הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

ארמניה ימי הביניים - טיולים לרחבי העולם

ארמניה בימי הביניים

במאה ה9 ממנה הארון אל ראשיד – החליף מבגדד את משפחת ברגטי לשליטי ארמניה, גאורגיה והקווקז. משפחת ברגטי היא המשפחה הפיאודלית החזקה ביותר בתקופה זו. אשוט ברגטי מצליח לאחד את הארמנים בתמיכת הקתוליקון ולזכות בהכרה בינלאומית. הוא ממונה למלך ומתחיל עידן חדש בהיסטוריה הארמנית.
הממלכה החדשה יודעת פריחה תרבותית וכלכלית מצד אחד, אולם מהצד השני המבנה הפאודלי מביא לסכסוכים וחוסר אחדות, וכן פוגע קשות במעמד האיכרים הקטנים. ארמניה מתפוררת למספר דוכסיות או ממלכות קטנות. על רקע זה פורחות כתות גנוסטיות המטיפות לשוויון חברתי. ב961 מעבירים את הבירה לאני שהופכת להיות עיר עם 150.000 איש המתחרה עם ביזנטיון, בגדד ודמשק.
 
המאה ה11 היא זמן של ירידה ומשבר בהיסטוריה הארמנית. בתחילת המאה נכבשת ארמניה על ידי ביזנטיון ומאבדת את עצמאותה, ולאחר מכן הסלג'וקים כובשים אותה. בסוף מאה זו עולה כוח חדש באזור שמצליח להתמודד עם הסלג'וקים – אלו הם הגאורגים, שנשלטים על ידי ענף של משפחת ברגטי. במהלך המאה ה12 משחררים הגאורגים את ארמניה. השליטים והמשפחות הפיאודליות הארמניות משתפים אתם פעולה. ארמניה זוכה בתקופה נוספת של פריחה. במאה ה13 נכבשת ארמניה על ידי המונגולים, שמנצחים גם את הגאורגים.
 
בזמן מסעי הצלב משתפים הארמנים פעולה עם הצלבנים, חלק גדול מנשות המלכים הצלבנים הן ארמניות בירושלים שולטת המלכה מליסינדה – אשתו של פולק מאנג'ו המזדקן ומחזקת את האחיזה הארמנית בעיר. לאחר מסעי הצלב ממלאים הארמנים תפקיד חשוב בממלכות הסלג'וקיות הקמות בתורכיה וזוכים לזכויות על ידי צלאח א דין והשושלת האיובית.
 
הפלישות הסלגוקיות במאה ה11 הביאו לנדידת חלק גדול מהאוכלוסייה למזרח הרי הטאורוס והקמת ממלכת קיליקיה הארמנית, זו קיבלה חיזוק עם מסעי הצלב והתקיימה כממלכה עצמאית עד המאה ה14. הארמנים בקיליקיה היו אלו שספגו את עיקר הפגיעה בשואה הארמנית – מלחמת העולם הראשונה ולמעשה היישוב הארמני באזור זה הושמד לחלוטין
 
אלף השנים האחרונות בהיסטוריה של ארמניה הם שנים של סבל כשאור נמצא בקצה המנהרה. החל מזמן הסלגוקים החלו הארמנים לסבול מפלישות חוזרות ונשנות – המונגולים, תימור לנג, ולאחר מכן כיבוש של העותומאנים ומדי פעם הספאווים הפרסים.
במאה ה16 בעקבות כיבוש פרסי מחודש ואכזרי במיוחד מתחילה הפזורה הארמנית באירופה. נמצא ארמנים בוונציה, פריז, מילן ורומא.
 
לאורך כל ההיסטוריה הארמנים מילאו תפקיד חשוב בממלכות זרות. כבר לפני 2000 שנה הייתה פזורה משמעותית ברחבי העולם העתיק. ארמנים מילאו תפקיד חשוב באימפריה המוסלמית הפטימית מצד אחד ובאימפריה הביזנטית מן הצד השני. הפזורה גדלה בעקבות המלחמות, הגירה מרצון וגם הגירה כפויה, בעיקר על ידי הביזנטים שהעבירו אוכלוסיות גדולות לבלקן ולרחבי האימפריה. הארמנים מילאו תפקידים חשובים בצבא, בכלכלה ובממשל. חלק מהקיסרים הביזנטים – כגון הראקליוס, היו ארמנים. בנוסף לכך הארמנים מילאו תפקיד חשוב בהשכלה, באדריכלות ובאמנות. מייסדי האוניברסיטה המשפיעה במגאורה במאה ה9 (פרבר של קונסטנטינופול) היו ארמנים, וגם האדריכלות הביזנטית הושפעה מהארמנית.
 
הארמנים היו אחד מעמודי השדרה של פקידות האימפריה העותומאנית, למרות כל הכיבושים והסבל הם שמרו על זהותם הדתית, תרבותית ולשונית. שיא השפל הגיע במלחמת העולם הראשונה עת הושמדו מיליון וחצי במה שנקרא השואה הארמנית, אבל לאחר מכן הוקמה רפובליקה קטנה על חלק מהשטח המקורי בתחומי ברית המועצות, שזכתה לעצמאות עם התפרקותה, יש כיום יותר ארמנים בחוץ לארץ מאשר בארץ עצמה.
 


ארמניה הקטנה

 במאות ה10 וה11 מגיעים מתיישבים ארמנים רבים לקיליקיה שבמזרח הרי הטאורוס, לחופי הים התיכון. אזור זה משוחרר משליטה מוסלמית על ידי הביזנטים ומתרוקן מתושביו המקוריים. המתיישבים החדשים יוצרים מעין מדינה עצמאית, המקבלת לתוכה הרבה פליטים הבורחים מהכיבושים הסלג'וקים. בשונה משאר ארמניה לממלכת קיליקיה יש גישה לים, דבר המביא לחיזוק הקשר עם אירופה והנצרות הלטינית. הממלכה של קיליקיה היא בעלת הברית של הצלבנים וחלק מהמערך הנוצרי במזרח הים התיכון. היא פורחת במאה ה12 וה13, אלא שעננים שחורים מתחילים להיאסף באופק.
ממלכה זו מבשרת פריחה ארמנית מחודשת בארכיטקטורה, שירה, פילוסופיה, ועוד... נסיכות ארמניות מתחתנות עם מלכי הצלבנים, אך גם עם מלכי הסלגוקים. לארמנים תפקיד חשוב במצרים האיובית, ונראה שקשריהם מכסים את כל המזרח התיכון.
 
בסוף המאה ה13 נכנעות הממלכות הנוצריות של הצלבנים באופן סופי לכוח הממלוכי, ארמניה הקיליקית נקרעת על ידי פוליטיקה פנימית ומלחמות דת: חלק מהארמנים, כולל משפחת המלוכה, קיבלו את סמכות האפיפיור והפכו לקתולים, וחלק נשארו נאמנים לכנסייה הלאומית. הממלוכים כובשים את הבירה סיס ב1375 ומגלים את המלך האחרון – ליאו, לפריז, שם הוא מת ונקבר בכנסיית סנט דני. בתקופה זו מוקמת הכנסייה הארמנית קתולית שקיימת עד היום ולה חצי מיליון מאמינים, ונוצר הקשר בין ארמניה לצרפת, בה חיה עד היום פזורה ארמנית גדולה ומשפיעה.
 
ארמניה הקטנה הייתה קרובה ברוחה לרומא ומאמצים רבים נעשו עד המאה ה17 לחבר בינה לבין רומא. הקתוליקון שלה נפרד מזה של ארמניה הגדולה וישב בסיס, בעוד שזה של ארמניה הגדולה יצב בצמידן, מקום מושבו עד היום.


 

 

ארמנים באימפריה העותומאנית 

עם הכיבוש העותומאני הם קיבלו מעמד בכורה כאחראים לכל העדות המונופיזיטיות בארץ, ובנוסף לכך וועידת הכנסייה הלאומית בסיס הכירה בירושלים כפטריארכיה עצמאית. הארמנים היוו משקל נגד לאורתודוקסים באימפריה העותומאנית. מסיבה זו התפתחו אתרים ארמנים רבים ואף רובע שלם בירושלים. כיום כ8 מיליון נוצרים ארמנים בעולם, חלקם בארמניה עצמה, ורובם בפזורה
 
מאמרים על ארמניה - לחצו לקישור
אתרים ארמניה
נצרות ארמנית באתר טיולים בארץ
רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו