הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הבוגומילים - טיולים לרחבי העולם

הבוגומילים היקרים לאלוהים.

 

הבוגומילים האמינו שהנראה הוא יציר הרע, הם דחו כל ריטואל, כנסייה, ארגון, וקידמו רק את הטהור והרוחני, הנזירי והפנימי. עולם הדת הנוצרי והטקסים שלו הם עיוות של הדת האמיתית, כלי שלטון של הדמיורג, שבעולם זה מתגלם בדמותה של הכנסייה. הידע האמיתי שמור רק אצל מעטים, ורק הם ייגאלו. המעטים הם אלו שמכירים ומתחברים אל דמות האור של ישוע. הבוגומילים טיפחו מדרג לטבילה רוחנית, הייתה להם חבורה של מושלמים ששלטו על ההמונים, הם האמינו שבאדם יש חלק אלוהי, תבנית אלוהית שקיימת ברוח, דמות אדם קדום לכל קדומים. דמות זו נכלאה ביצירת החומר שנוצר כתוצאה מתאונה קוסמית. מרים נתפשה כמלאך נופל, אלוהות נשית שיצרה את עולם הבריאה השטני.

 

הבוגומילים בחרו את הכמרים שלהם מקרבם. התפילות נאמרו בבתים פרטיים, הכמורה נבחרה בידי הקהילה. לכל קהילה היו הנבחרים שלה, וכל חבר יכול היה ליהפך לישוע. נישואין לא היו סקרמנט. הם התנגדו לנזירות, יום הדין לפי תפישתם יהיה על ידי אלוהים ולא על ידי ישוע, שהיה לבן אלוהים בזכות חסד, כמו נביאים אחרים. היין והלחם לא ממש נהיים בשרו ודמו של ישוע אלא אלגוריה לכתבים והשליחים. הם התייחסו לצלב, פולחן האיקונות והקדושים כאל עבודת אלילים. לפני הצליבה עזבה דמות האור של ישוע את גופו ועברה הלאה. מה שנצלב זה רק הגוף הפיזי ולכן אין חשיבות לצליבה.

 

הבוגומילים האמינו שלאלוהים היו שני בנים: למבוגר קראו שטנאל ולצעיר מיכאל, המבוגר מרד נגד אביו ונהיה לרוח הרע. לאחר נפילתו הוא יצר את השמיים והארץ וניסה לשווא ליצור אדם. לבסוף נאלץ לפנות לאלוהים בבקשת עזרה ביצירת רוח האדם. ומכאן שבתוך עולם הרוע הפיזי קיים ניצוץ של אור אלוהי הקשור לרוח האדם.
הצעיר מיכאל נהיה התגלמות הטוב והאור, ולקח על עצמו את תפקיד העזרה לאלוהים לאחר המרד של אחיו המבוגר, הוא נלחם מלחמה תמידית בשנטאל ויכול לו, את המלחמה ניתן לראות בציורים שעל קירות הכנסיות בבלקן.

לאחר שנוצר הורשה אדם לעבוד את האדמה בתנאי שימכור עצמו לבעל האדמה, הוא שטנאל. הו אז נשלח מיכאל לעולם בצורת רוח הקודש והופיע דרך דמותו של ישוע שנבחר על ידי אלוהים אחרי הטבילה. רוח הקודש (מיכאל) הופיע בצורת יונה ונכנס בישוע. ישוע קיבל את הכוח לשבור את הברית שכבלה את האדם לשטנאל והוחזקה בלוח חימר. המלאך מיכאל בצורת ישוע ניצח את שטנאל ושיחרר ממנו את טרפו. אך השטן היה לשטן חדש ויצר את הצליבה ואת הכנסייה האורתודוקסית.

 

הכלי החשוב ביותר כנגד שטן הייתה תפילת האדון (אבינו שבשמיים), והיו גם לחשים נגדו, בכל קהילה היו שתים עשרה מובחרים, מהם גם נשים. לבוגומילים הייתה ספרות דתית משלהם, ובה ספר בשם היסטוריה של התנ"ך שתיאר את יצירת העולם והאדם, מקור הרוע והגאולה ממנו, ההיסטוריה של הצלב, המאבק בין גוף לנפש, טוב לרע. היו להם דיאלוגים שנשמרו רק אצלם בין ישוע והתלמידים וכתבים של אבות הכנסייה. כן היה ברשותם את המכתב ללאודיקנים שמוזכר כקיים בברית החדשה אך לא מופיע שם. היו להם שירי דת משל עצמם.

 

בגלל הדואליות שלהם והאמונה שמקור העולם הארצי הוא השטן, הבוגומילים דחו כל דבר שלא הגיע מהנפש, הם היו בעד הדרכה פנימית, מעין ברית לא כתובה בין האדם לאל. הם דחו את הארגון הפורמאלי. בדומה לתקופת השופטים, הם דחו כל צורה של אוטוריטה בבחינת איש הישר בעיניו יעשה, הם דחו את הכנסייה, המדינה, היררכיה, וסירבו לשלם מיסים, לעבוד כאריסים או להלחם למען המדינה שלהם. ניתן לראות בהם מורדים ואנאכרוניסטים.

 

הבוגומילים דיברו בעיקר לאיכרים המנוצלים והעניים. הבשורה שלהם נשאה אופי של שוויון חברתי ברוח האוונגליון של ישוע. הם התפשטו לסרביה, אך סטפן נמנג'ק, מלכה הראשון של שושלת נמנג'ק הסרבית, התנכל להם ורדף אותם. במאה ה12 נשרפו מנהיגי הבוגומילים בבלקן על ידי הביזנטים, והנותרים ברחו לבוסניה, שם נוצרה מעין כנסייה בוגומילית עצמאית. לימים רבים מהם התאסלמו

 

בוגומילים
סיכומים הספר
Gnosticism, stuart holroyd

במה היו שונים הבוגומילים מהגנוסטים הקדומים?

הם האמינו שהעולם הזה נוצר על ידי שטנאל, מלאך נופל, בן של אלוהים. האמינו רק ביוחנן ופאולוס. הרבה מסיפורי הברית החדשה הם אלגוריה. מדובר כבר על אלף שנות נצרות, כשהסיפור הנוצרי משתרש חזק בתפישה הכללית ולכן יש בתורתם יותר מרכיבים נוצריים.

האדם נוצר על ידי שטן, אך לא היה לו חיים, והיה צריך עזרה של אלוהים האב. בתהליך היצירה שלו נוצר הנחש מנשימתו של שטן, האדם מנשימת האל. הנחש כאן עובר לצד הרע, בניגוד לסתאים והנחשיים הקדומים. הנחש מעבר את חווה שמולידה את קין, הבל הוא טוב בסיפור שלנו ולא חלש כמו אצל הגנוסטים הקדומים. המלאכים הנופלים מזדווגים עם בנות אדם ויוצרים ענקים המגלים לאדם את ערמומיותו של השטן. הוא מצדו משמיד אותם במבול (עקבות של מיתולוגיה יוונית על הטיטנים, שעוזרים לבני אדם).

השטן נמצא בתוך האדם, בגופו, כבר מלידה – ילדים, וצריך להוציא אותו בסגפנות ודת. הם היו נגד הולדה וזיווג. ישו לא נולד למרים, אלא היא מצאה אותו במערה, הוא היה אשליה של גוף ואימץ צורה פיזית להשלים משימתו. כל הסבל, צליבה היו אשליה, הריפוי סליחה על חטאים, הם היו נגד הצלב.

משימתו של ישו לכבול את השטן ולזרוק אותו לשאול, להשאיר לבני אדם תורה וידע דרכו יוכלו להגיע לגאולה. הם עשו טבילה על ידי ידיים ורוח קודש, לא במים, היו נגד יוחנן המטביל. בכדי לשחרר את הנפש משלטון השטן היו צריכים תקופות של עבודה, סיגוף, תפילה, צום, ווידוי. והיו בעד שוויון חברתי

אצל הבוגומילים נשאר רק תפילת האדון ווידוי, האיקונים, שרידי קדושים, כת הקדושים, הסקרמנטים, נדחו. הטבילה היא רוחנית. המילה תושיע את האדם מגוף הרוע שהוא העולם, שטנאל יצר את האדם והעולם, אלא שבתוכו רוח שהגיע מהאל הטוב. רק ספר יוחנן התקבל כאמיתי, והתנ"ך לא. הספרות שלהם התקבלה לתוך הספרות העממית הסלאבית, הקבצנים ברוסיה בפתחי הכנסיות שרו את מילותיהם.

 

מאמרים על הבוגומילים כללי - לחצו לקישור

הבוגומילים 

הבוגומילים בבלקן

בוגומילים בבולגריה

בוגומילים בבוסניה

אמונת הבוגומילים

אורחות חיי הבוגומילים

ספרות הבוגומילים

הבוגומילים כיום

גנוסטיקה מאמרים כללים

 

מאמרים על הגנוסטיות - לחצו לקריאה

ספרות גנוסטית

מיתולוגיה גנוסטית

היסטוריה גנוסטית וסקירה כללית

בתי ספר גנוסטיים

המאמצים

המניכאים

הפאוליקנים

המסיליאנים

הקתרים בצרפת

הבוגומילים 

 


 

References

Angelovska-Panova, M. (2002). The role of the woman in the bogomil circles in comparison with the traditional status established with the christian religion. Балканистичен Форум, (1-2-3), 219-221.

Butler, T. J. (2010). The bosnian bogomils or “krstjani”. Duh Bosne, 5(2)

Feldthusen, E. W. In search of a missing link: THE BOGOMILS AND ZOROASTRIANISM.

Fichtenau, H. (2010). Heretics and scholars in the high middle ages, 1000-1200 Penn State Press.

Frassetto, M. (2008). The great medieval heretics: Five centuries of religious dissent BlueBridge.

Hamilton, B. (1996). Y. stoyanov, the hidden tradition in europe. the secret history of medieval christian heresy. Nottingham Medieval Studies, (40), 184-186.

Lambert, M. D. (1998). The cathars Blackwell Oxford.

Lambert, M. (2000). Christian dualist heresies in the byzantine world, C. 650-C. 1450. The Catholic Historical Review, 86(1), 101.

Lavrin, J. (1929). The bogomils and bogomilism. The Slavonic and East European Review, 8(23), 269-283.

Mihajlovski, R. (2014). Bogomils on via egnatia and in the valley of pelagonia: The geography of a dualist belief. Byzantinoslavica-Revue Internationale Des Etudes Byzantines, (1-2), 152-170.

Obolensky, D. (2004). The bogomils: A study in balkan neo-manichaeism Cambridge University Press.

Ullmann, W., & Lambert, M. D. (1978). Medieval Heresy: Popular Movements from Bogomil to Hus,

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו