הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה אוזבקיסטן - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה אוזבקיסטן

לאוזבקיסטן היסטוריה ארוכה בת אלפי שנים, ערים אגדתיות התקיימו בה עוד לפני זמנו של אלכסנדר מוקדון שייסד בה ממלכה הלנית, לפני זמנם של הפרסים ודת זרתוסתרא שהביאו לאזור, ולפני זמנם של הבודהיסטים שייסדו בה ממלכה משלהם. במאה ה-7 הייתה אוזבקיסטן חלק מהאימפריה הפרסית שנפלה טרף לידי צבאות האסלאם, וכן היו בה מדינות ערים עצמאיות.

 

מקור השם אוזבק הוא בשליט אורדת הזהב של המונגולים בשנים 1312 – 1340, פירוש השם אוזבק הוא "אדון לעצמו". האוזבקים זה שם כולל לכמה משבטי התורכים המזרחיים שהיו מאוחדים בממלכת אורדת הזהב. בזמנו של אוזבק פרחה ממלכה זו והתקרבה לאיסלאם. לאחר התפוררות הממלכה נדדו האוזבקים מזרחה, ובאמצע המאה ה-15 שלטו בערבה מצפון לסיר דאריה התחתון, שם סרו למשמעת השושלת המונגולית של בית שיבאן. בימי שיבאני חאן (מאה 16) הגיעו האוזבקים לשיא פריחתם, הם כבשו את חוראזם ועמק הפרגנה והורישו את צאצאי תימור וצגאטאי שמשלו בתורכיסטן המערבית ובחורסן, כעבור מאה שנה המדינה הגדולה התפוררה אולם החאנים של בוכארה וחיווה המשיכו להתקיים כמדינות עצמאיות

 

 

היסטוריה של אוזבקיסטן עד למאה ה15 - זמנו של תימור לנג

לחצו לקישור -  מאמר על תימור לנג באתר זה!

 

הגעת האיסלם למרכז אסיה

ב- 711 לספירת הנוצרים, כבשו צבאות המוסלמים את סמרקנד, הלא היא סוגונדיה העתיקה, בראשות מנהיגם קוטיבה אבן מוסלים.

הוא חצה את הנהר לא רחוק מהמקום בו חצה אלכסנדר הגדול, נע על דרכי המסחר הגדולות מזרחה, לוכד את בוכרה, את חיווה ומגיע לחומות סמרקנד, מרקנדה המופלאה, בירתה של סוגדיאנה. לקח עוד 300 שנה עד שאוזבקיסטן נהייתה מוסלמית

במסגרת הפשיטות הגיע בשנת 673 לספירה לאוזבקיסטן בן דודו של הנביא – קוסם בן עבאס, שנלחם בסמרקנד ונהרג שם. קברו הוקם במקום הידוע היום בשם שהא זינדה, וסביבו התפתחה עיר המתים של סמרקנד.

בוכרה וסמרקנד נהיו למרכזים של לימוד מוסלמי. לפי מסורות החדית מוחמד עצמו העיד על קדושתם. מלאכים שומרים עליהם, וכל תפילה בהם שווה יותר מתפילה במקום אחר. בוכרה נחשבת לעיר הרביעית בקדושתה באסלאם, ונקראה בוכרה א שריף, בוכרה המקודשת. בזמן השיא שלה במאה ה-9 חיו בה כ40.000-50.000 איש והיא הייתה מרכז חשוב של לימוד אסלאמי ואחר. בנימין מטודלה מגיע לסמרקנד במאה ה-12, סביב 1170, ומספר על עיר שבה חיים 50,000 איש, כולל יהודים רבים. סמרקנד היא המקום המזרחי ביותר אליו הגיע.

 

הממלכה של הסמינידים.

העבסים התחילו את המהפכה שלהם מאזור חורסן במאה ה-8 לספירה, הם מינו כשליטים במרכז אסיה את משפחת הסמנידים, שגילו עם הזמן יותר ויותר עצמאות, החזירו את השפה הפרסית לשימוש ופיתחו תרבות ייחודית, מעין רנסנס פרסי. כבר במאה ה-10 שולטים הסמינידים באופן עצמאי ומתחילים שושלת משלהם.

הבניין הקשור אליהם הוא קבר סמניד בבוכרה. בניין מרובע מלבני בוץ ועליו כיפה. הריבוע מזכיר את הכעבה במכה, זה סמל לארצי, לסדר של הארץ, שקשור למכה. השמיים הם הכעבה של אלוהים, והם בצורת כיפה עגולה. כיפה עגולה הייתה מקום מושב הנשמות באמונה המונגולית - השמיים, ולכן הצבע הכחול מקודש. כניסה למרחב המקודש בצורת קשת - שמים, המינרט מייצג דרך לשמיים, בתוכו מדרגות לולייניות.

 

הממלכה של הגזנדים.

ממלכה זו התקיימה בשנים 977-1186 ובסיסה היה איגוד שבטים תורכים ששלטו על מרכז אסיה ממעוזיהם בהרי אפגניסטן. מהמאה ה-9 החלו המושלים הסמנידים מטעם העבסים להסתמך על חיילים תורכים מערבות אסיה. צאצאי החילות תורכיים התיישבו במזרח אפגניסטן אל מול הודו הפאגאנית - לימים הם זוכים לעצמאות ומייסדים את הממלכה הגזנדית. זו מתפשטת מזרחה לפקיסטן והודו ומערבה לאזורי הסמנידים באוזבקיסטן והבוים באיראן. האימפריה בנויה של צבא שכירים שמתקיים משלל מסעות שוד להודו. הם מתחברים לעולם הסוני ומהווים כלי כנגד ההשפעה השיעית ובמיוחד האיסמעיליה.

הגזנדים אימצו מסורות סופיות איסלאמיות, הקדושים שלהם היו אבו סעיד ותרמזי, הם קידמו שירה כמו זו של פירדוסי. בסופו של דבר הם נוצחו על ידי הסלג'וקים שקרעו מהם את חורסן, חורזם ומהוור, ולבסוף הושג שלום שבו הם שולטים רק באפגניסטן ופקיסטן. הגזנדים המשיכו להתקיים כאימפריה עם אוריינטציה פרסית עוד זמן מה, סינאי המשורר פעל בחצרם, לבסוף השושלת התפוררה ונטמעה בכוח העולה של החוראזמש ב1215.

 

 

ברית השבטים של הקרחנידים.

ברית שבטים תורכים מתורכיסטן ששלטו ביחד עם הגזנים מאפגניסטן, ניצחו את הסמנידים ויצרו את בירתם בסמרקנד , הוכרו על ידי החליף 1038, בסוף המאה נהיו תלויים בסלג'וקים ששלטו בבגדד. הם בנו את המינרט של פו קולן, יש להם מוטיב של מגדל שמגיע לשמיים, מוטיב פאגאני. בזמנם החל פולחן של איבן עבאס בסמרקנד. נטו לסופיזים וחלק מהם חיו בצדיקות, נכבשו על ידי החורזמישים במאה ה12, ב1182.

 

סלג'וקים השבטים התורכים של מרכז אסיה.

במקורם הם היו שבטי רועים טורקים מערבות מרכז אסיה, השתייכו לאיחוד אוגוז הגדול של תשע השבטים, מאז המאה ה-8 הם התפשטו במרכז אסיה עד ימת אראל, מגינים עליה מפני האיסלאם, נלחמים בסמנידים של בוכרה, ולאחר מכן בקרחנידים. הם אימצו את האיסלאם ב-960 תחת מנהיגם סלג'וק, והחלו לפשוט מערבה ודרומה כלוחמי גבול איסלאמים – גאזי. הם נוצחו על ידי הגזנדים ב-1026 והתפצלו לשלוש קבוצות. שתי קבוצות התיישבו בחורסן לאחר כיבושה. מנהיג אחת הקבוצות היה טוגריל בג, הוא ניצח את הגזנדים ב-1040 ירש חלק משטחיהם ופנה מערבה, כבש את איראן, אז'רביגאן וכורדיסטן, ופנה לעיראק, לשחרר את בגדד מהבויים השיעים ולהילחם בפאטימים.

טוגריל שם עצמו כמגן של החליף בבגדד ונקרא על ידו: "שליט השליטים, מלך המזרח והמערב, מחייה האיסלאם, יד ימין של החליף מפקד המאמינים". החליף השיא לו את בתו. עוד ועוד קבוצות של תורכים אוגוזים הגיעו להצטרף אליו, טורגיל הפנה אותם לגבול הביזנטי והתיישב באיספהן.

לאחר מותו שלט בן אחיו ארפ ארסלן 1063-1072 ויחד עם יועצו ניזאם אל מולק, שינה את מבנה האימפריה, לראשונה יוסד שלטון מרכזי עם צבא עבדים קבוע, שבו לקצינים יש מחויבות כלפי החצר. ניזאם בנה עבור ארסלן מערכת יעילה (מערכת האיקתה) של השכרת אדמות שבה מחוזות ניתנו למפקדים צבאיים שנדרשו לשלם עבורם מס, ויכלו להתקיים, הם וצבאם, מהמחוז. שיטה זו עברה אחר כך לעותמאנים.

ארפ ארסלן כובש את מכה, ויותר חשוב מכך מנצח את הביזנטים בקרב מכריע ופותח את אנטוליה לתורכים. לאחר מכן הוא חוצה את האוקסוס ונרצח ב1072. מי שיורש אותו זה בנו מליק שאה 1072-1092. תקופתו נחשבת תקופת זוהר של הסלג'וקים, אך היא גם מאופיינת בפירוד פנימי של התורכים, נוצרות הממלכות העצמאיות של קרמן וקוניה.

 

חורזמש

אחד מהכוחות העולים מהתפוררות האימפריה הסלג'וקית זה החורזמש. איגוד שבטים תורכי נוסף. הם נהפכים לאימפריה גדולה שנשלטת מקוניה אורגנץ שליד חיווה.הם אלו שנאלצים להתמודד עם הפלישה המונגולית לאוזבקיסטן במאה ה-13

מקור השם מאזור חורזם, באמצע המאה ה12 נוצרה מדינת חורזמש, הם כבשו את בוכרה ב1182 ואחר כך את סמרקנד.

 

 

 

מאמרים - לחצו לקישור
יוון במרכז אסיה  

היסטוריה אוזבקיסטן 

תימור לנג 

סמרקנד 

שאחריזאבס 

טשקנט 

בוכרה 

ליד בוכרה 

חיווה

 

אסלאם באוזבקיסטן - לחצו לקישור:

אימאם בוכרי 

שייח' אל הרר 

דרוויש סמרקנדי 

נקשבנדיה ואוזבקיסטן 

מדרסות בחיווה

מאמרים נוספים על מיסטיקה סופית במרכז אסיה

 

מאמרים בנושא יהדות אוזבקיסטן מאת ד"ר זאב לוין - לחצו לקישור

היסטוריה של היהודים במרכז אסיה

יהדות בוכרה במאות 19-20

יהודי אוזבקיסטן בתקופה הקומוניסטית 

  

הצעות לטיולים באוזבקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
הצעה לטיול טגיקיסטן ואוזבקיסטן
הצעה לטיול קיריגסטן ואוזבקיסטן

אוזבקיסטן בחג הנוורוז - אביב 

אוזבקיסטן לקבוצות סגורות

אוזבקיסטן לנוסע העצמאי

 

 

טיול קרוב - לחצו לקישור

חג הנורוז באוזבקיסטן 16-25.3

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו