לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

חיי יום יום נבטים - טיולים לרחבי העולם

הסוס הערבי והנבטים


מקורו של הסוס הערבי לא ברור, יש הטוענים שהיה גזע סוסים פראי בצפון הסהר הפורה, אזורי כורדיסטן וכדומה. יש טוענים שמקור הסוס הערבי בדלתה של הפרת והחידקל. ערב הסעודית התייבשה לפני 10.000 שנה. הגמל כנראה בוית לראשונה ב3000 לפני הספירה, ובעזרתו נעים השבטים הבדואים לתוך המדבר בשנת 2500 לפני הספירה. כשהם עברו למדבריות הם לקחו אתם סוסים. ייתכן שהסוס הערבי הוא הכלאה של זנים אחרים. בשנת 1500 לפני הספירה כבר מופיעים סוסים בהיסטוריה של המזרח ובמצרים.

עם התפשטות האימפריה הרומית הולך ומתפשט ומשתרש השימוש בסוסים. הספורט הלאומי של הרומים הופך להיות מרוץ המרכבות ולשם כך נבנים היפודרומים בכל מקום. הסוס משמש גם את הצבא הגדול. בשנת 100 לפני הספירה הסוס משיג את הפופולריות של הגמל אצל הנבטים, העושר נמדד במספר הסוסים שיש לאדם.

הסוס הערבי הוא חיה אצילה, מאד אינטליגנטית, שידע להתקיים במדבר, והתאים גם ליחידם וגם לקבוצות קטנות, כדי לשמור על תכונותיו היה צריך לגדל אותו בערבות המדבר של ערב ואת התפקיד הזה לקחו הנבטים.

 

 

הגמל והנבטים.


כנראה מובא למדבריות ערב באלף השני לפני הספירה לקראת סופו, יש אומרים שעל ידי אברהם שחי בזמן הזה. לפני שהיו גמלים היו הולכים בשיירות חמורים מעיראק דרך הקשת הפורייה עד מצריים, עם התחלת השימוש בגמל החלו שיירות לחצות את המדבר בדרך הקצרה יותר. הראשונים שמופיעים עם גמלים אלו הם המדיינים שלוקחים את יוסף מהבור למצרים, גם על אברהם כתוב שהיו לו גמלים. הגמל מקורו בצפון אפריקה בסהרה המתייבשת, אך הוא מופיע בציורים במצרים כבר באלף השלישי לפני הספירה, אך ייתכן שלא שימש כבהמת עבודה עדיין.

הגמל מותאם מאד לחיים במדבר, הוא מסוגל לאכול מה שעז וכבשה לא יכולים לאכול, כולל קוצים. הוא מסוגל ללכת בחולות כי יש לו רגליים עם כפות רגליים רחבות. והכי חשוב הוא מותאם מאד לאי שתיית מים, הוא יכול לאבד רבע ממשקל גופו בזמן חום, לאגור מים בכיסים בקיבה, להפוך שומנים בדבשת שלו למים, ולשתות יותר מ80 ליטר כשהוא צמא, 20 ליטר בדקה הראשונה. בקיץ הוא יכול להתקיים עד 5 ימים ללא מים, בחורף עד 50. הוא לא נווט טוב, אך כשהוא צמא ומריח מים אין מה שיעמוד בדרכו. הוא מסוגל לשנות את טמפרטורת גופו ב12 מעלות ביום ועל ידי כך להימנע מאיבוד מים.

 

לפי האגדה הערבית ליהודים שחיו בהרים היו גמלים ולערבים שחיו במדבר היו עזים, הערבים פשטו על ההרים והיהודים ברחו ורוב הגמלים אתם. הערבים רדפו אחריהם ולקחו את גמליהם, מאז יש את המשפט: היהודים עדיין מחכים לגמלים שלהם. הגמלים שלא הלכו עם אדוניהם היהודים נחשבו מבוזים ופחדנים , הם היו לבנים עם שערות שחורות, מאז הורגים כל גמל לבן עם שערות שחורות.

 

השיירות במדבר היו מבוססות על גמלים, אם הביאו 3000 טון מור ולבונה מתימן לפטרה הרי היה צריך צי של 3000 גמלים, שזה אמר לנהל מערכת של גידול והשבחה של גמלים, חוות ממשלתיות, שיווסתו ויעודדו את גודל האוכלוסייה. זה אומר ש3000 הגמלים הללו צריכים גם מקום לאכול, זה אומר ארגון גדול. כל גמל מסוגל לסחוב 200 קילוגרם, זה אומר 5 מסעות בשנה של 63 יום כיוון אחד. ואולי אנחנו מדברים על 5000 גמלים.

הגמל הוא גם חיית מלחמה, היו גזעים מיוחדים של גמלים שהושבחו וגודלו למלחמה. הערבים היו רוכבים 2 על כל גמל, אחד מכוון אותו והשני יושב אחריו משתמש בכידון או בחץ וקשת, לידם היה רץ לפעמים סוס ששימש כבהמת רכיבה משנית לאחד מהשניים. השימוש בגמל הביא לערבים את ניצחונותיהם המפוארים ביותר, כנראה גם שסוסים חוששים באופן אינסטינקטיבי מגמלים.

 

 

 

ראו מאמרים:

אתרים פטרה

תעלומות בפטרה

פטרה המקודשת

היסטוריה נבטית

מדיינים וסוד המדבר

אדום

הדת הנבטית

חיי יום יום אצל הנבטים

סוציולוגיה נבטית

מאמרים נוספים על הנבטים באתר - "תרבויות עולמי ישראל"  לחצו לקישור

 

טיול לפטרה בירדן - לחצו לפרטים

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו