לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה גרמניה - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה גרמניה - עד קרל הגדול.

הגרמנים היו במקור שבטים ברברים עובדי אלילים ממוצא הודו אירופאי שהגיעו לאירופה בנדידות העמים של לפני 3000 שנה כנראה מערבות אסיה. שבטים גרמניים חצו את הריינוס והדנובה, פלשו לאימפריה הרומית והרסו את החלק המערבי שלה במאה ה5 לספירה.

במקום האימפריה הרומית הוקמו ממלכות גרמניות שלא האריכו ימים כגון אלו של הויזיגותים, אוסטרוגותים, וכו'.

קראו מאמר על הגניוס הגרמני - לחצו כאן

 

הפרנקים היו שבט גרמני שפלש לצרפת והקים ממלכה גם הוא אלא שזו החזיקה מעמד ובמאה ה8 השתלטה על רוב מערב אירופה, הארצות צרפת וגרמניה והשפלה. הייתה זו ממלכה זו שעצרה את הערבים מלפלוש לצרפת.

בסוף המאה השמינית קם בה שליט אגדי שזכה להכרת האפיפיור כקיסר הרומאים, או במילים אחרות כמנהיג החילוני של העולם הנוצרי, במקום הקיסר בביזנטיון, עד אותה תקופה.

קרל הגדול, בסדרת מלחמות מוצלחת, הצליח לאחד את רוב אירופה תחת חסותו ולהגן על האפיפיור מהלומברדים, לאחר מכן הוא הקים חצר באאכן בגרמניה ומשם טווה רשת של מנזרים בכל רחבי אירופה שיהוו מרכזי חינוך, חקלאות ותרבות.

הוא הקים אוניברסיטה באאכן והביא אליה מלומדים מכל רחבי העולם, פיתח את השפה והשירה, ויותר חשוב מכך: הוא פיתח את דמות האביר. אידיאל האבירות, מבסס אותו על אגדות הלוחמים שעצרו את המוסלמים 50 שנה לפני כן, ובראשם רולן.

 

קרל ראה עצמו כשליח האל וכבעל תפקיד ליצור חברה צודקת. בניגוד למלכים אחרים לפני הוא שלט על מנת לשרת את החברה ולא להיות אדונה, במסורת הנוצרית הוא נחשב למלך צדק, אחד כזה ששלטונו מקדם את מלכות שמיים על פני אדמה, ואכן שלטון הצדק של קרל הגדול הביא למה שקוראים "הנס של אירופה". מרכז התרבות של העולם עבר מאזור הים התיכון, מאיטליה, יוון, איסטנבול, אל הארצות של גרמניה, צרפת ובריטניה, ונשאר שם עד ימינו. קרל הזמין מלומדים איריים ששימרו את המסורות הקלאסיות לבוא וללמד ולבנות מנזרים בארצות שבשליטתו. הוא יצר את ספרות ימי הביניים, את ספריות המנזרים, עודד את מסדרי הנזירים. הוא גם יצא מסורת של שלטון המעודד תרבות.

 

קרל הגדול עצמו למד לטינית, ואת מקצועות החובה הרומאיים של רטוריקה דיאלקטיקה ואסטרונומיה, הוא התעניין מאד בכתב ובשירה הגרמנית ובזמנו נוצרו האותיות הלטיניות כפי שאנחנו מכירים אותם כיום. מזכירו היה מלומד התקופה איינהרד. הוא קידם חוקה כללית ונוסח תפילה אחיד, יצר מעמד של פקידים ברחבי הממלכה שדיווחו לו ישירות והיו מסוגלים לשפוט בעניינים מקומיים במקום התקיפים המקומיים. כל זאת במטרה להביא יותר צדק לממלכה. גם היהודים נהנו מצדק זה וקיבלו שוויון זכויות. קרל הגדול פתח דיאלוג גם עם מוסלמים ושלח משלחת להארון אל ראשיד החליף מבגדד.
קרל יצר סביבו מעמד של וואסלים, אנשי צבא מנאמניו שקיבלו אחוזות ונשבעו לו אמונים, ומכאן התפתח הפיאודליזם האירופי. במילים אחרות קרל הגדול יצר תרבות שהחזיקה מעמד מאות שנים במשך ימי הביניים, תרבות שבמרכז אידיאל ודמות האביר, היא מבוססת על פיאודליזם ומטרתה לכונן שלטון צדק נוצרי על פני האדמה.

 

קראו מאמר נוסף על קרל הגדול - לחצו כאן 

 

 

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו