הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה אתיופיה - טיולים לרחבי העולם

 

היסטוריה של אתיופיה - כללי

הממלכה הקדומה של אתיופיה נקראה אקסום והיא שלטה המעיר אקסום על פני אימפריה אדירה שכללה חלקים מסודן, אתיופיה, אריתריאה, ולעיתים גם חלקים מתימן, אימפריה זו עלתה לגדולה ממאה ה1 לפני הספירה והתקיימה במשך מאות שנים כשאחד השיאים שלה הוא בתחילת המאה השישית, עת כבשה את ממלכת חמיר היהודית בתימן. אקסום מתחילה לרדת לאחר מכן עד שהיא נעלמת במאות 9-10 לספירה, יש אומרים שחורבנה הסופי קרה על ידי המלכה יהודית שמלכה על יהודי אתיופיה.


לאחר מכן הגיעה תקופת ביניים שבה אתיופיה התפוררה, מי שמאחד את הארץ שוב זה שושלת הזנגה המולכת מלליבלה שעולה לגדולה במאה ה12 ומולכת עד 1270. שושלת זאנגוה היא כנראה ממוצא חמי, בניגוד לשושלות האחרות שהיו ממוצא שמי, היא טוענת למוצא ממשה וציפורה, בניגוד לשושלות האחרות הטוענות למוצא משלמה ומלכת שבא. הם מתחילים רנסנס דתי וטענו שישו עצמו ביקר בלליבלה ובירך את המקום.


 

השושלת הסלומונית משתלטת על אתיופיה

השלב הבא בהיסטוריה של אתיופיה הוא עליית השושלת הסל ומונית: הקיסר הראשון בשושלת זו הוא יכונו אמלאכ, הוא כרת ברית עם ראש מנזר דברה הייק. אך ההיסטיוגרפיה טוענת שמי שתמך בשושלת הסל ומונית היה הקדוש תכלה הימנות שהיה מייסד מנזר דברה ליבאנוס – שנקרא גם דברה אצבו, באותם ימים פורסם גם הספר "תפארת המלכים" שהפך להיות הקנון של אתיופיה והצדקת השושלת המלכותית. שלימים – מאה ה15 הפך לחשוב בממלכה.

במאה ה14 היה זה אחד מיורשיו עמדה ציון שנהיה למלך גדול והרחיב גבולות הממלכה. הנכד שלו דאווית – דוד, שלט בסוף המאה ה14 והנכד שלו זרעה יעקב באמצע המאה ה15 נחשב לגדול השליטים האתיופים, בתקופתו כללה אתיופיה שטחים גדולים קרובים למה שיש היום. הוא נחשב למלך מופת נוצרי וראה עצמו ככזה. הקיסר האחרון הגדול היה לבנה דנגל בראשית המאה ה16.


בסוף תקופת שלטונו של לבנה דנגל כוח חדש כבש את אתיופיה, המוסלמים בראשות אחמד גרן שהביאו הרס על אתיופיה במשך 11 שנה. רק מרד מקומי ועזרה של הפורטוגלים עזרה לחלץ את אתיופיה מציפורניהם ב1543. הכיבוש של אחמד גרן היה טראומתי מבחינת האתיופיות והביא למכה קשה לנצרות עד היום. הקיסרים לאחר מכן היו הרבה יותר חלשים, ותחת איום של כוחות מסיונרים והתערבות אירופאית. הראשון מביניהם היה גלאודווס.

 


הקיסר פסילדס בנה את גונדר כבירה קבועה ב1635 אבל במשך הזמן הלכו ונחלשו הקיסרים עד שלמעשה הם לא שלטו בממלכה והתחילה תקופת השופטים – איש הישר בעיניו יעשה במאה ה18. תקופה זו הסתיימה רק עם עלייתו של תיאודורוס לשלטון באמצע המאה ה19.


 

אתיופיה נכנסת לעידן המודרני

תיאודורוס היה קיסר גדול שפיתח כוח צבאי משמעותי ובעזרתו יצר מדינה אחידה. הוא ניסה לפשר בין הזרמים הנוצרים וליצור מרכוז של כוחות, היה בעד רפורמה אגררית, אך לא היה לו מספיק כוח לכך, ובסופו של דבר הסתבך עם הבריטים ששלחו צבא נגדו והביאו למפלתו ולהתאבדותו. כמה שנים אחריו עלה לשלטון יוהאנס, גם הוא מלך צלבן שניצר בכוח חלקים מאתיופיה וראה בעצמו מגן הנצרות. הוא עודד את הביזוריות, נלחם בלובים מאריתריאה ובסודן המהאדית ובסופו של דבר מצא את מותו באחד המלחמות. הוא שלט עד 1889


הקיסר הגדול הבא היה מלניק שהרחיב, כבר לפני כן, את שטחי אתיופיה, הוא היה מלך שואה בדרום אתיופיה וכבש שטחים גדולים בדרום, הוא הקים את אדיס אבבה כבירה ויצר בה שוק גדול. הקים צבא גדול של רובאים, ואפילו ניצח את האיטלקים בקרב אדווה 1996. הוא שלט עד 1909 ואחריו הייתה מועצת עוצרים בראשות הקיסרית טאיטו, מי שניסה לרשת אותו היה בנו אאיסו  - ישו, שרצה להפוך למוסלמי, המועצה הדיחה אותו והאיש החזק מאחורי הקלעים היה היילה סלסי, שרק ב1926 נהיה קיסר מלא וקבע למשך עשרות שנים אחר כך את דמותה של אתיופיה. היילה סלסי הכניס מודרנה למדינה, חינוך וגידל דור חדש של פקידות מדינה, הוא בנה כבישים, הביא דפוס, בנה את אדיס אבבה, וניסה לעשות רפורמות, אך אפילו לו לא היה את הכוח לבצע את מלוא הרפורמה האגררית שנדרשה. ב1936 כבשו את אתיופיה האיטלקים והוא יצא לגלות, חוזר 5 שנים אחר כך בעזרת הצבא הבריטי וממשיך ברפורמות שלו.


תקופת הכיבוש האיטלקי הייתה תקופת חושך בה עודד האסלאם כחלק מאימפריה איטלקית מזרח תיכונית. זה הזכיר את אחמד גרן.

 

 

 

ראו מאמרים - לחצו לקישור

היסטוריה אתיופיה

אתיופיה הקדומה

השושלת הסולומונית

גונדר ועת חדשה

ארון הברית

מלכת שבא 

 

 

אתרים אתיופיה

אתרים אתיופיה

אקסום

אדיס אבבה

גונדר

לליבלה

אגם טאנה

אתרים בצפון אתיופיה

אתרים בדרום אתיופיה

אתרים בשבר הסורי אפריקאי

 

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו