לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הפיתייה - טיולים לרחבי העולם

הפיתייה – נביאה

 

הנביאה המפורסמת ביותר של העולם העתיק הייתה הפיתייה שישבה בדלפי. היא קיבלה את מתנת הנבואה מאפולו. השם "פיתייה" נובע מנחש הפיתון ששכן במקום לפני בואו של אפולו והיה בנה של אלת האדמה - גאיה. אפולו הרג אותו וייסד במקום מרכז לפולחנו

הפיתייה ישבה בתוך מקדש אפולו על טריפוד, והתנבאה במילמולים אקסטטים בלתי מובנים, כשהכוהנים של אפולו שומעים את דברי ההתנבאות ומחברים אותו לטקסט של מילים במשקל שירי, רוב הנבואות לא היו חד משמעיות. האקט של ההתנבאות קרה יום בחודש, וגם לא כל חודש, אלא רק 9 חודשים בשנה, בחודשי החורף אפולו עוזב את דלפי ובמקומו בא דיוניסוס, אין נבואות

בתמונה מהעת העתיקה רואים את הפיתייה מסתכלת בקערת מים וביד אחת מחזיקה עלה. התבוננות בקערת מים שטוחה משמשת גם כיום בטקסי נבואה ניאו פאגאניים, כגון זה המתרחש בדמנהור איטליה, בכל ליל ירח מלא.

הפיתיה ישבה בחדר סגור, השואלים התקרבו עד למרחק מסוים, הקשר בין השואלים לבין הפיתיות התקיים דרך הכוהנים.
הפיתיה התבטאה בגיבריש, ומי שייצג אותה היו הכוהנים. רוב השאלות היו דברים בעלי הקשר פוליטי הקשורים להיטהרות של עיר, התיישבות מעבר לים, מלחמות. הפיתייה עבדה רק 9 חודשים בשנה יום בחודש. רק בתקופות מאוחרות יותר היו 3 פיתיות שעבדו כל החודש, ואז גם המקדש נפתח לשכבות נרחבות יותר של האוכלוסייה. בתקופה הארכאית מעט מאד אנשים יכלו להגיע אליה ולשאול שאלה.

יש תיאוריה הטוענת שהמקדש בנוי מעל שבר גיאולוגי שדרכו יוצאים מבטן האדמה אדים משכרים. לפני 10 שנים נעשה מחקר גיאולוגי באתר עצמו שבסופו הגיעו למסקנה שיש שבר כזה ממש במקום שבו מקדש אפולו בנוי.

 

נבואות מפורסמות:

ליקורגוס – מייסד ספרטה. "שנן שתי דרכים, רחוקות מאוד זו מזו: האחת מובילה אל הבית המכובד של החירות, השנייה אל הבית של העבדות, ממנה על בני התמותה להתרחק, אל הדרך הראשונה ניתן להגיע באמצעות גבריות והסכמה ברוכה, הובל אם כן את אנשיך לדרך זו. אל השדרך השנייה מגיעים על ידי ריב מלא שנאה והרס פחדני, וכן עליך להימנה ממנה בכל מחיר."

קרויסוס - מלך לידיה. המלך שולח שליחים לכל מרכזי הנבואה ומצווה על כולם להיכנס בתאריך מסוים ולשאול מה אני עושה בשעה הזאת ממש, תחזרו אלי עם התשובות ואז אדע מי האורקאל האמיתי. התשובה של הפיתיה נותנת היא זו: "אני יודעת את מספר גרגי החול ואת מידות הים, אני גם מבינה את דבר החירש ושומעת את חסר הקול, לחושי הגיע הריח של צב בעל קונכיות, מבושל בכלי ארד יחד עם בשר של טלה, ומתחתיו מונח ארד וממעל ארד מכסהו."

הוא בדיוק בישל בשעה הזו.

קרויסוס מחליט לשלוח לדלפי אוצרות אדירים, לאחר מכן הוא שולח שליח בשאלה האם כדאי לו לצאת למלחמה בפרסים. והיא אומרת לו: "כאשר ישלוט פרד בעם המדים, אז, לידי רך הרגליים, ברח לאורך ההרמוס מלא החצץ ואל תשתהה, גם אל תתבייש להיות מוג לב."

הוא לא מבין את הנבואה נכון. ויוצא למלחמה. גרסה אחרת אומרת שהיא אמרה לו ש"ממלכה גדולה תיהרס" והוא חשב שהתכוונה לפרסים

 


 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו