לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה מרכז אסיה - טיולים לרחבי העולם

היסטוריה מרכז אסיה

מרכז אסיה זה במידה רבה נאות מדבר בין הרים ומדבריות המוזנות מנהרות היורדים מקרחונים בהרים.

Richard n. fyre. The heritage of central asia. Markus weiner publishers priceton. 1995


קדם פרס

התרבות הקדומה היא של זרתוסטרא, שכתב את הgathas 17 פסוקים, אלו החלקים העתיקים ביותר של הavesta הססנית. ישנה אווסטה וותיקה ואווסטה חדשה, החלק המרכזי של החדשה זה הyashts, סיפורים על גיבורים מיתולוגים עתיקים והמנונים לאלים. אלו מופיעים מאוחר יותר באפוס של פרדוסי. היאשטה העשירית מוקדשת למיתרה. הוא זוהה עם שמש הבבלי

מאוחר יותר נכנס לדת הזראוסטרית משקה האלים שנקרא הומה או סומה בהודית, זרתוסטרא התנגד לזה.

 

התרבות של האכמנידים.

שני מלומדי חשובים חקרו את התקופה הזו William vogelsang and igor pyankov

לפי ווגלסנג בזמן האימפריה האחמנידית היה שיתוף פעולה משולש של המדים, הפרסים והסקס במזרח. אלו היו שבטים נוודים שנקראו גם הסקיתים במקורות אחרים.

ארמית הייתה השפה האדמיניסטרטיבית של האימפריה, כמו אנגלית היום, הפרסים הגלו לאזור יוונים, שאולי הקימו מושבות כבר אז, ממערב אנטוליה, מצרים, וכן נתנו אדמות לחיילים וקצינים

המיסים בחלק זה של האימפריה ניתנו בסחורות ולא בכסף כמו במערב, לא ברור אם היה כביש מסודר לאזור כמו זה שחיבר את מערב טורקיה עם פרס.

החוק היה חילוני ובוסס על החוק הבבלי, ולא דתי כמו במקומות אחרים, האימפריה חולקה למחוזות

התקופה מסופרת בשאהנאמה – ספר המלכים של פירדוסי


התקופה היוונית בקטירית

אלכסנדר נשא לאישה את רוקסנה, בעוד שניקנור סלווקוס נשא לאישה את בת המלך הסקיתי ספיטמנס שהולידה את אנטיוכוס הראשון. זה עודד הגירת יוונים ומקדונים, תרקים ואנטולים למזרח, הייתה התיישבות של עמים מערביים, ונהיה שליט המזרח. ממנוה על ידי אביו שהיה ראשון השושלת הסלווקית.
נוסדת הממלכה הבקטירית המתקיימת קרוב ל200 שנה את ומגיעה לסופה ב130 לפנה"ס בגלל פלישות נודדים

 

האימפריה הפרסית ססנית

בתקופה זו עולה לגדולה האימפריה הססנית המונהגת ומתחילה על ידי הפרתים. אדם בשם josef wolski הקדיש את חייו ללימודם. האימפריה הססנית מפרידה את היוונים במרכז אסיה מהעולם היווני בסוריה ומצרים.

הבקטירים פונים לכיבושים בהודו. ידוע על שליט בשם menander 135-150 שתמך בבודהיזם. בפרס שולט מיתרדס הראשון והשני שלוחץ עליהם

 

ממלכת קושן

הקושאנים היו שבטים לבנים שיישבו באגן הטארים והיוו את ההגירה האחרונה של בני הגזע ההודו אירופאי כנראה, מערבות מונוגוליה וטארים כלפי מערב. זה קרה בלחץ המונגולים והסינים. זמן שושלת האן.

במאה השנייה לספירה התרחש מעבר מארמית ויוונית לשפות מקומיות, שהשתמשו באותיות ארמיות או יוונית. הקושאנים משתלטים על צפון הודו ויוצרים אימפריה אדירה הכוללת את מרכז אסיה ואגן טארים בסין, מחברים בין הודו וסין ושולטים על דרכי המשי בשיא הסחר בין הרומאים לסינים.

הקיסרים הקושאנים נקראו בני האלוהים, הגדול מביניהם נקרא קנישקה, הוא כינס מועצה בקשמיר שייסדה למעשה את המרכבה הגדולה, ההינאיאנה, הוא נחשב לאחד המלכים המיטיבים במסורת הבודהיסטית

 

פלישות נודדים

האימפריה הקושנית נפלה לשבטים נודדים באזור מרכז אסיה היו אלו ההונים הלבנים. הנקראים גם hephthalite, היה להם מנהג של הארכת גולגלות, כמו בטיבט. הם היו בעלי עור בהיר.

 

סוגודניה

הסוגודים היו עם של סוחרים שהשתלט על דרכי המשי במאות 5-6 לספירה, עד הפלישה הערבית במאות 7-8. הם בנו ערים של אמנים וסוחרים, בניגוד לשכניהם הבקטירים שהיו אנשי חקלאות. מזכירים במקצת את ערי ימי הביניים באירופה. הייתה אצלם כנראה הערצה לאלה אם, דבר הבא לידי ביטוי בפסלים. וכן פולחן מתים ורוחות אבות. רבים מהם הפכו בודהיסטים והפיצו את כתבי הבודהה מהודו לסין, כולל תרגומים.

הגיבור הקדום שלהם הוא שיאווש מבוכרה שמופיע בשהאנאמה, הם הגיעו לרמה אמנותית גבוה בציור המופיע על קירות הארמונות של השליטים

 

ערבים

החל מסוף המאה ה7 לספירה. אלו היו לא רק כובשים, אלא גם מתיישבים, יוצרים תרבות חדשה המרוכזת סביב דת חדשה.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו