הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה אלבניה - טיולים לרחבי העולם

לאומיות אלבנית

היסטוריה (בקצרה) של אלבניה.

ראשית ההתיישבות באלבניה לפני 100.000 שנה.
לפני 4000 שנה פולשים לאלבניה שבטים הודו אירופאים ומתיישבים בה. מהמיזוג שלהם עם האוכלוסייה המקומית נוצר העם האילירי  שמקימים ממלכות על חלק גדול מהבלקן. לאחר סדרה של מלחמות עם הרומים נופלת אילירה לידי הרומאים סופית בשנת 30 לפני הספירה ונהיית חלק מרכזי באימפריה הרומית. בשנת 395 נהיית איליריה הרומית חלק מהאימפריה הביזנטית.

שמה של המדינה האלבנית הוא שקיפריה , משמעות השם הוא "ארץ הנשרים". האוכלוסייה הקיימת היום במדינת אלבניה מקורה בשבטים עתיקים שהתמקמו באזור אלבניה כבר לפני 3000 שנה.


במאה ה8 הקיסר הביזנטי ליאו השלישי שהתחיל את מלחמת האיקונוקלסט כועס על הכנסייה האלבנית שתומכת ברומא במחלוקת האיקונוקלסטית. וכתוצאה מכך הוא מעביר את הכנסייה מאחריותה של רומא לאחריותה של ביזנטיון.
במאה ה11 עם הפיצול בכנסייה העולמית, החלק הדרומי של אלבניה נשאר נאמן לביזנטיון, והוא תחת שלטון הביזנטי, והחלק הצפוני נשאר נאמן לרומא.

האלבנים נקראים על שם שבט אלבי שישב במרכז אלבניה והיה אחד מהשבטים האלבניים. האילירים שומרים על ייחודם תרבותם ודתם באזור אלבניה, אל מול הפלישות הגותיות, ההונים, הסלבים ואחרים, וכך, אט אט, החל מהמאה החמישית והלאה, מתחילה להתגבש זהות חדשה, אלבנית, במקום האילירית.

לאחר 1000 שנים של ימי ביניים נכבשת אלבניה על ידי העותומאניים בסוף המאה ה14. האלבנים נאבקים מאבק הרואי בעותומאניים במאה ה15 בראשותו של הגיבור הלאומי סקנדרברג.

אלבניה היא מדינה שעברה כובשים רבים שהשתלטו עליה, האימפריה העותומאנית כבשה אל אלבניה במאה ה-14 ומאז שולטת שם דת האסלאם. במדינת אלבניה מתגוררים היום רק 3.5 מליון תושבים בני 4 דתות. ההיסטוריה האלבנית רצופה אמנם מלחמות וכיבושים אך יחד עם זאת התרבות והפולקלור של האלבנים לא נטמעו בתרבויות הזרות שמסביב אלא שמרו על עצמאותם.בסוף המאה ה19 מתחילה תנועת הלאומיות האלבנית המודרנית ובשנת 1912 מוכרזת עצמאות אלבניה. בשנות ה20 מוקמת באלבניה מונרכיה שנכבשת על ידי מוסליני ב1939. בשנת 1943 מחליפים הנאצים את האיטלקים.
ההתנגדות האלבנית לכיבוש מונהגת על ידי התנועה הקומוניסטית בראשותו של מורה בשם אנוור. הם משתלטים על אלבניה ב1944 ומתחיל משטר טוטליטרי בראשותו של אנוור הודגה במשך 50 שנה. אלבניה היא הארץ המבודדת ביותר בעולם והנחשלת ביותר באירופה. משטר הקומוניזם נגמר ב1991 ומוקמת דמוקרטיה באלבניה, בשנת 1997 נופל השלטון בגלל משחק פירמידה והמפלגה הסוציאליסטית עולה לשלטון, כיום חזרה המפלגה הדמוקרטית לשלטון ואלבניה עושה מאמצים להתקבל לאירופה.

 

אלבניה היא מדינה מעורבת שיש בה גם מן המזרח וגם מן המערב ובזאת ייחודה. אלבניה היא ארץ הידועה בתרבות ופולקלור עשירים וייחודים, טיול במדינת אלבניה הוא חוויה יחודית והוא מאפשר לנו להציץ אל עולם הולך ונעלם. באלבניה יש נופי בראשית מרהיבים ביופיים ואנשי בראשית עם מסורות עתיקות ועם אורח חיים שנשתמר במשך דורות.  האופי המיוחד של מדינת אלבניה מאפשר לתיירים המבקרים בה להנות מטיול חוויתי שבו ניתן לפגוש את האזרחים האלבנים תושבי הכפרים ההררים, טיול לאלבניה הוא טיול המאפשר לנו היכרות מעמיקה עם הדתות והתרבויות המאפיינות את מדינת אלבניה, והתמזגות עם הטבע הרב והנופים הקסומים שיש במדינת אלבניה. 

 

 

 

 

הגיבור הלאומי של אלבניה - סקנדרברג

הגיבור הלאומי של אלבניה, ידוע כדרקון של אלבניה, קרוי על שם אלכסנדר הגדול, היה גנרל בצבא העותומאני, נלקח בתור ילד ממשפחתו להתחנך באיסטנבול, אך שמר אמונים לארץ מולדתו. נולד בקרויה בן למשפחת קסטריוטי, נחטף בצעירותו להיות חייל אצל העותומאניים. הוא ניצח קרבות רבים עבור העותומאניים, אך ב1443 מרד ביחד עם אלבנים אחרים, בזמן שהיו במערכה נגד ההונגרים, הגיע לקרויה וכבש אותה בעזרת מכתב מזויף. לאחר מכן עזב את האסלאם והכריז על עצמו כנוקם עבור משפחתו וארצו, אימץ את דגל הנשר הכפול שהיה גם דגל המלחמה הביזנטי. הוא הביא את כל הנסיכים האלבנים לעיר של לזה וייסד את הליגה של לזה, מאחד את כולם תחת דגלו. בכוח האיחוד בנה מצודות וייסד כוח מגן נייד שהכריח את התורכים לפזר את כוחותיהם ולהיות חשופים להתקפות גרילה. הוא ניצח 13 קרבות עם כוח שמנה פחות מ20.000 אל מול יותר מ100.000. לקרב המכריע בקוסובו, לעומת זאת, ב1448, קרב שקבע את גורל הבלקן, סקנדנברג לא הגיע, כנראה בגלל הפרעה של צבאות זרים.


ממצודתו בקרויה מנצח סקנדרברג את העותומאניים פעם אחר פעם, בכל פעם נשלח צבא גדול ונורא אחר לצור על המצודה ולא מצליח. ב1466 מגיע הסולטאן מחמט השני עצמו ובונה לצורך הגנתו מצודה אחרת שלימים הופכת לעיר אלבסן. ב1467 בעיצומה של מערכה נוספת, מת סקנדרברג ממלריה.
לאחר מות סקנדרברג המשיכה אלבניה להילחם עוד 10 שנים, ואז נפלה מצודת קרויה, לאחריה גם שקודרה שהייתה בשליטת וונציה והייתה המצודה האחרונה, דורס פונתה מרצון ב1500.
בעקבות המלחמות הייתה הגירה אלבנית גדולה לדרום איטליה, בעיקר למחוזות של נפולי, להם גם עברה משפחתו של סקנדרברג וקיבלה שם אחוזות, והם נמצאים שם עד היום. פליטים רבים ברחו גם ליוון, מצרים, וארצות אחרות, ואלו שנשארו הפכו רובם להיות מוסלמים.

 

 

 

 

 

הליגה של פריזרן – תחיית הלאומיות האלבנית.


ליגה אלבנית שנוסדה בסוף המאה ה19 בעידודו של עבדול חמיד הסולטאן, שמטרתה להגן על הארצות שבהם חיים האלבנים ועל האלבנים מפני השתלטות סלאבית. בהתחלה זה היה מיועד למוסלמים, אך מהר מאד נהייה קשור לכל האלבנים. ב1888 הרוסים מנצחים את הטורקים ונקבעת דומיננטיות סלאבית בבלקן, בידי העותומאניים נשארים רק מקדוניה והארצות של האלבנים. למעשה מי שמנע מהסלאבים והרוסים להשתלט על הארצות הללו היו הבריטים והאוסטרו הונגרים. בכינוס בברלין נחתם הסכם סן סטפנו שעורר דאגה רבה באלבניה. אלבנים חשובים בקונסטנטינופול, ובראשם עבדל פרשרי, נדרשו לפעולה. הם נפגשו, 80 שליחים, בעיר פריזרן בקוסובו. בוועידה היה מתח בין אלו למשכו לכיוון של פאן אסלאמיות ונאמנות לאימפריה העותומאנית, לבין אלו שרצו לקדם את האג'נדה של האלבניות ללא קשר לדת, והם אלו שקבעו לבסוף.

תחיית הלאומנות האלבנית הייתה קשורה בכמה קשיים: לא היה שפה משותפת דומה, וגם לא היו לה אותיות כתיבה מוסכמות, אפשר היה לכתוב את האלבנית בערבית, לטינית יוונית, והיו גם כמה דיאלקטים. הארץ הייתה מחולקת למחוזות ודתות שונים. אח פרשרי שני: סמי פרשרי, לקח על עצמו את המשימה של החייאת השפה ומציאת כתב מוסכם על הכול, הוא ייסד באיסטנבול את החברה לדפוס של כתבים אלבניים השייכת לכל הדתות. מהגרים אלבנים בארצות אחרות תמכו בחברה. אח אחר, נעים פרשרי, היה משורר אלבני ידוע וכתב ספרים באלבנית הוא היה אחראי על הוצאת ספרים ובהם ספרי לימוד וחינוך.

לאחר כמה שנים של קיום הליגה יצאו התורכים נגדה מכיוון שגילתה עצמאות והתנגדה לדרישותיהם לוותר על טריטוריה אלבנית לטובת ארצות שכנות. הליגה הוצאה מחוץ לחוק ומנהיגיה נעצרו, חלפו כמה שנים והליגה התארגנה מחדש ואף מרדה בכמה מקומות בתורכים בדרישה לאיחוד כל הטריטוריות האלבניות. ב1902 מוצא פרשרי להורג על ידי התורכים. עם עלייתם של התורכים הצעירים לשלטון ב1908, מתאפשרת מחדש התארגנות אלבנית תרבותית ושימוש בשפה האלבנית, האותיות הלטיניות נבחרות כאותיות השפה, אולם ירח הדבש חולף מהר והתורכים הצעירים מנסים לדכא את הלאומיות האלבנית. דבר זה מוביל למרידות מקומיות לתוך 1910 1911. ותסיסה שנמשכה עד עצמאות אלבניה ב1912

 

 

מאמרים אלבניה - לחצו לקישור:
היסטוריה אלבניה.
 
מצב עכשווי אלבניה. 
 
תרבות ודתות אלבניה
 
הדרקון של אלבניה
 
הצלת יהודי אלבניה בשואה
 
מסע בדרום אלבניה בעקבות שבתאי צבי   
אתרים באלבניה 
בקטשים באלבניה  
בראט 
טבע באלבניה 
נצרות באלבניה 


 

הצעות לטיולים באלבניה - לחצו לקישור

אלבניה לקבוצות סגורות

טיול לקוסובו, מקדוניה ואלבניה קבוצות סגורות

טיול עצמאי אלבניה - החל מ10 אנשים

טיול גיפים אלבניה

 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו