לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

טינטגל - טיולים לרחבי העולם

טינטג'ל – מסורות של אבירים
רשמי מסע למצודתו של המלך ארתור - חורף 2002.

הגעתי לטינטגיל בעיצומה של סופת חורף, אולמות האבירים היו סגורים, השעה הייתה 9 וחצי בבוקר, מישהו אמר לי שהם נפתחים רק ב10, אז הלכתי בינתיים להתחמם מעט בחנות המכשפות הסמוכה.

טינטגל היא מקום הולדתו של המלך ארתור, ישנו שם צוק גדול שמתרומם מתוך הים בסמוך ליבשה, צוק המחובר ליבשה בגשר צר מאד שאדם אחד יכול להגן עליו. טינטג'ל הוא מבצר שכמעט ואיננו חדיר, ובמסורות האנגליות השונות נקשרו בו אגדות של קדושה. טינטג'ל נמצאת בקורנוול, בדרום מערב אנגליה, צופה אל האוקיינוס האטלנטי, שכעת נשבו ממנו משבי רוח עזים מלווים בגשם מצליף שכמעט ולא אפשר להתקדם אל עבר המצודה – האי. הרחק למטה בתחתית הצוקים התנפצו גלים אדירים אל הסלע.

ליד המבצר – אי ישנו כפר קטן, שהוא כיום אחד ממרכזי העידן החדש של אנגליה, ובמיוחד בכל מה שקשור לנושאי המלך ארתור, אגדות ימי הביניים, מכשפות קריסטלים וכו' .

 

בטינטגל קיים גם אחד מהמבנים המרתקים ביותר והמרשימים ביותר בפנימיותו בעולם כולו. הלא זה אולמות האבירים של המלך ארתור, אולמות שניבנו על ידי מיליונר תמהוני בשנות ה30 של המאה ה20.

על האולמות שמעתי לראשונה 10 שנים לפני כן, זה היה תחילת התעניינותי בתחום האבירות. חבר שלי, שהייה מכור לעניין, הביא לי חוברת שבה מסופר על מקום שבו שיחזרו את האולם הגדול שבו היו אבירי השולחן העגול מתכנסים. את המקום הפעילה אגודת אבירי השולחן העגול, אגודה ששמה לה למטרה לחדש את מסורת האבירות בעולם, ברוח השולחן העגול של המלך ארתור. גם שולחן עגול ענקי שהם בנו נראה בתמונות, שולחן עשוי מאבן ועליו 12 סמלי 12 המגינים של 12 אבירי השולחן העגול. כל אביר גילם (וזה התבטא בסמלו) תכונה כלשהי, ויחדיו כל האבירים גילמו את כלל התכונות האנושיות. רק יחדיו הם יכלו להוות איזשהו שלם שמסמל את האנושות כולה.

הדברים דיברו אלי, פעם ראשונה שמישהו החל להסביר לי את מה שמאחורי האגדות של המלך ארתור, ומאחורי היות אביר. תמיד חשתי בתוכי משיכה לאבירות כמושג, וכאן, הנה, מישהו החל לפרוט זאת למרכיבים מעשיים…. כאמור, לאחר 10 שנים נקלעה ההזדמנות בדרכי להגיע לטינטג'ל, וכמו אביר אמיתי, לא הגשם, לא הרוח והסער ירתיעו אותי, והנה אני כאן. אלא שהאולמות היו סגורים.

 

הכפר טינטג'ל הוא כפר קטן, למעשה הוא לא הרבה יותר מאשר רחוב ארוך שלאורכו כמה מהחנויות המדהימות ביותר שראיתם בימי חייכם. ליד אולמות האבירים ישנה חנות מכשפות, ובה מבחר של שיקויים, ספרי קסמים, קדרות, שרביטים, ומה שלא תרצו, בקיצור… הארי פוטר על באמת. אלא שאני בחרתי להיכנס לחנות הקריסטלים הנמצאת גם היא ליד. על הקיר של הבניין מול אולמות האבירים הייה כתוב: "מוזיאון לקריסטלים"… נכנסתי… בחנות מפוזרים כל סוגי הקריסטלים בכל הגדלים, על מדפי עץ בארונות עם דלתות זכוכית סביב, סביב. בקצה החנות מערה ובה בובה של מכשפה (אי אפשר להימלט מהם), וכן דמותו של מרלין הקוסם. המכשפה הלא היא מורגן לה פיי, אחותו החורגת של ארתור שהביאה לנפילתו, היא מסמלת את ההתקשרות לכוחות היצר, אך גם לכוחות האדמה. ארתור לא השכיל להשלים עם אספקט זה באישיותו, לא השכיל להשלים עם זה שהוא לא מושלם ושבנוסף לזה שיש בו אביר, יש בו גם את האני החייתי, היצרי, של הבשר. הוא הביא בזה, במו עצמו, את נפילתו.

המכשפות נרדפו בימי הביניים, אך למעשה תפקידם היה התקשרות עם כוחות האדמה, שאותם מסמלים הקריסטלים, התקשרות שאותה איבדנו בזמננו, ושהחוסר שלה מאיים על חורבננו. אך נחזור לעניינו… השעה הייתה כבר 10, פניתי חזרה אל מעבר לכביש לאולמות, המקום היה פתוח.

בפנים ישב אנגלי ממושקף שנראה מופתע מעט למראה רוח הסערה, והאדם הרטוב שפרץ לו בדלת. בנימוס אנגלי אופייני הוא שאל אותי אם אני מעוניין לבקר באולמות (כאילו שיכלה להיות סיבה אחרת לבואי לשם). אמרתי שכן, והוא הציע שאניח את מעילי לייבוש ליד ההסקה, ואכנס לאולם הקטן, ומייד הוא יפעיל את המופע האור קולי במיוחד בשבילי… נכנסתי…

 

אולמות האבירים נראים מבחוץ, מהרחוב, כבית אנגלי רגיל, גדול מעט, ורק הסמל של הבונים החופשיים בפתחם, והדמות של האביר החרוטה עליהם, מגלים את סודם. כשקנה גון גלזגו – המיליונר התמהוני, את הבית לפני 70 שנה, הוא פתח את אחוריו, השאיר רק את החזית, ובנה אותו מחדש, אולם אחרי אולם. כך שחזית הבית היא למעשה מקטע צר שמסתיר בניין גדול שנבנה מאחוריה. אולי יש בכך סמליות לכך שאבירות אמיתית היא נסתרת ולא נראית לעין במבט ראשון… מכל מקום, נכנסתי לאולם הקטן והתיישבתי על אחד הספסלים, מסביב שרר חושך ולא יכולתי לראות הרבה, אך המעט שראיתי הבהיר לי שאני במקום מאד מיוחד. כסאות מפוארים של מלכים נראו בשני צדי האולם. דגלים, סמלי מגינים, חצוצרות, תמונות, נראו לרוב. מעל כסא אחד שישב מעל במה מוגבהת הייתה חופה, ומעליה חרב תקועה בסדן… התמונות תיארו רגעים חשובים בחיי המלך ארתור והאבירים… המופע האור קולי התחיל במרלין – הקוסם מספר את סיפורו של המלך ארתור: ארתור נולד למלך אותר בטינטג'ל, אך כבר כשהיה תינוק לקחו מרלין, מסיבות שונות, שיגדל בלונדון אצל סיר הקטור. ארתור לא ידע על מוצאו, אך כשכבר היה נער, הגיע יום אחד במקרה לווסטמיניסטר, שם הייתה חרב פלאית תקועה בסדן. מעל אבן, ועל האבן כתוב: "מי שיוכל לשלוף את החרב מהסדן ראוי להיות מלך אנגליה". אבירים רבים ניסו לשלוף את החרב ולא הצליחו, רק ארתור, שכאמור במקרה עבר במקום, הצליח…

לאחר המופע נכנס האנגלי הממושקף ופתח לפני את הדלת והפרוכת המובילים לאולם השני. הדרך לאולם עברה דרך מסדרון ארוך שלכל אורכו יש חלונות ויטראז מזכוכית צבעונית. החלונות הללו, כ70 במספר, נחשבים כיצירה המוצלחת ביותר של חלונות מסוגם במאה ה20. הם מתארים מגני אבירים שונים, וסמלים הקשורים לאבירות. האור העובר דרכם משווה להם גוון ויופי שאינם ניתנים להעברה במילים, ואף לא בתמונות.

מן המסדרון מובילה הדרך לאולם ענק, אולם האבירות. בקצהו האחד – החשוך שולחן עגול ענקי מאבן, וליד הקיר ארון ספרים ענק שבו אולי מבחר הספרים הגדול ביותר בעולם בנושאי המלך ארתור והאבירות. ליד הארון, מה אם לא, שריון של אביר ושולחן תצוגה ובו כלי נשק של אבירים, מגינים, בגדים וכו'. קצהו האחד של האולם חשוך, התקרה באולם גבוהה מאד, במרום הקירות ישנם חלונות ויטראז, אלא שגם החלונות חשוכים מעט והם מתארים את המאבק בחולשות האנושיות. קצהו השני של האולם מואר באור יקרות, מתחת לקיר יש כסא מלך ענק עשוי מאבן, בתוך במה מוגבהת, ומעליו חופה הנתמכת על ידי 9 עמודים. מעל החופה, מה אם לא, חרב התקועה בסדן.

הכסא נראה כאילו הוא מחכה למלך שיבוא וישב עליו. ניסיתי לשבת אך הכסא היה גדול מדי עלי, אולי סמל לכך שרק איש בעל שיעור קומה יוכל לתפוש מחדש את מקומו של המלך. בכדי לסבר את האוזן אציין רק שמשקל הכסא הוא מעל 2 טון, ומשקל כל הקומפלקס שבתוכו הכסא יושב הוא מעל 23 טון!

מלפני הכסא ישנו שולחן עגול נוסף, עשוי מאבן, ועלי חרוטים 12 הסמלים של 12 אבירי השולחן העגול.

החלק הזה של האולם מקבל אור רב מחלונות גדולים שמעל הכסא. בחלונות מצוייר גלהד – האביר המושלם, וסמלים האחרים השייכים לתכונות של האור, אהבה, טוהר ואנושיות. ככלל, כל האולם בנוי כך שיהיה בו מעבר מחושך בצד אחד, אל אור בצד השני. שזו היא דרך האבירות.

 

האולם הגדול נבנה כמקום ההתכנסות המרכזי של מסדר אבירי השולחן העגול החדש שגון גלזגו הקים, בו היו חברים בשיאו קרוב ל25000 איש. בטקס חניכת האולם אמר גון גלזגו את הדברים הבאים:

"האולם הוקם להנציח את הזיכרון הנצחי של ארתור, מלך בריטניה, ולאפשר לאחווה של אבירי השולחן העגול של המלך ארתור לעזור בהפצת רעיונות האבירות, שתמיד נקשרו עם שמו של ארתור. יש הרבה דברים רעים בעולם כיום – הסדר הישן משתנה, מפנה מקומו לחדש, ואלוהים מגשים עצמו בדרכים רבות."

ביציאה מהאולם היה שולחן ועליו טפסי בקשת הצטרפות לאחוות אבירי השולחן העגול של המלך ארתור.… מדוע לא? חשבתי לעצמי…תמיד רציתי להיות אביר, להציל גברות במצוקה. (להלחם בדרקונים זה כבר משהוא אחר)… האנגלי הממושקף, מכל מקום, היה מרוצה…

Website:www.kingarthursgreathalls.com

 

ראו מאמרים לחצו לקישור:

ויילס

אולמות האבירים בטינטגל

האי של אוולון

מעגלי האבנים

אתרים באנגליה

אתרים בויילס

קלטים

דרואידים

מידע על סקוטלנד

 

טיולים קרובים לאנגליה - לחצו לקישור

בעקבות הגביע הקדוש

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו