לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הריקוד הסופי - טיולים לרחבי העולם

הריקוד הסופי - מבוא לריקודים מקודשים

"רקוד, כשאתה שבור לחלוטין.

רקוד, כשקרעת מעליך את התחבושות.

רקוד באמצעה של המריבה.

רקוד בדמך.

רקוד, כשאתה חופשי לגמרי."

– ג'לאל א-דין רומי.

 

את ריקוד הסיבוב למד רומי משמס טבריזי. הוא היה מסתובב סביב עצמו באופן חופשי, פעמים רבות סביב לעמוד שבביתו, לעתים במשך שעות ארוכות. יש הטוענים שהסיבוב הוא טכניקה של מדיטציה בתנועה שהגיעה מהעת העתיקה ונשתמרה אצל הסופים. הסיבוב הוא תנועה בסיסית ועמוקה ביותר של הגוף האנושי, שקשורה ישירות לשלמות הראשונית שמבטא העיגול.

לאחר מותו של רומי, התמסדה מסורת וטכניקת הריקוד על ידי בנו, סולטאן וואלד, מי שהיה ראש המסדר, ונוצרה התבנית הקבועה שבה רוקדים הדרווישים המחוללים עד היום. תבנית זו משמרת הן את הלימוד של רומי והן את מסורת הסיבוב עצמו.

 

בשנים האחרונות נפלה בזכותי האפשרות ללמוד את הריקוד של הדרווישים המחוללים מפי המורה המוסמכת היחידה מטעם המסדר שמלמדת בארץ, הלא היא שייח'ה חדיג'ה. הלימוד איתה החל בסדנא של עשרה ימים אשר התקיימה בהרי יהודה, בה חוללנו שעות רבות בכל יום, ונמשך בסדנאות דו-שנתיות ארוכות, שכללו גם ימי התבודדות במדבר ונסיעה לקוניה. יחד עם זאת, הדברים המשמעותיים ביותר שקרו לי עם הריקוד היו במהלך התרגולים העצמאיים בביתי. השתדלתי לחולל מדי יום כרבע שעה, ותרגול זה חולל בי פלאים, כך שעם הזמן למדתי רבות על עצמי ועל החיים ורכשתי ניסיון יקר. הרשימות שלפניכם הן פרי ניסיונות אלה ופרי והסדנאות שהועברו על ידי חדיג'ה.

ככל שאני רוקד יותר, אני מגלה כמה עומק ואפשרויות למידה יש בתנועה הפשוטה הזו, מגלה יותר על עצמי ועל העולם. ככל שאני מסתובב יותר, אזי יש הבלחות של הבנה, ידיעה והרגשה, עד למצב של רגישות ותפישה שהיא מעבר לחושים.

 

מבחינה טכנית, אפשר לחלק את התנועות בריקוד לארבעה חלקים, המתייחסים לחלקים שונים בגוף. ניתן להסביר את משמעותם והשפעתם של ארבעת החלקים כחלק משלם שהוא הריקוד הסופי, את כל אחד מהם בנפרד וגם בהתייחסות לחלקים האחרים. לחלוקה זו הגעתי מתוך התנסותי האישית והישירה והיא איננה מופיעה בכתבי המסדר, אך מבוססת על קריאה בטקסטים של המסדר ועל הלימוד של שייח'ה חדיג'ה. בפרק זה אני סוקר את הריקוד על פי החלוקה לארבע התנועות והמצבים המרכיבים את מהותו.

 

ארבעת החלקים של הריקוד:

פעולת הגוף כולו: הסיבוב סביב ציר המרכז - לחצו למאמר הסבר

פעולת הרגליים: דרוך, שחרר, נחת - לחצו למאמר

פעולת הידיים: מקבלות מאלוהים, מעבירות לאדמה, לא משאירות לעצמם דבר - לחצו למאמר

מצב הראש: בהטיה, הנח את ראשך על המפתן - לחצו למאמר

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו