת הנימפות, גרסאות אחרות אומרות שפאן היה בנו של הרמס או של זאוס ונימפת יער, לפי פינדר הריהו בנו של אפולו ופנלופה – אשתו של אודיסוס. מתברר שפנלופה לא הייתה נאמנה כל כך כפי שמופיע באודיסאה, אלא שכבה עם כל מי שהיה בסביבה והתוצאה הייתה היוולדו של יצור מעוות מלא תשוקה שהוא חציו אדם, חציו תיש.

 

לפי כתות המסתורין פאן הוא אל עתיק יותר מהאולימפיים שנתן לאפולו את מתנת הנבואה ולארטמיס את כלבי הציד שלה, מזוהה עם Phanes/Protogonos האל של הבריאה הראשונה לפי המסורת האורפית, האל הראשוני של היצירה וההולדה המזוהה גם עם מחשבה מטיס metis, ארוס, מיתרה, בוקע מהביצה הקוסמית העטופה בנחשים.
המילה
phanes  שזה האנדרוגינוס הראשון מזכירה את המילה pan.

 

המקדשים של פאן היו תמיד בטבע ולא בבתים, בדרך כלל במערות, כמו באי של תאסוס, אליו הגיע במסעותיו. הנימפות רקדו בהם את ריקוד הסיקינוס sicinnus המיוחד אותו למדו במזרח. נשות המיאנדס meandas בעזרת מקל התרסוס שלהם הוציאו מים מהסלע, חלב מהאדמה, וגרמו לצמחים לגדול.

המינאדס היו הנשים המלוות את שיירתו של דיוניסוס, לבושות בעורות שועלים וצבאים, רוקדות ונכנסות לאקסטזה, מחזיקות בידם את מטה התרסוס. לעיתים הם לבשו קסדת שור, קרני שור, על ראשיהם, ואחזו בידיהם נחשים. הם היו נשים מוטרפות שגידלו את דיוניסוס הצעיר בהר ניסה, שלא ברור היכן היה, אולי בתרקיה, ארץ אגדית מעבר להישג היד של העולם המתורבת. (בתקופה ההלנית ניסה הופכת להיות המינקת של דיוניסוס שקבורה בבית שאן, אותה הוא הקים).

 

 

פאן משתנה וזוכה להארה

באחד הימים רדף פאן כהרגלו אחר נימפה בשם סירנקס syrinx, זו נמלטה אל הביצה. כשפאן כמעט תפש אותה ועוד מעט קט היה מבצע בה את זממו, התפללה הנימפה לזאוס ראש האלים שיציל אותה מידיו של האנס, וזה נענה לתחנוניה והפך אותה ברגע האחרון לקנה של במבוק. פאן המאוכזב, שתפש קנה במבוק במקום נימפה יפה, עצר לרגע ממרוצתו והשפיל מבטו אל המים, שם ניבטה אליו דמותו. השיקוף במים המחיש לו בפעם הראשונה בחייו את כיעורו והוא הבין שלעולם בנות המין היפה ידחו אותו, וכל ניסיונותיו לרדוף אחריהם ולהשיג אותם, נועדו לכישלון. אי הצדק של העולם, הבל היופי ושקר החן, וההבנה של התנהגותו הנלוזה שלו גרמו לזעזוע פנימי גדול. פאן החליט לזנוח את דרכיו האלימות והשוביניסטיות ולהפוך להיות מה שתמיד הרגיש בתוכו פנימה, יצור מעודן, אלוהי ומואר. הוא עזב את הכל ויצא ביחד עם האל דיוניסוס למסע חיפוש עצמי במזרח הרחוק, בהודו, שבמסגרתו הם פגשו תורות ומורים רוחניים, גילו את האלוהי בתוך עצמם, עברו שינוי וחזרו אחרים

 

לאחר שחזר קטף פאן את קנה הבמבוק ועשה ממנו חליל פאן, ניגן עליו מנגינות מופלאות שביטאו את המוזיקה של הספירות, ההרמוניה האלוהית, החוקיות של הטבע, הגעגוע האנושי אל המופלא, הרצון למצוא משמעות ובית. הוא הפך להיות אל אוניברסלי, אל הטבע, החומל על בני אדם, מבין לליבותיהם ומקשר אותם עם הסביבה, גורם להם לראות, להבין ולהיווכח שהם חלק משלם גדול יותר, הרמוני ומושלם, שבו לכל דבר יש תפקיד, שלעולם הם לא לבד ולא יהיו. הוא לימד אנשים לראות את האלוהים דרך הטבע ולהכיר באוניברסליות של קיומם ביקום.

למעשה פאן קטף שבעה קני במבוק בגדלים שונים ואיגד אותם לחליל המשמיע שבעה צלילים, דרך החליל הוא התחבר לסירינקס האהובה. הוא ניגן כל כך טוב עד שהגיע לכדי תחרות עם אפולו והלירה שלו.

 

פאן הוא האל היחיד שמת

זה קרה בזמן טיבריוס. לפי ההיסטוריון היווני פלוטרך, מלח על סיפון אוניה שהפליגה לרומא שמע ליד האיים היוונים בת קול מעל המים שהכריזה על מות האל. הנוצרים הראשונים מיהרו לאמץ את הסיפור כמסמל את מות הסדר הישן שמאפשר את בוא העולם החדש של ישו והתיאולוגיה. אלא שלאל הייתה תחייה במאה ה19 עם תחילת הנאו פאגאניזם, בשנות ה70 של המאה ה20 נראה פאן בפינדהורן שבסקוטלנד על ידי Robert Ogilvie Crombie

 

 

מאמרים על אלי יוון האחרים - לחצו לקישור

מאמר על דיוניסוס

מאמר על זאוס

מאמר על אפולו

אלי יוון כללי

 

מאמרים נוספים על יוון

היסטוריה עתיקה של יוון

מיתולוגיה יוונית

הדרך היוונית

אלי יוון

מקדשי יוון

דת יוון

מיתולוגיה יוונית

תיאטרון יווני

המיסטריות

אורפיזם ודיוניסיה

הפיתייה בדלפי

 

מידע על מקומות/אזורים ביוון - לחצו לקישור

תרקיה היוונית

מקדוניה היוונית

אפירוס

מרכז יוון

פלפונס

סלוניקי

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו