לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היסטוריה רוחנית 2 - טיולים לרחבי העולם

תחילת התרבות האנושית 2

לפני 10.000 שנה העולם נראה אחרת: שרידי קרחונים עדיין כיסו חלקים גדולים מאירופה, הנגב היה והסהרה היו ירוקים ובני אדם היו ציידים ולקטים, חיים בקבוצות קטנות, היום אנחנו יודעים שהייתה להם תרבות מתוחכמת, ידע רב, ולפי התיאוריות האלטרנטיביות הם מילאו את תפקידם על פני האדמה כיצורי גשר המביאים אנרגיות גבוהות לכדור הארץ ולשם כך נודדים ממקום למקום בעקבות השכינה. אלא שאז קרה שינוי שהוא אולי החשוב בהיסטוריה

 

המהפכה החקלאית

לפני 10.000 לערך מתחילה המהפכה החקלאית, בני אדם הופכים להיות חקלאים ויושבי קבע במקום מלקטים וציידים. הם ממציאים את הגלגל, מבייתים את הכבשה, הכלב, שור, פרה, חמור והעז (גמל וסוס באו אחר כך), מטפחים את החיטה והשעורה, אפונה ועדשים, עצי פרי (זית וגפן אחר כך). ומתחילים לעבוד את האדמה. זאת המהפכה הגדולה ביותר בהיסטוריה של העולם ואחת מהנקודות שניתן להצביע עליהם כתחילת התרבות האנושית. היא מתוארת יפה בספר של יובל נח הררי "קיצור תולדות האנושות".

המקום שבו החלה מהפכה זו הוא המזרח התיכון, ובמיוחד ארץ ישראל, על מורדות החרמון מצא אהרונסון את אם החיטה, ממנה פיתחו את זן חיטת התרבות, החיטה היא צמח פלאים שהיווה את מזונו העיקרי של האדם לאחר המהפכה, לא עוד ליקוט שורשים ופירות, ציד חיות ואיסוף בלוטים, אלא מאכל אחיד שנזרע ונקצר בידי אדם. צמח ולו תפוקה גדולה של פרי ודרך קלה להפריד פרי זה מהגבעול. כיום החיטה היא הצמח הנפוץ ביותר על פני כדור הארץ, ולפי נח הררי (קיצור תולדות האנושות) היא זו ששעבדה את האדם ולא להיפך.

הישוב הקדום בעולם

ביריחו נמצאו שרידי עיר בת יותר מאלף איש מלפני 9000 שנה, עד כה חשבו שהישוב הגדול בעולם מתקופה זו היה בקתל הויוק בטורקיה, והנה יריחו משתווה ואף עולה עליו. נמצא בה מגדל מסתורי העשוי מאבני ענק, הפתח שלו מופנה כלפי הר הקרנטל השולט על הנוף במצוקים מעל העיר והכיוון הוא השקיעה ביום הארוך בשנה, בעיר התגלו גולגולות מכוירות הקבורות מתחת לרצפה (הראש נותק מהגוף עוד קודם לכן, אבל מסכות עם צדפים וקישוטים מופיעים אז, אולי חלק מאמונה ברוחות המתים). הישוב פרח בתקופה הניאוליתי קדם קרמית.

בזמן הזה עמק הירדן היה הרבה יותר פורה, ים המלח יותר גדול ומתוק, חיות רבות שוטטו במרחב, והנחלים הביאו מים מההרים. זה היה גן עדן. ומי יודע מה חשבו והרגישו האנשים שחיו באותה תקופה. תקופת גן העדן נמשכה אלפי שנים. באזור שפך הירמוך נמצאו כפרים בני 8.000 שנה של התיישבות חקלאית ראשונה, בתים, רחובות, ממצא קרמי, צלמיות טין, עיטורים, וקבורה ראשונה מסוגה בעולם.

 

מקומות אחרים בארץ

הנגב לפני 10.000 שנה נראה כמו הגליל. ירוק ופורח, זה היה סוף תקופת הקרח, הסהרה עדיין הייתה פורייה עם נהרות גדולים וכרי דשא. הקרחונים עדיין לא עזבו סופית את יבשת אירופה. כבר אז לפני 9000 שנה אנחנו מוצאים את ציורי הסלע הראשונים בהרי הנגב, לא רחוק מכרמי עבדת. ציורים שיש אנשים המפרשים אותם כמעין שפה.

בירושלים, לפי השערת המחבר הייתה מעגל אבנים קדום כשאבן השתייה במרכזו. מסביב לירושלים יש שמונה פסגות בצורת מעגל. מעגלי האבנים הקדומים בעולם לא היו עיגול מוסדר, אלא אבנים הממוקמים על גבעות במרחק אחד מהשני, הדוגמא לכך היא cocev camen במקדוניה. מעגל אבנים מלפני 6000 שנה. על כל הר מסביב לירושלים הייתה אבן בולטת, כמו על פסגת הר הצופים או הזיתים, ציון והר המשחה, וכך נוצר המעגל, בדיוק כפי שבימינו אנו ניסו ליצור אותו עם המגדלים והבניינים שמסביב לאגן הקדוש.

בעסול שבעבר הירדן התגלה ציור קיר מדהים של כוכב מתומן לפני 6000 שנה ושרידי תרבות עתיקה, השרידים נמצאים במוזיאון הצרפתי בירושלים. בנחל משמר נתגלה אוצר של המקדש בעין גדי מלפני 6000 שנה, בו כלי נחושת המעורבת עם סגסוגת ארסן, חומר שנמצא רק בקווקז, דבר המעיד על קשרים עם הקווקז באותה תקופה ואולי גם מסחר. באוצר נמצאו כלי נחושת וקודש רבים בהם דגש על קרניים, שרביטים ועטרות.  

 

בעולם

גם במקומות אחרים בעולם נמצאו תרבויות קדומות, בבלקן זאת תרבות הדנובה, מלפני 6000 ואף 9000 שנה. בבולגריה נמצא אוצר זהב בוורנה מלפני 6500 שנה. אזור הים השחור היה מיושב, הים היה מנותק מהים התיכון ונמוך במאה מטר מכפי שהוא כיום. בגובלק טפקה שבתורקיה נמצאו אתר ומבנים מגאליתיים ענקיים עם עיטורים ומעגלים בן 9000 שנה. תפישת ההיסטוריה שלנו משתנה ככל שנמצאים יותר דברים מתקופה זו.

 

אלטרנטיבי

מבחינת ההיסטוריה האלטרנטיבית לא ברור מה גרם למין האנושי להפוך להיות מציידים לקטים לחקלאים. למדע אין לכך הסבר מספק. האגדות הקדומות מספרות על אלים שלימדו את בני אדם את מלאכות החקלאות והבנייה ונתנו להם במתנה את הצמחים ובעלי החיים

 

קראו את המאמרים הבאים

היסטוריה רוחנית 1 - לחצו כאן

 

היסטוריה רוחנית 3 - לחצו כאן

היסטוריה רוחנית 4 - לחצו כאן

היסטוריה רוחנית של אירופה - לחצו כאן

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו