לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

היעלמות - טיולים לרחבי העולם

היעלמות

באחד הלילות, מספר חודשים לאחר חזרתו, היו רומי ושמס שקועים ב'סוחבת' – שיחת אוהבים – לתוך הלילה, כאשר לפתע נשמעה דפיקה רמה בדלת. בפתח עמד אדם שביקש ששמס יצא החוצה לרגע בכדי שעולה רגל יוכל לקבל את ברכתו. רומי כמו קפא במקומו, הוא ביקש משמס לא לצאת, אך זה יצא. לפתע נשמעה צעקה "אלוהים", ושמס נעלם לבלי שוב. על מפתן הדלת נשאר רק כתם דם. רומי ששמע את הצעקה נפל מתעלף, ומי שטיפל במצב היה בנו, סולטאן וואלד.

הגרסה המקובלת היא שהחברות בין שמס לרומי עוררה קנאה בקרב אנשים רבים בקוניה ובמיוחד בקרב בנו השני של רומי, אלאדין. מסיבה זו נעלם שמס לראשונה, אך לבקשותיו ותחינותיו של רומי חזר בתקווה שהקנאה תיעלם. אלא שזה לא קרה ולאחר כמה חודשים החליטו אותם אנשים להיפטר משמס באופן סופי. הם קראו לו לחצר, הרגו אותו וזרקו את גופתו לבאר קרובה.

גרסה אחרת, קצת יותר מיסטית, אומרת ששמס נעלם מרצונו ולא נרצח. לאחר המפגש עם שמס החיצוני, רומי היה צריך לגלות את השמש – את שמס הפנימי בתוכו. ההיעלמות הראשונה הייתה בכדי לבשל את רומי באש של הפירוד. אלא שבעזיבה הראשונה רומי לא היה מוכן עדיין, ולכן שמס חזר לכמה חודשים נוספים שבסופם הברזל חושל, התבשיל התבשל, והגיע זמנו של שמס לעזוב לתמיד.

(לפי המסדר הבקטשי, מסדר של דרווישים נודדים פלאיים שהתפתח באנטוליה במקביל לרומי, שמס היה חלק מהם ומקום קברו נמצא במרכז המסדר בכפר האגי בקטשי בקפדוקיה. לאחר השלמת שליחותו הוא חזר להאגי בקטש ונקבר במקום).

רומי כותב:

"אני מפחד לבקר במקומות שאתה נמצא בהם,

מפחד הקנאה של אלו שמאוהבים בך.

יום ולילה אתה חי בליבי,

אני רק צריך להסתכל לתוך ליבי בכדי לראות אותך שם."

 

רומי סירב לקבל את השמועות ששמס מת, בעיניו הוא המשיך לחיות לנצח.

הוא כותב:

"הוא חי את חיי הנצח, בכל זאת אומר מישהו "הוא מת!"

הוא השמש של התקווה, מי יכול לטעון למות שמש כזאת?

זה האויב של השמש שעולה על הגג,

מכסה את שתי עיניו וצועק: "ראו, השמש מתה ונעלמה!"."

 

רומי התאבל על שמס במשך חודשים רבים; שיער זקנו האפיר, גבו השתופף והוא התרחק מהעולם. רק לאחר תהליך ארוך הוא מצא את שמס באנשים אחרים, ולאחר מכן בעצמו ובכל אשר פנה.

לימים הוא יגיד:

"יש אלף שמס בכל שערה של זקני."

 

קברו של שמס

אחד האתרים המרשימים ביותר בקוניה הוא קברו של שמס טבריזי. הקבר, אשר נמצא בתוך מסגד קטן, בנוי מעל באר עתיקה בה, לפי הגרסה המקובלת במסדר המוולני, נטמן ראשו של שמס לאחר שנרצח. נהוג לבקר בו לפני העלייה לרגל לקברו של רומי.

על יד המצבה המכוסה בפרוכת ירוקה תלויה תמונה ובה נראות שתי דמויות אור מטושטשות מחוברות ביניהן, זוהי תמונה של 'החבר'. על פי המסורת הסופית לכל אחד מאיתנו ישנה נשמה תאומה, שרק איתה אנו מרגישים שלמים, שמס הוא ה'חבר' של רומי. הצבע השולט בקבר הוא ירוק, צבעו של מדריך הנשמות המוסלמי – אל ח'דר – הירוק. שמס הוא התגלמות מדריך זה בחייו של רומי. 

אנשים רבים מדווחים על תחושה חזקה של חיות ואקסטאטיות במקום. מחוץ למסגד הקטן גן ציבורי ושוקת מים. החמאם של קוניה לא רחוק מכאן וגם קברו של רומי נמצא במרחק הליכה קצר.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו