הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה ארמניה - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה ארמנית עד לימי הביניים

הארמנים הם עם הודו אירופאי, לפני הגירת השבטים היו תושבים אחרים באזור והייתה להם תרבות מגאליתית שרב בה הנסתר על הגלוי. ניתן למצוא בארמניה מעגלי אבנים ושרידים של יישובים עתיקים ויש כאלו שטוענים שמוצא המין האנושי והתרבות הוא מהרמה הגבוהה שמסביב להר אררט. בתקופת התנ"ך שלטה באזור אימפריה שנקראה אוררוטו uraruto החיתים ושליטים מקומיים, מדי פעם פלשו לאזור אשורים, בבלים, ולבסוף הפרסים.

הארמנים מייחסים מוצאם לגיבור מיתולוגי בשם הייק, והם קוראים לעצמם אנשי הייק. גיבור זה מרד בטיטן בשם בל, שהקים את מגדל בבל, ויצא עם 300 מאנשיו לרמות הפוריות והקרות שמצפון למסופוטמיה. הוא נלחם בבל שבא להורגו והרג אותו. הקים יישובים בעמק שנקרא העמק של הייק, או העמק של הארמניה, וזאת הייתה תחילתה של האומה. האגדות משקפות הגירה של עמים הודו אירופאים לרמה של ארמניה לאחר התמוטטות הממלכה של אוררטו. מנין הגיעו שבטים ללו? יש האומרים שמפריגיה במערב תורכיה, או מאזורי מרכז אסיה, ובכל מקרה כנראה שההגירה הייתה במספר שלבים כחלק מפלישה ההודו אירופאית הכללית.
בגאורגיה, הסמוכה לארמניה, נשארו התושבים המקומיים, בארמניה הם התערבבו בפולשים יוצרים את העם הארמני שמתועד בההיסטוריה כבר בתקופה הפרסית וכן אצל היוונים. במאה ה-2 לפני הספירה, עם התמוטטות האימפריה הסלבקית, מגיחה ארמניה מהחשכה כאחת הממלכות החזקות, המאורגנות והמשפיעות במזרח התיכון. מאה שנה לאחר מכן היא מגיעה לשיא תחת הנהגתו של טיגרן הארמני שמגיע בכיבושיו עד דמשק ומהווה יריב שקול לרומאים. טיגרן מצליח לנצח את הפרסים, לכבוש את הממלכות השכנות ולהקים ממלכה מהים התיכון ועד לים הכספי. הוא נקרא מלך המלכים של המזרח ומקים בירה חדשה במרכז מלכותו, יש לו צבא שכירים יווני וברית אסטרטגית עם מיתרדס מלך פונטו. הרומאים כובשים את בירתו בהתקפת פתע, ומנהלים נגדו מלחמה עיקשת ברמות ארמניה, מי שמנצח את המערכה סופית הוא פומפיוס שמכניע את טיגרן והופך את ארמניה לממלכה ווסלית.

ארמניה הופכת להיות מדינת חסות הממוקמת בין שני הכוחות הגדולים של העולם העתיק – רומא ופרס. ובזה נקבע גורלה למאות שנים הבאות. במשך אלף שנה מתרחשת מלחמה בהפסקות בין רומא לפרס, ולאחר מכן בין ביזנטיון לפרס, ולאחר מכן בין הערבים לביזנטיון. הארמנים נמצאים באמצע, פעם בחסותו של האחד ופעם בחסותו של השני, ולבסוף שתי המעצמות מחלקות את ארמניה לשני אזורים. הארמנים סובלים הן ממאורעות המלחמה והן מדיכוי דתי וחברתי. הביזנטים מנסים להכפיף את הארמנים לשיטת שלטונם ומחסלים את משפחות האצולה והמבנה הפיאודלי המקומי, ואילו הפרסים נכנסים עם הארמנים למאבק דתי ומנסים להכריח אותם לעבור על דתם. הארמנים מורדים בפרסים ונלחמים על חרותם ודתם. הקרב החשוב ביותר מתרחש בב451 בהנהגת גיבור אגדי בשם vardan ולמרות התבוסה בפני כוחות עדיפים הופך לאירוע מכונן בהיסטוריה הארמנית, מלחמת המשך בשנת 484 מביאה להם את הזכויות לאוטונומיה דתית ותרבותית. הארמנים מצליחים לשמור על אמונתם למול כוחות עדיפים. המלחמות גורמות להרס רב ולנטישת חלק מהאזורים הפוריים בהם מתיישבים מהגרים ערבים ובמיוחד הכורדים.

 

 

ארמניה בימי הביניים

במאה ה9 ממנה הארון אל ראשיד – החליף מבגדד את משפחת ברגטי לשליטי ארמניה, גאורגיה והקווקז. משפחת ברגטי היא המשפחה הפיאודלית החזקה ביותר בתקופה זו. אשוט ברגטי מצליח לאחד את הארמנים בתמיכת הקתוליקון ולזכות בהכרה בינלאומית. הוא ממונה למלך ומתחיל עידן חדש בהיסטוריה הארמנית.
הממלכה החדשה יודעת פריחה תרבותית וכלכלית מצד אחד, אולם מהצד השני המבנה הפאודלי מביא לסכסוכים וחוסר אחדות, וכן פוגע קשות במעמד האיכרים הקטנים. ארמניה מתפוררת למספר דוכסיות או ממלכות קטנות. על רקע זה פורחות כתות גנוסטיות המטיפות לשוויון חברתי. ב961 מעבירים את הבירה לאני שהופכת להיות עיר עם 150.000 איש המתחרה עם ביזנטיון, בגדד ודמשק.

המאה ה11 היא זמן של ירידה ומשבר בהיסטוריה הארמנית. בתחילת המאה נכבשת ארמניה על ידי ביזנטיון ומאבדת את עצמאותה, ולאחר מכן הסלג'וקים כובשים אותה. בסוף מאה זו עולה כוח חדש באזור שמצליח להתמודד עם הסלג'וקים – אלו הם הגאורגים, שנשלטים על ידי ענף של משפחת ברגטי. במהלך המאה ה12 משחררים הגאורגים את ארמניה. השליטים והמשפחות הפיאודליות הארמניות משתפים אתם פעולה. ארמניה זוכה בתקופה נוספת של פריחה. במאה ה13 נכבשת ארמניה על ידי המונגולים, שמנצחים גם את הגאורגים.

לאורך כל ההיסטוריה הארמנים מילאו תפקיד חשוב בממלכות זרות. כבר לפני 2000 שנה הייתה פזורה משמעותית ברחבי העולם העתיק. ארמנים מילאו תפקיד חשוב באימפריה המוסלמית הפטימית מצד אחד ובאימפריה הביזנטית מן הצד השני. הפזורה גדלה בעקבות המלחמות, הגירה מרצון וגם הגירה כפויה, בעיקר על ידי הביזנטים שהעבירו אוכלוסיות גדולות לבלקן ולרחבי האימפריה. הארמנים מילאו תפקידים חשובים בצבא, בכלכלה ובממשל. חלק מהקיסרים הביזנטים – כגון הראקליוס, היו ארמנים. בנוסף לכך הארמנים מילאו תפקיד חשוב בהשכלה, באדריכלות ובאמנות. מייסדי האוניברסיטה המשפיעה במגאורה במאה ה9 (פרבר של קונסטנטינופול) היו ארמנים, וגם האדריכלות הביזנטית הושפעה מהארמנית.

בזמן מסעי הצלב משתפים הארמנים פעולה עם הצלבנים, חלק גדול מנשות המלכים הצלבנים הן ארמניות בירושלים שולטת המלכה מליסינדה – אשתו של פולק מאנג'ו המזדקן ומחזקת את האחיזה הארמנית בעיר. לאחר מסעי הצלב ממלאים הארמנים תפקיד חשוב בממלכות הסלג'וקיות הקמות בתורכיה וזוכים לזכויות על ידי צלאח א דין והשושלת האיובית.

 

ארמניה הקטנה

במאות ה10 וה11 מגיעים מתיישבים ארמנים רבים לקיליקיה שבמזרח הרי הטאורוס, לחופי הים התיכון. אזור זה משוחרר משליטה מוסלמית על ידי הביזנטים ומתרוקן מתושביו המקוריים. המתיישבים החדשים יוצרים מעין מדינה עצמאית, המקבלת לתוכה הרבה פליטים הבורחים מהכיבושים הסלג'וקים. בשונה משאר ארמניה לממלכת קיליקיה יש גישה לים, דבר המביא לחיזוק הקשר עם אירופה והנצרות הלטינית. הממלכה של קיליקיה היא בעלת הברית של הצלבנים וחלק מהמערך הנוצרי במזרח הים התיכון. היא פורחת במאה ה12 וה13, אלא שעננים שחורים מתחילים להיאסף באופק.

בסוף המאה ה13 נכנעות הממלכות הנוצריות של הצלבנים באופן סופי לכוח הממלוכי, ארמניה הקיליקית נקרעת על ידי פוליטיקה פנימית ומלחמות דת: חלק מהארמנים, כולל משפחת המלוכה, קיבלו את סמכות האפיפיור והפכו לקתולים, וחלק נשארו נאמנים לכנסייה הלאומית. הממלוכים כובשים את הבירה סיס ב1375 ומגלים את המלך האחרון – ליאו, לפריז, שם הוא מת ונקבר בכנסיית סנט דני. בתקופה זו מוקמת הכנסייה הארמנית קתולית שקיימת עד היום ולה חצי מיליון מאמינים, ונוצר הקשר בין ארמניה לצרפת, בה חיה עד היום פזורה ארמנית גדולה ומשפיעה.

 

 

מאמרים על ארמניה - לחצו לקישור

היסטוריה ארמנית

גרגורי המאיר

נצרות ארמנית

תרבות ארמניה

תולדות ארמניה

ארמניה והיהודים

אדריכלות ארמנית

נצרות ארמנית באתר טיולים בארץ

הקשר בין ארמניה לישראל, רובע ארמני בירושלים

פאוליקיאנים בארמניה

 

טיולים בארמניה

 

 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו