הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

טשקנט - טיולים לרחבי העולם

טשקנט

טשקנט היא הבירה החדשה של אוזבקיסטן, עיר גדולה בת 2.5 מיליון איש, בברית המועצות לשעבר הייתה טשקנט העיר הרביעית בגודלה לאחר סנט-פטרבורג, קייב ומוסקבה, ואכן, ניתן להרגיש ברחובות את האוריינטציה הסובייטית. גם האקלים והצמחייה מזכירים במקצת את רוסיה, ולמרות זאת אנחנו במרכז אסיה.
לאחרונה בולטות שתי מגמות בחיי התרבות של העיר: האחת זה הרצון של האסלאמיסטים להציג את טשקנט כאחד ממרכזי האסלאם החשובים בעולם. לשם כך שופצו מונומנטים קדומים, הוקמו מוסדות של לימוד דת, הוצא עלון, ואף נחגג אירוע מיוחד, שנת 2007 - שבה טשקנט "הוכרזה" כבירת תרבות האסלאם על ידי אונסקו. למגמה זו עוזרת העובדה שבטשקנט נמצא הקוראן הקדום ביותר בעולם שנכתב על ידי החליף עותמאן בעצמו.
המגמה השנייה היא עידוד הפולחן של תימור לנג כמייצג את הגניוס והלאומיות האוזבקית.

 


האתרים של טשקנט:

פארק לאומי נבואי.

ליד הפארק הלאומי על שם אלישר נבואי נמצא את הפרלמנט של אוזבקיסטן – אולי מאגליס, מדרסה מהמאה ה-19 ובה חנויות של אומנים מקומיים, וכן את ארמון אחוות העמים הסובייטי. תערובת מופלאה שרק אוזבקיסטן יכולה להציע


האזור הקדוש.

נמצא מסביב למדרסה ברקה חאן. זוהי מדרסה שנבנתה במאה ה-16 על ידי שליט טשקנט וכיום היא מקום מושב המופתי של אוזבקיסטן. זהו מקום מושב המועצה המוסלמית העליונה של מרכז אסיה, המופתי הגדול של המועצה אחראי בדרגתו להגמון של אוזבקיסטן, קירגיסטן, טג'יקיסטן וטורקמניסטן גם יחד. המדרסה נמצאת ליד המאוזוליאום העתיק של אימאם חזרת מהמאה ה-10,, הוא האיש שהביא את האיסלאם לטשקנט. הוא היה מתקין מנעולים ומכאן שמו הנוסף – אל קפל, אימאם קאפל היה מפורסם בתקופתו, הגיע לבגדד, ואף היה נציג החליף בהתכתבות עם הביזנטיים. הוא כתב ספרים ושירים, היה אוסף חדית ושופט, נסע לחורסן, סוריה וחיג'ז. במקום בית ספר אסלאמי פעיל – המכון האסלאמי אימאם איסמעיל אל בוכרי, אקדמיה אסלאמית שבה לומדים 200 סטודנטים בוגרי בית הספר, מסגד יום שישי חדש עם מינרטים, ומסגד שהוא מוזיאון כתבי יד בו נמצא הקוראן של עותמאן - הקוראן העתיק בעולם.

באוזבקיסטן שלפני העצמאות היו 425 איש שהוכשרו במדרסות דתיות, כיום יש כבר מעל 5000. לפני העצמאות היו 80 מסגדים, כיום יש כבר מעל 2000. מעל 5000 איש יוצאים כל שנה לחג'. התפקיד של המדרסות והמוסדות הדתיים, כפי שמכוון על ידי המועצה העליונה ועל ידי הנשיא, הוא לפרש את האסלאם ברוח מתונה, ולהאיר את עבודתם של הקדושים המרכז אסיאתים החשובים כמו יסיבי, תרמיזי, נקשבד, אל הרר, שהם כמעט כולם סופים.
בנוסף ללימודי איסלאם התלמידים לומדים גם תקשורת, יחסים בינלאומיים, ועוד...


קוראן עותמאן

אחרי מותו של הנביא אדם בשם זאיד בין סבית אסף את הסורות של הקוראן לפי הוראותיו של אבו בכר והם שימשו כעצה לשליטים עומאר ואבו בכר, רק בימיו של השליט עותמאן הם הועלו על כתב. שישה עותקים נשלחו לכל רחבי האימפריה, שלושה נעלמו, אחד היה בידי זאיד שלימד את הקוראן במכה, ואחד בידי החליף עותמאן עצמו שנרצח בקוראו אותו, וכתמי דמו מופיעים על הדפים. קוראן עותמאן נכתב על עור צבי באותיות גדולות, נשמר בבגדד ונלקח על ידי תימור לנג לסמרקנד, שם נשמר במדרסת נדיר דיוואן בגי עד למאה ה-19. ב-1868 נלקח הקוראן לסנט פיטסבורג ועם התפוררות האימפריה הוחזר לאוזבקיסטן ושוכן במוזיאון בטשקנט.

 


באזר צורסו.

אזור השוק הגדול של טשקנט, תרגום המילה צורסו היא - ארבע הדרכים או הנהרות. לידו נמצא את מדרסה קוקולדש ואת מסגד דג'מי. מדרסה קוקולדוש נבנתה במאה ה-16 על ידי השליט קוקולדוש. ליד המדרסה מסגד יום השישי שנבנה על ידי אל הרר באמצע המאה ה-15. בעבר זה היה מרכז הרג'סטן של טשקנט.


קאשת אימאם
.

אזור בטשקנט ובו נמצאים מספר אתרים:
יונוס חנה היה סבו של המוגל באבור שהקים את האימפריה המוגולית בהודו. הוא שלט בטשקנט ובנו הקים לכבודו מאוזוליאום שנקרא על שמו, לידו יש מאזוליאום נוסף של אדם נוסף בשם קלדירגוצביה שהיה שליט של מונגוליסטן, ומאוזוליאום של שייח' בשם קה אוונדי טקור. 
טקור משמעו: נקי הלב, זה שיש לו לב טהור. השייח' המדובר למד בבוכרה אצל השייח'ים סמסי, קולל ונקשבנד, נכדתו הולידה את השייח' אל הרר מסמרקנד. מאמרותיו: "לך ורצה את יריבך, אין צורך לבחון את חבריך".
לידם נמצא המוזיאון לספרות נבואי ומכון השחזור האוזבקי בו מייצרים לבנים עבור פרויקטים שונים ברחבי המדינה.


מוזיאון נבואי.

חוסיין בייקרה מהרט היה מלך מהשושלת התימורידית שנודע בתמיכתו באומנויות: ראש הממשלה שלו היה לא אחר מהסופר החשוב ביותר בשפה האוזבקית – נבואי. בייקרה עצמו כתב שירים תחת שם העט חוסייני. בייקרה התפאר בכך שבארצו יש יותר מ-1000 משוררים. הוא שלט כמעט ארבעים שנה. בעיקר בחורסן. אלישר נבוי - ראש הממשלה והמשורר הדגול דאג להתפתחות המדינה ורווחת האנשים, ובין לבין כתב שירים. כמובן שהוא תמך גם במשוררים ובאמנות. יצירתו "קהזואין אול מאוניי" נחשבת לאחת מיצירות המופת העולמיות. כותב בייקרה על נבואי: "הוא (נבואי) השליט של ארץ המילים. לא, לא השליט אלא המלך. הוא לא מלך אלא גיבור, הוא לא גיבור אלא המלך המנצח השמח ביותר." מפליאה העובדה שגם הבנים של בייקרה נהיו משוררים.
נבואי היה שייח' סופי וגם ראש מדינה, הוא כתב שירה בתורכית ונחשב לשייקספיר של האוזבקים. מעניין לתרגם את שירתו ודברי חוכמתו. היה קשור לחכם בשם דגמי. הדבר המרשים במוזיאון של נבואי הוא המיניאטורות, בהם מוטיבים כמו הסיפור של רוסטם, מגנון ולילה, ואחרים.
ליד המוזיאון נמצא בית חרושת לשטיחים ואריגים  שבו עובדות 3000 נשים. כדאי לבקר.

מדרסה זאן א דין אריפני

הוא הביא את מסדר השרוורדיה לטשקנט מבגדד במאה ה-13, לימד את בסיר - השייח' מסמרקנד, יש לו קומפלקס בטשקנט

 


לא רחוק מטשקנט

מאוזוליאום זנגי אתא

כשבנה תימור לנג את המאוזליאום הגדול לאחמד יאסווי, הקדוש המרכז אסיאתי החשוב ביותר. אי אפשר היה מסיבות שונות להתחיל בעבודה. ואז הופיע לפניו הקדוש בחלום ואמר לו שצריך קודם כל לבנות את המאוזוליאום של זנגי אתא.
הוא נקרא האב השחור, מפני שהיה כהה עור, נחשב לפטרון המגן על הרועים. הוא חי במאה ה-13. אביו היה תלמיד של אחמד יאסווי. זנגי נהיה לשייח' של היאסוויה שהגן על האסלאם באומץ מפני המונגולים.

אשתו של זנגי אתא הייתה לא פחות חשובה ממנו, היא הייתה אלמנתו של שייח' שהיה תלמידו של אחמד יאסווי, נחשבת לפטרונית של נשים ואמהות המביאה ברכה לנשים עקרות. המאוזוליאום שלה נמצא ליד זה של זנגי ולו כיפה עגולה ייחודית, בשונה מהקונוס המסורתי. בכיפה נראים שמונה כוכבים והיא מסמלת את כת האלוהות הנשית הקשורה לשמיים, הקבר הוא קבר כפול גם לה וגם לאימו של יורשו של יאסווי.

האגדה מספרת שתימור לנג העמיד עשרות אלפי אנשים בשורה ארוכה מטורקסטן - מקום קברו של יאסווי ועד לטשקנט והעביר את הלבנים מבניית המאוזוליאום לאחמד יאסווי לבניית המאוזליאום של זנגי אתא ואשתו, רק משתמה עבודה זו אפשר היה לגשת לבניית המאוזוליאום של יאסווי. למתחם נוספו מדרסה במאה ה-18 ומסגד במאה ה-19, היום זה מקום עלייה לרגל שקט וחביב מחוץ לעיר

 

מאמרים - לחצו לקישור
יוון במרכז אסיה  

היסטוריה אוזבקיסטן 

תימור לנג 

סמרקנד 

שאחריזאבס 

טשקנט 

בוכרה 

ליד בוכרה 

חיווה

 

אסלאם באוזבקיסטן - לחצו לקישור:

אימאם בוכרי 

שייח' אל הרר 

דרוויש סמרקנדי 

נקשבנדיה ואוזבקיסטן 

מדרסות בחיווה

מאמרים נוספים על מיסטיקה סופית במרכז אסיה

 

מאמרים בנושא יהדות אוזבקיסטן מאת ד"ר זאב לוין - לחצו לקישור

היסטוריה של היהודים במרכז אסיה

יהדות בוכרה במאות 19-20

יהודי אוזבקיסטן בתקופה הקומוניסטית 

  

הצעות לטיולים באוזבקיסטן והסביבה - לחצו לקישור
הצעה לטיול טגיקיסטן ואוזבקיסטן
הצעה לטיול קיריגסטן ואוזבקיסטן

אוזבקיסטן בחג הנוורוז - אביב 

אוזבקיסטן לקבוצות סגורות

אוזבקיסטן לנוסע העצמאי

 

 

טיול קרוב - לחצו לקישור

חג הנורוז וסופים באוזבקיסטן 15-26.3

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו