לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

ויליאם סמית - טיולים לרחבי העולם

וויליאם רוברטסון סמית 1846-1894 William Robertson smith

 

חוקר טקסטים של העמים השמים, ערבים ואסלאם, דת קדומה, חי בסוף המאה ה19. מייצג שלב חדש במחקר של הדתות. המסקנה העיקרית שלו היא שהדתות הם מקור חשוב מאד להבנה של המבנים הבסיסיים של החברה האנושית. הוא טוען שהדבר המהותי בדת זה הארגון והפולחן, ולא האמונה, יוצא נגד התפישה של מילר בדבר ההבדל שבין הודו אירופאים והשמים, וטוען שלכולם מקור של דת משותף קדום.


הפולחן יוצר דתות, המיתוס משתנה ובא להסביר את הטקסים. הטקסים הם חובה והאמונה והמיתוס הם עניין אישי. הריטואל שעומד בבסיס של דתות זה הקורבנות, אבל הם מבטאים טקס שבמרכזו הרג קדום. זאת הפעולה המרכזית שמחברת בין האלים לבני אדם. קורבן במקור הוא לא מתנה לאל. הבסיס של הקורבן מסגרת של שיתוף בין האלים והאדם בסעודה משותפת. הקורבן הוא לאל.  קורבנות הם עניין של שיתוף ופולחן שבו הברית מתממשת ומתחדשת בסעודה הטקסית.

סמית מפרש את נושא הקדושה בעזרת מונח הנקרא "טאבו". זה משהו שהוא מסומן בשפה הפולינזית. משהו קדוש. מתוך זה צומחת קבוצה פוליטית שבה המסירות לקהילה מקבלת גושפנקא דתית.

העניין המרכזי בחיים של הקדמונים היה החיים הציבוריים, לעומת זאת המאגיה היא פולחן פרטי בין אדם לאלוהיו. הדת הייתה בתחילתה ציבורית. המאגיה הוא ניצול הדת לצרכים אישיים, ובכך הופך אותה ללא מוסרי. המאגיה היא משהו חתרני.

 

הוגי דעות גדולים בתחום מדעי הדתות ומשנתם - לחצו לקישור (מאמרים נפרדים)

מקס מילר

אדוארד טיילור

ג'יימס פרייזר

אמיל דורקהיים

ויליאם ג'יימס

ויליאם סמית

יוליוס ולהאוזן

אוטו רודולף

זיגמונד פרויד

מירצ'ה איליאדה

קליפורד גירץ

ויקטור טרנר

 

מאמרים נוספים בתחום מדעי הדתות - לחצו לקישור

מקדשים במדעי הדתות

קומיניטס ולימינאליות

עלייה לרגל

דאיזם

מבוא לקדושה

יש אלוהים - הוכחות פילוסופיות לקיום האל

ארגונים דתיים

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו