לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הסיבילה באיטליה - טיולים לרחבי העולם

הסיבילה הרומאית

ברומא העתיקה התפרסמה אגדה על נביאה – סביליה שהופיעה לפני המלך טרקווין, המלך הראשון של העיר והציעה למכור לו שלושה ספרים המכילים נבואות על עתיד העיר. המלך פטר אותה בחוסר עניין. למחרת הופיעה הנביאה שוב והציעה למכור שני ספרים בלבד במחיר כפול. המלך היסס מעט ולבסוף פטר אותה גם הפעם. למחרת הופיעה הסביליה בפעם השלישית והציעה למכור ספר אחד בלבד במחיר משולש. המלך שהתחרט בינתיים על החלטותיו מיהר לקנות את הספר שנותר וזה היה האוצר הקדוש והחשוב ביותר של רומא שנשמר על ידי הבתולות הווסטליות במקדש מיוחד. ספר שלפיו התנהלה הנהגתה האימפריה והעיר. הסיבליה המקורית באגדה הרומאית נקראה הסיבליה הקומאנית. מן המקום cumin בדרום איטליה. בעולם העתיק הוכרו 10 נביאות שנקראו סיבליות במקומות שונים בעולם. המפורסמת שביניהם הייתה הסיביליה מדלפי שנקראה גם הפיתייה, אך היו גם אחרות. לימים נוספה סיבליה נוספת לעשר המוכרות והיא הסיביליה של הרי האפנינים, וכך אנו מוצאים את המסורת של הנביאות נשמרת עד לימי הביניים, כשהסיבלייה של הרי האפנינים תופשת מקום יותר ויותר חשוב.

 

האמונה הנוצרית אימצה את הסיבליות לחיקה וטענה שהם ניבאו את בואו של ישו והונחו על ידי רוח הקודש, כדוגמת הנביאים של התנ"ך. הנביאים היו לעם ישראל והסיבליות לאומות העולם, דרכם אלוהים התגלה והדריך. מסיבה זו מופיעים הסיבליות באמנות הנוצרית, החל מהקפלה הסיסטינית בוותיקן והמשך בקתדרלות הגדולות כגון זו של סיינה ואתרי עלייה דתית כגון המדונה של אומבריה. במשך כל ימי הביניים התמידה באיטליה האמונה בסיבליות ובמיוחד בזו של האפנינים. מקורות שונים טענו להמשך פעולתה ולקשר שלה עם כל מיני תנועות אזוטריות כגון זו של הטמפלרים, צלב הוורד, וכו'. מקום מושבה המסורתי היה בפסגות הרי האפנינים בחלק הכי פראי שלהם, ולכן נקרא אזור זה הרי הסיביליה ובמיוחד זוהה הר בולט בעל צורת פירמידה כמקום מערתה ומושבה.

לפי הנוצרים הקדומים הסיביליה מאריתריאה חזתה את בואו של ישו. היא כותבת:
"יום הדין יבוא וזעת האדמה תהיה האות. אך המלך הנצחי יבוא מהשמים. יבוא לפתע בבשרו, אל כס המשפט המטיל אימה. הוי, המאמינים וכמוהם גם הכופרים יראו את בוראם מורם עם חבריו השמימיים בקץ הימים. את הנשמות הקשורות לגופותיהן הוא יקרא למשפט..."
ולכן, הנביאה זוכה לאזכור בליטורגיקה של הכנסייה הלטינית, זאת עבודה של אוגוסט ינוס. במיסה למען המתים אומרים כך:
"יום הזעם, היום ההוא, ישמיד את התבל בכבשן האש על פי עדותם של דוד והסיבילה.".

 

חוקר איטלקי בשם לנדו סילקוויני – lando siliquini טוען בספר הסיבליה של איטליה – sibylla italica שהסיבליה המקורית שהביאה את ספר הנבואה לרומא הייתה הסיבליה של הרי האפנינים ושאזור זה היה מרכז התרבות והרוחניות העתיק של רומא ואיטליה כולה. הסיביליה הייתה דמות מעידן זהב מטריכאלי שהביאה לאיטליה תרבות, מוזיקה, ריקוד וכתב. מקורותיה של רומא היו הרי האפנינים ולא יוון והאטרוסקים. שתי הסביליות הידועות של רומא היו הסיבליה של אלבונאה – albunea וקרמנטה – carmenata . שתי השמות האלו מדברים על הנביאה של ההרים, השורשים של המילים: אלב- הר וקרמ – אדם, מתייחסים לסביליה של האפנינים. אלו היו הסיבליות שקדמו לסיבליה של קומנה. לפי טענתו הסיבליות היו המנהיגות של הלטינים הקדומים שהיו רועים מהרי האפנינים שהתיישבו בעמק הטיבר.

קרמנטה הייתה אלה רומאית שאחראית על הלידה ומי שהביאה והמציאה את הכתב הלטיני, מייסדת ביחד עם בנה אוונדר את העיר שקדמה לרומא - פאלאנטיום. קרמן פירושו לחש קסמים וגם נבואה ושיר. היא הייתה קשורה לסיבלייה הקומאנית,
קומאנה הייתה אלת הנבואה וכל הסיביליות היו תחתיה. היא זוהתה עם המוזות היווניות. מקום מקדשה היה בעיר היוונית קומאן ליד נפולי, אתר מקודש, שם היה לה מערה, לא רחוק משם היה את אגם אוורה שהיה מקודש ופתח לעולם הלא נראה. האגם היה מחובר במערה תת קרקעית לקומאן, יש אומרים שהיו שם אולמות של שבע קומות שייצגו את העולם התחתון. לפי האמונה הכתב היווני הובא לקומאן ומשם לאטרוסקטים ומשם ללטינים.

לנדו סילקוויני טוען שמסורות רוחניות נשמרו באזור הרי הסיביליני באומבריה עד לימי הביניים והופיעו דרך הנצרות והפולקלור העממי. המסורות של הסיביליות מופיעות, למשל, בסיפורים על סנטה ריטה מקסקיה – cascia. ברומנסות של האבירות, ואפילו במוזיקה של ווגנר. הצד האחר שלהם הוא המסורות על מכשפות, פיות, והרדיפה נגדם. לנדו טוען שהסיביליה המשיכה לפעול בצורה כזו ואחרת, משפיעה על ההיסטוריה והרוחניות האיטלקית. לנדו טוען שכיום יש לחדש מסורת זו ולהפוך מחדש את אזור הרי הסיביליני לאתר עלייה לרגל ומרכז רוחני תרבותי.
בין השאר הוא מזכיר שהיה באזור מרכז של פולחן מיתרה. הטמפלרים והאלכימיה מצאה באזור בית.
אנשים כמו גקו מאסקולי - עיירה באזור - 
cecco dascoli הלכו בדרכה של הסביליה, הוא היה המלומד הראשון שנשרף על ידי האינקוויזיציה במאה ה-14. עסק באסטרולוגיה ושדים.

 

בקתדראלה הגותית המופלאה בסיינה, אחת מהקתדראלות היפות והחשובות בעולם מופיע על הרצפה ייצוג בתמונות שיש של כל הסיבליות בעולם העתיק והידע הרוחני שלהם. זוהי עבודת אמנות מרשימה של תקופת הרנסנס שטומנת בתוכה את הידע הרוחני של אותה תקופה וההתעסקות בנושאים אזוטריים כגון אלכימיה, קלפי הטארות, קבלה, ועוד.

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו