לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

העם הטגיקי - טיולים לרחבי העולם

עם איראני עתיק

זהו עם איראני עתיק שפעם היה חלק מהאימפריה הפרסית הגדולה וממנו יצא כנראה זרתוסתרא הנביא הגדול שהחל את הדת הפרסית הקדומה וכתב את הוודות הכתבים העתיקים. הטג'יקים גרים במערב טג'יקיסטן, החלקים הדרומיים מזרחיים של אוזבקיסטן ושטחי אפגניסטן, עמוק בתוך ליבם הם לא מכירים בחלוקה המלאכותית של גבולות אותה כפו הקומוניסטים על מרכז אסיה ומתרפקים על מורשת עתיקה עשירה. עד המאה ה20 הם נקראו סרטס. יחדיו הם מונים יותר מ20 מיליון איש.

 


צאצאי האימפריה הסמנידית

הטג'יקים רואים באימפריה הסמנידית שהוקמה במרכז אסיה במאה ה9 לספירה, כמדינה טג'יקית מתקדמת. זמן הפריחה שלהם היה החל מהמאה ה-9 עד המאה ה-11 לפני הגעת השבטים התורכיים לאזור ולפני ההרס של הפלישה המונגולית. בתקופה זו הייתה המדינה הטג'יקית מרכז של תרבות, מדע, ספרות ורוחניות, והחייתה במידת מה את תור הזהב של האימפריה הפרסית הקדומה.

הטג'יקים היו תמיד החלק המתורבת, עירוני ואף חקלאי של מרכז אסיה, בעוד שהיסוד הטורקי באוכלוסיה היה החלק הנוודי, הפראי והלוחם. מרכזי התרבות של סמרקנד, בוכרה, דושנבה, היו מאוכלסות טג'יקים ולפי טענות הטג'יקים כך גם כיום. בבלח שבצפון אפגניסטן שלטה השפה הפרסית ומכאן הגיעו משוררים כמו רומי, עטאר, סינאן, עומאר כיאם. השפה הפרסית מתמסרת לשירה וגדולי האומה וגם שליטיה היו משוררים, בטג'יקיסטן זהו איסמעיל סמאני, המשורר הלאומי, שעל שמו קרויה גם הפסגה הגבוהה ביותר.

ישנה חלוקת משנה בין השבטים והאזורים הטג'יקים השונים, וזה מה שהביא למלחמת האזרחים בשנות ה90 בטג'יקיסטן. יחד עם זאת כולם מדברים אותה שפה, אחד המאפיינים הייחודיים של הטג'יקים הוא שיעור יודעי קרוא וכתוב הגבוה באופן יוצא דופן – 99%. גם באזורים הנידחים ביותר.

 

 

מאמרים לקריאה - לחצו לקישור

העם הטג'יקי

הרי פמיר

בית כמבטא את היקום - אדריכלות עתיקה ומקודשת בהרי פמיר

היסטוריה טג'יקיסטן

מוזיקה טגיקיסטן

דתות טג'יקיסטן

איסמעליה

פוליטיקה טג'יקיסטן

מסלולים טג'יקיסטן

 

הצעות לטיול בטג'יקיסטן והסביבה - לחצו לקישור

טיול הרי פמיר

מסלול משולב לטגיקיסטן ואוזבקסיטן

טיול משולב בימי טרק בהרי הפאן

גיפים הרי פמיר

 

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו