לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

מסתרי הפמיר

 

הפמיר זה אחד האזורים היחידים על פני כדור הארץ שעדיין התיירים לא גילו. משמעות השם היא "גג העולם" אם כי יש כאלו שמפרשים זאת ב"רגלה של השמש". כך או כך מדובר באחד האזורים הגבוהים על פני כדור הארץ (עד 7.5 ק"מ), שני רק להימאליה, שהוא במקום חיבור של כל שלשלות ההרים המרכזיות באסיה – הימאליה, קונלון בסין, הינדו קוש וטיאן שיאן.

 

גורנו בדחשן – כך נקרא כל המחוז המזרחי של טג'יקיסטן שכולו הרי פמיר, הוא מהווה כמעט חצי מגודל הארץ אבל מיושב רק על ידי 3% מהאוכלוסיה. זהו מחוז אוטונומי, שונה משאר הארץ. הסינים טוענים לבעלות עליו ובעבר הוא היה סלע מחלוקת בין רוסיה, סין ואפגניסטן. כבר בימי קדם האזור נודע בתכונות המבריאות שלו, נאמר שמי שיעלה לרמות הירוקות במרומי ההרים יזכה לבריאות ויחלים ממחלותיו. חלק ממחוז בדחשן ההיסטורי נמצא בתחומי אפגניסטן.
האזור ידוע במוזיקה המיוחדת שלו. חלק גדול מתושביו מזהים עצמם כפמירים ולא כטג'יקים. יש להם שפות נפרדות ודת נפרדת – הלא היא השיעה האיסמעילית. הם קשורים לקבוצות דומות בסין, צפון פקיסטן ואפגניסטן. האוכלוסיה מונה כ200.000 באזור הגדול פי 3 ממדינת ישראל

 

אתרים בהרי פמיר

 

מסדרון ווקן – עמק נפלא החצוב בין הרים גבוהים מאד וחוצה את רוב הפמיר ממזרח למערב, בתוכו זורם נהר הפנג' שלאחר מכן הופך לנהר האמו דריה, זו הייתה אחת מהדרכים ההיסטוריות של דרכי המשי, ומקום מעבר חשוב בין מזרח למערב, דרום לצפון. חלק גדול מהאתרים היישובים וההיסטורים בפמיר נמצאים במסדרון זה, שכיום יש בו גשרים של שלום המחברים את טג'יקיסטן לאפגאניסטן.

 

מצודות עתיקות בעמק הפנג
קהקה
khakha
– כ17 ק"מ מאישקשים, מהמאה ה3 לפני הספירה
ימצון
yamchun – 70 ק"מ מזרחה מאישקשים, מהמאה ה3 לפני הספירה. נודעת בשם מצודת עובדי האש. והיה בה כנראה מקדש אש

 

קאיליקום kailikhum – מצודה על נהר האוקסוס, שהייתה עד למאה ה19 בירת נסיכות חצי אוטונומית. יש בה גשר שלום העובר לאפגניסטן

 

ח'ורוג khorog – בירת הפמיר. נמצאת בגובה 2100 מטר במפגש נהרות וגרים בה 20.000 איש. ממנה יוצאים הטיולים לשורת הפמיר, נוף נפלא.

 

אתרים מקודשים עתיקים


באגדות ההודיות מסופר על הר מרו שמלא באבנים יקרות וממנו נוסד העולם. בדרום לפיז לזולי, במערב אבן אודם, בצפון זהב ובמזרח כסף. ואכן בדרום אזור הפמיר יש לפיז לוזלי ובשאר האזורים כסף, זהב ואודם, שנחצבו כבר בתקופות עתיקות

במסורת של זראתוסתרא שהייתה דת האימפריה הפרסית מדובר על מקום שממנו הגיעו האריים, ארץ שנקראת אריאן, ממנה הם התפשטו ל16 ארצות אחרות ששניים מהם נמצאים ליד הפמיר – בקטריה וסוגודניה(זה מופיע בספרים הקדושים של האווסתה). יש המזהים את אזור הרי הפמיר עם ארץ המקור – אריאן, אזור זה נקרא במקורות הרגל של מיתרה – אל השמש, וזוהה עם האל הקדמון אזורה. ואכן, בפמיר נמצאים אתרים קדושים של זרתוסתרא מלפני 2500 שנה ויותר.


המלך ששלט על אריאן היה גמשיד האגדי, נאמר עליו שייסד את ארבע משלוחי היד, והקים אתרי פולחן במקומות גבוהים, ואכן, בפמיר יש מספר אתרים מקודשים עתיקים מהתקופה האיראנית, כולם במקומות מוגבהים.

 

מצודה ומקדש קופיר קלה- kofir kala , אולי מצודת הכופרים? נמצאת כ13 ק"מ ממזרח לחורוג, על צוק בולט. ליד המצודה שני שרידי מבנים מעוגלים שהיו כנראה מקדשים זרתוסתרא, אולי מגדלי שתיקה?

 

מקדש אש ליד הכפר וורנג vrang – פירמידה קטנה במיקום בולט עם ארבע מדרגות, על רקע התפאורה המקסימה של הרי הינדו קוש, מסמלת, אולי, את קצה גבול ההשפעה של האיראנים אל מול ההודים. לא רחוק מהמצודה של ימצון, כאן היה המצודה הרוחנית של הדת העתיקה.


עמק המוגרב ממזרח לאגם ישילקול – שם האגם משמעו האגם הכחול. העמק כולו נחשב לקדוש בתקופת זרתוסתרא ולפני כן, יש בו אלפי ציורי סלע החל מלפני 10.000 שנה, שבחלקם יש את מרכבת השמש של מיתרה. ליד האגם אתר פולחני של זרתוסתרא. באזור יש מכרות רבים ונמצאו בו שרידי יישובים עתיקים, למרות שכיום הוא ריק לחלוטין.

 

אתרים מקודשים מוסלמים

 

בפמיר יש רוב לזרם איסלמי מיסטי הדומה מאד לדרוזים כאן בארץ, הם נקראים איסמעילים ומנהיגם – אגא חאן, חי כיום בלונדון. יש להם מקומות קדושים רבים. בנוסף להם היו בפמיר ריכוזים של מיסטיקנים סופים האתרים קדושים לאיסמעילים המקומיים וגם לסונים משלבים אלמנטים פאגאניים קדומים, ניתן למצוא בהם אבנים וקרני אייל וכבשי מרקו פולו, הקרניים הם סמל לטהרה לפי האמונה הזרתוסתרא.

ליד המעיינות החמים של ביבי פטימה ומצודה עתיקה, בכפר ptup יש מקום קדוש ובו גן עם עצים משונים. שם המקום שוהיסומדין.


בכפר
vrang  יש מערות של נזירים בודהיסטים לשעבר וסטופה. וכן מקום קדוש אסלאמי


בכפר
langar  יש מקום קדוש, מוזיאון סופי ובית הארחה פמירי. Mazori Shohkambari Oftob


בחורוג הקימה קרן אגא חאן פארק מרכזי יפה שנועד לשמש כמדיטציה, ליווי לכל שלבי החיים, ומקום לקהילה ואורחים. מדובר על אי של יופי ושלווה בלב ההרים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו