לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

הרמטיקה היא מדע הנסתר כפי שהוא נוסח על ידי הרמס טרימגיסטוס, דמות אגדתית שחיה באלכסנדריה במאה ה-3 לספירה, הוא נחשב למביא דברים של מדעי האלכימיה, אסטרולוגיה, ומאגיה. דמותו מופיעה בפתח הקתדראלה הגדולה של סיינה כמזמין אנשים להיכנס את המסתורין. עיקר תורתו תומצתה במה שקרוי "לוח הברקת", להלן הפתיחה לכתב זה:

 

לוח הברקת

"אמת היא ולא שקר, בטוח ומדויק ביותר. זה אשר מתחת הוא כמו זה אשר מעל, וזה אשר מעל, הוא כמו זה אשר מתחת, לעשות את הניסים של הדבר האחד ויחיד. וכיוון שכל הדברים היו והופיעו מהאחד על ידי המדיטציה של האחד, כך יש לכל הדברים המוצא שלהם מאותו דבר אחד, על ידי הסתגלות.
השמש היא אביו, הירח הוא אמו, הרוח נשאה אותו בכרסה, האדמה היניקה אותו. האב של כל השלמות בכל העולם כאן הוא. הכושר או הכוח שלו שלם אם הוא הפך לאדמה. אבדל את האדמה מן האש, את המגושם מן המעודן, בנועם ובשקדנות גדולה.
היא מתרוממת מן האדמה אל השמים ויורדת שוב אל האדמה ומקבלת את כוחם של הדברים העליונים והתחתונים. באמצעם אלה תיקח לך את תהילת העולם כולו וכך יחלוף ממך כל מה שאינו ברור. כוחה נעלה על כל כוח כי היא מנצחת כל דבר מעודן וחודרת לכל דבר איתן. כך נברא העולם.
מזה קיימות ואף באות הסתגלויות מעוררות התפעלות, שהדרך (או התהליך) שלהן מצוי בכאן.
לפיכך אני, הקרוי הרמס טריסמגיסט, מחזיק בשלושה חלקי הפילוסופיה של העולם כולו.
זאת אשר אמרתי על פעולת השמש תם ונשלם."

 

מרסילו פצינו תרגם את הקורפו הרמטיקה - הכתבים של הרמס טרימגיסטוס לאיטלקית, לפי בקשתו של קסימו דה מדיצי ב1463, מאז החלה דמותו של הרמס לתפוש מקום של כבוד במחשבת הרנסנס, כפי שנראה בקתדראלה בסיינה ובמקומות אחרים.

 

פיקו דה מרנדולה חי בפירנצה ומת בגיל 31, חיבר בין הקבלה לאלכימיה להומניזם ולהמרטיזם. כתב את המסה על "הנאום על כבוד האדם" שנחשבת למניפסט של ההומניזם. הוא היה תלמידו של מרסלו פיצינו ואנגלו פוליציאנו, וחברו של אליהו לדמדיגו, ממנו למד קבלה. הוא למד קבלה מספריו של אברהם אבולעפיה, זכה לכבוד רב על  ידי מיכאל אנגלו שקרא לו "אדם כמעט אלוהי" והשפיע על מקיוואלי, על יוהנס קפלר, ובעקיפין גם על ניוטון. איש נוסף שהיה חשוב ברנסנס היה גורדאנו ברונו שהועלה למוקד באשמת כפירה והתעסקות בהרמטיקה.

 

למאמר על אברהם אבולעפיה - לחצו כאן

 

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו