לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

המסע של רומי - טיולים לרחבי העולם

המסע

אל מול האיום המונגולי החליט אביו של רומי, בהודין, למלט את משפחתו למקומות בטוחים יותר. הם לקחו שלוש מאות גמלים, את הנשים והילדים, את התלמידים הקרובים וכמה חיילים שכירים שישמרו עליהם, ויצאו לדרך. מסע זה מסמל בעיני אנשי המסדר המוולני את מסע הנשמה העוזבת את מולדתה שבעולמות הרוח ועוברת אל עולמות רחוקים.

אביו של רומי ידע כנראה בשלב זה מה הוא האוצר שעליו הופקד לשמור, והוא החליט לעשות את ההימלטות מחורסן למסע עלייה לרגל, בו תבקר המשפחה בכל המקומות החשובים לאסלאם – מכה, ירושלים ומדינה, וגם במרכזי התרבות והשלטון של בגדד, דמשק, נישפור, ואחרים. עבור רומי הצעיר היה בכך מסע לימוד שבו הייתה לו הזדמנות נפלאה לפגוש ולראות צורות חיים שונות, מקומות ואנשים. הרבה סיפורים נשארו ממסע מופלא זה שארך מספר שנים, והרבה מהדימויים שרומי השתמש בהם מאוחר יותר, כמו השוק בבגדד, מקורם מההתרשמויות שאסף בדרך.

 

אחד האנשים הגדולים של התקופה היה המשורר הפרסי עטר מנישפור. הוא כתב את הספר "שיחת הציפורים", אחד הספרים החשובים ביותר במדע הסופיות אשר נכתב בשפה הפרסית. משפחתו של בהודין הגיעה לנישפור והתארחה בביתו של עטר למשך מספר חודשים. שני האישים נפגשו לשיחות לימוד והשראה רבות, שבחלקן היה נוכח רומי בן הארבע עשרה. רומי כה הרשים את עטר שזה נתן לו במתנה עותק מספרו. הוא אמר לאביו של רומי:

"ייעודו של בן זה שלך להפיח אש בלבבות רבים בעולם."

כשעזבו את נישפור יצא עטר ללוות אותם, ובראותו את רומי הולך אחרי אביו כמקובל, אמר: "איזה מראה מופלא! ים הולך אחרי אגם."

מנישפור הגיעה השיירה לבגדד. מסופר שבכניסה לבגדד שאלו השומרים את בהודין:

"מי אתם ומנין אתם באים?"

בהודין ענה:

"אנחנו באים מהאל ונחזור אליו, באנו מהעולם הלא קיים ונחזור אליו."

לשמע תשובה זו דיווחו השומרים לחליף, שקרא מייד למלומד שרוורדי, איש הרוח של הממלכה, כדי שיקבל את פני הבאים.

שרוורדי הוא אחת מדמויות המופת של התנועה הסופית באותם ימים. הוא היה יורשו של אל- ראזלי כדמות הרוחנית העיקרית של בגדד ושליחו המיוחד של החליף אל-נסיר. באותה תקופה ייסד אל-נסיר תנועה שנקראת "פותוואת", שמטרתה הייתה לחזק את האסלאם ואת הנאמנות הסונית לחליף בארצות המוסלמיות. במסגרת זו יצא שרוורדי לאנטוליה, שם נפגש עם השליט הנאור קייקבוד, שהוקסם באותו הזמן מדמותו של ישוע ונטה להפוך להיות נוצרי. שרוורדי החזיר אותו לחיק האסלאם. לאחר מכן הוא נשלח לחורסן, אל מוחמד חורזמש, השליט של החורזמש, בשליחות של שלום. אל-נסיר ביקש ממוחמד להכיר בו כחליף ולאחד כוחות אל מול האיום המונגולי המתקרב. שליחותו של שרוורדי נכשלה, ובסופו של דבר השיטפון המונגולי שטף גם את בגדד.

 

בהודין מצא חן בעיני החליף אל-נסיר, שביקש ממנו להישאר בבגדד כחלק מפמלייתו ולהיות עוזרו ושליחו המיוחד כדוגמת שרוורדי. אלא שהיו חילוקי דעות ביניהם בדבר הדרך הנכונה לנהוג במדינה. בהודין התנגד לדרך המלחמות ופולחן האישיות והחליט להמשיך בנדודיו.

מסופר שבאחד הימים נתן החליף לבהודין מתנה – שלושת אלפים מטבעות זהב. בהודין סירב לקבל את המתנה באומרו:

"רכוש החליף חשוד בכך שהוא נרכש בדרכים לא טהורות, אינני יכול לקבל את מתנתו של אדם שחייו אינם אלא תענוג ובילויים...."

והוא הוסיף על כך בדרשת יום השישי שלו:

"הצבאות המונגולים בדרכם, שורפים והורסים כל שבדרך. הם יהרגו ויענו אותך, הכן עצמך למוות, הרם את המסך של ההזנחה מלבך והתאמץ לפנות אל אלוהים."

הנבואה הגשימה את עצמה, המונגולים אכן כבשו את בגדד והרגו את החליף.

 

הפמליה המכובדת עלתה לרגל למכה. בהודין, רומי ואחיו אלאדין הקיפו את הכעבה. לאחר מכן הם המשיכו למדינה, מקום קברו של הנביא, ומשם לירושלים ולדמשק, שהייתה מרכז תרבותי אסלאמי חשוב, במיוחד של מיסטיקנים סופים כגון איבן עראבי – חותם הקדושים. רומי ואיבן עראבי מעולם לא נפגשו, אלא שאיבן עראבי שלח את בנו המאומץ – סדרהדין קונווי לגור בקוניה, ולימים נהיו הוא ורומי חברים קרובים, כך שהקשר בין איבן עראבי לבין רומי התקיים דרך סדרהדין.

מדמשק הם עברו לאנטוליה, שהייתה באותו זמן תחת שלטון ענף התורכים הסלג'וקים המערבי. הם הגיעו לעיר ארזינגן, שם היה המלך לאחד מתלמידיו של בוהדין. במות המלך הם עזבו את העיר ועברו לקרמן, מרחק כמה שעות מקוניה, שם המשפחה גרה במשך שבע שנים.

בקרמן מתה אשתו של בהודין, אימו של רומי, ונקברה במקום. גם אחיו של רומי אלאדין מת בפתאומיות. אך היו גם שמחות: לאחד מתלמידיו הקרובים של בהודין, שהיה מעורב גם בחינוכו של רומי – שרפהדין ללה מסמרקנד, הייתה בת בשם ג'בר חתון, שגדלה עם רומי מילדותו ולמדה איתו באותו חדר עד גיל שבע. בגיל 18 נישאו השניים ובמהרה נולדו להם שני ילדים: סולטאן וואלד ואלאדין – שנקרא על שם אחיו של רומי. לימים הפך סולטאן וואלד להיות עוזרו הקרוב וממשיכו של רומי – ראש המסדר של הדרווישים המחוללים.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו