לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

יארד הקדוש - טיולים לרחבי העולם

המלך כלב

אחת הדמויות החשובות בהיסטוריה של אתיופיה והתפתחות הנצרות שבה הוא המלך כלב שמלך בתחילת המאה ה-6. 514-543. הוא היה מלך חזק שנלחם למען הגנת הנוצרים בתימן שסבלו באותו הזמן מדיכוי של מלך חימר היהודי du nawas. הוא כרת ברית עם יוסטיניאנוס קיסר ביזנטיון וכבש את תימן (525). פעילותו מתועדת בספרות ביזנטית ואחרת, מתקופתו נשארו שרידים רבים כגון מטבעות, כתובות ואפילו ארמונות באקסום. תקופתו הייתה תקופה של הפיכת הנצרות לדת מדינה, בניית כנסיות אקטיבית, רדיפה של פאגאנים, יהודים, ומלחמה בהם, כיבושים ותהילה. המחקר טוען שרק בזמנו התרחש השלב הסופי של הפיכת הנצרות לדת המדינה באתיופיה, ולא רק דת של המעמדות העליונים. ואכן הבן שלו "גברה מסקל" – עבד הצלב, היה המלך הראשון שנמשח למלוכה בחסות הצלב ובטקס נוצרי.

 

גברה מסקל ויארד הקדוש

הוא המשיך את פעולותיו של אביו. מלך 550-580. נחשב למלך של שלום, צדק ואמונה. לפניו הופיע איש קדוש בשם יארד הקדוש שהתחיל את מסורת המוזיקה והשירה המקומית – זמה (zema), שירי תהילה לאל שהפכו לחלק מפולחן הכנסייה. הליטורגיקה של הכנסייה עוצבה בתקופה זו. ישנם מזמורים רבים שמיוחסים ליארד הקדוש, סביר להניח שלא כולם הם שלו או מתקופתו, אך בוודאי יש גרעין אותנטי עתיק. ניתוח של השירה והליטורגיקה שחוברה בתקופת גברה מסקאל ויארד הקדוש יכול להאיר על ההשפעות הנוצריות בזמן הפיכת הנצרות לדת מדינה פעילה. במאה ה-6 עוצבה תרבות פוליטית נוצרית שהמשיכה להתקיים לאורך כל תקופת ההיסטוריה האתיופית.

 

יארד הקדוש

לפי הטיעון של האתיופים, שכנראה יש לו על מה להסתמך מבחינה היסטורית. המוזיקה והשירה (המילים) הדתית האתיופית התחילה על ידי סנט יארד במאה ה-6. מכאן שהיא צריכה לבטא את האמונות הנוצריות בתקופה זו ויכולה להיות כלי עזר באבחון ההשפעות על הנצרות האתיופית בתקופה זו.
יארד נתפש לרקיע השלישי, כמו סנט פול. ושם, בירושלים השמימית, למד את המוזיקה מ24 כוהנים, הוא למד "מהלט" את השירה של הדבטרים. הוא חיבר את האנאפורנות (המזמורים בעת טקס לחם הקודש) של הכנסייה. במשך שנתיים, לפי האגדה, עבר עם הקיסר גברה מסקל ועם אראגאי – הראשי מבין תשעה הקדושים לגור בכנסייה בטנה קירקוס, אי על אגם טאנה, לאחר מכן הקימו את בית ספר הגבוה ללימוד הזמה בזור אמבה

כתב מזמורים לארבע עונות השנה, לחגים ולשבתות, ימי מלאכים, נביאים, שליחים, מרטירים וצדיקים. הוא היה המחבר והיוזם של מסורת ה"קנה" – שירה מיסטית. שבה לשירה יש שתי משמעויות – שעווה וזהב. ציפור בשם aroydon לימדה אותו זמה, ומזה הוא קיבל את השם סנט יארד. יש אומרים שאת מנגינות האררי הוא למד מציפור בשם machedo הנמצאת באזורי נהר הtekeze. סנט יארד לא היה מסוגל להגיד את האות "הא" במשך שבע שנים, אבל לאחר מכן זה התגלה לו. בסוף חייו עבר לגור בהרי סימיאן

ישנם שלושה סוגי שירים:
געז – האב
אזל – הבן
ואררי – רוח הקודש.


שרים אותם בשלושה מועדים
געז – בימי חול
אזל – בימי צום
אררי – בחגים.

 

יארד הקדוש למד אותם משלושה ציפורים

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו