לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

ילדות בחורסן - טיולים לרחבי העולם

ילדותו של רומי

ארץ ושמה חורסן

רומי נולד בשנת 1207, בבלח' שבאפגניסטן. בימי קדם נקרא חבל הארץ שבו נולד בשם "חורסן" והוא כלל את צפון אפגניסטן, דרום אוזבקיסטן, טורקמניסטן, וטג'קיסטן של היום. חורסן הוא אזור של עמקים ומישורים פוריים מאד המושקים במימי נהרות הגדולים היורדים מהרי פמיר ובראשם האמו דריה, שנודע בימי קדם בשם ה"אוקסוס". מאז ימי קדם היה זה אזור של ציוויליזאציות מפותחות; הבודהיזם פרח כאן, דת הזרתוסתרא, ההינדואיזם והיוגה. לאחר כיבושי האסלאם נהפך חבל הארץ למרכז תרבותי של כמה מהתנועות החשובות בהיסטוריה המוסלמית. ההלכה המוסלמית נכתבה בחלקה הגדול על ידי אנשים מחורסן כגון אל-בוכרי ואחרים. קדושים כגון אבו סעיד ואל תרמדי פיתחו במאה התשיעית זרם מיוחד של מיסטיקה סופית שנקרא "מלאמתיה" והשפיעו על כל המחשבה האנושית. כאן חיו וכתבו מלומדים סופים כגון אל-קושיירי וסולמי, וכאן גם התפתחה המסורת של הדרווישים הנודדים הקלנדריים מן הצד האחד, והמאסטרים הנקשבנדים של מרכז אסיה מן הצד השני.

העבאסים התחילו במאה ה-8 את המהפכה שלהם כנגד האומאיים בחורסן, הדגל העבאסי השחור הונף לראשונה באזור זה ומכאן יצא לדרך עד לכיבושה של בגדד.

סדרי השלטון של הממלכות המוסלמיות בימי הביניים ורעיון המדינה המוסלמית נולדו בראשם של מנהיגים מחורסן כדוגמת טוגריל בק הסלג'וקי ועוזרו ניזאם אל מולק. לאחר עלייתם לגדולה באו שניהם לארץ מכורתם על מנת לקבל את ברכתו של הקדוש המקומי – אבו סעיד.

המדע ובמיוחד המתמטיקה והרפואה מצאו בחורסן בית. מקצוע האלגברה קרוי על שמו של אל- ג'בר, שגר בעיר חיווה. איבן סינא – אבי הרפואה, נולד בבלח' וגדל בבוכרה, הוא נחשב למלומד החשוב ביותר של תקופתו (מסופר על מפגש שהתרחש בינו לבין הקדוש אבו סעיד, שבעקבותיו אמר איבן סינא: "מה שאני יודע הוא רואה").

מתמטיקאי גאון בשם עומאר כיאם גר בתמריד וכתב בסתר שירה בצורת מרובעים. שירה זו התפרסמה בעולם כולו במאה ה-19 דרך תרגומו לאנגלית של סקוט פיצג'רלד ולימים אף תורגמה בכמה גרסאות לעברית. זוהי שירה מיסטית סופית, כמו גם שירת יין ואהבה.

השירה והאמנות מצאו בחורסן את ביתן ומשוררים כמו סינאי ועטאר החלו רנסנס תרבותי פרסי.

מכל רחבי האימפריה המוסלמית, מהודו ועד ספרד, עלו אנשים לרגל כדי לקבל השראה מהתרבות המפותחת שהתקיימה בערי חורסן האגדתיות, להיפגש עם הקדושים והמלומדים, ללמוד את דרכי השלטון ולספוג את מוזת השירה והספרות.

באווירה תרבותית, עשירה וסובלנית זו נולד וגדל בעיר בלח' הנער ג'לאל א-דין רומי, אלא שעירו נועדה להישמד ולהיעלם מהעולם עוד בימי חייו. גדול המשוררים נולד בחורסן רגע לפני החורבן שלה. צל גדול הלך והתקרב ממזרח, הורס את כל אשר בדרכו.

 

אביו של רומי, בהודין, היה סולטאן המאמינים של בלח', הדמות הדתית החשובה בעיר. הנער קיבל חינוך מעולה מילדותו, שכלל הן חינוך מדעי והן דתי. בתקופתו הייתה חורסן חלק מממלכתו של איגוד שבטים תורכי עצמאי בשם "חורזמש", אשר כבש את מרכז אסיה מהסלג'וקים והקים בה ממלכה שבתוכה ערים מפוארות כגון בוכרה, סמרקנד ובלח'. בירת החורזמשים הייתה העיר אורגנץ, ליד חיווה של היום. בעיר זו גרו כמה מגדולי הדור, כמו השייח' נג'ים א-דין קורבו, מייסד מסדר הקורבנייה, שהיה המורה אישי של נשות ואימהות השליטים.

חורסן פרחה, עד שהחלה הפלישה המונגולית בראשותו של ג'ינג'יס חאן, שקרא לעצמו "זעם האלוהים", מצדיק בכך את מעשי ההרג הנוראיים שלו. התרבות המפותחת והמתקדמת עמדה בפני כיליון ולא היה דבר שיוכל לעצור את השיטפון שבא ממדבריות גובי, רכוב על גבי סוסי פוני קטנים ומהירים.

העולם המוסלמי אשר היה שבוי בסבך של פוליטיקה ותככים לא השכיל להתאחד אל מול האיום המתקרב. החורזמשים היו בקונפליקט עם החליף בבגדד ודרשו ממנו להכיר בהם כממלכה עצמאית. החליף רצה שהם יצטרפו לברית נגד המונגולים בהנהגתו ושלח אליהם כשליח דיפלומטי את שרוורדי – מורה סופי ידוע ואחת הדמויות החשובות של זמנו. בסופו של דבר, הוויכוח יצא מכלל שליטה והצבא החורזמשי החל לצעוד לעבר בגדד, אך נכחד בסופת שלג פתאומית בזמן שעבר אחד ממעברי ההרים של פרס.

מנהיג החורזמשים, מוחמד חורזמש, היה מדוכא לאחר הכחדת צבאו ולא התאושש מכך – הוא ראה בפלישה המונגולית את "זעם האל" על התנהגותו ולא עשה מספיק בכדי לעצור אותה. בזמן הפלישה המונגולית נהרג נג'ים א-דין קורבו, המורה הגדול מאורגנץ ועמו כל חכמי הדת האחרים. הערים ומרכזי התרבות הפכו לאפר. את האסלאם שימרו, למשך מאה וחמישים השנים הבאות, דרווישים נודדים שנקראו 'קלנדרים', והם אלו שהצליחו, בסופו של דבר, לאסלם ולתרבת את המונגולים הפראיים.

ילדותו של רומי עברה עליו בצל האימה של הפלישה המונגולית למרכז אסיה. פירמידות של גולגולות נערמו בערי מרכז אסיה המפוארות: בוכרה, סמרקנד, טשקנט, בלח'. הערים האגדתיות שהיו מרכזי תרבות שוקקים, מרכזים של אמנות, תרבות, מדע, לימוד אסלאם ומיסטיקה, נהרסו עד היסוד. מרכזים של אימפריות נשכחות כגון זו של הקארחאנים, סמינידים, גזנדים והסלג'וקים, נחרבו לבלי שוב. ארץ אחת נשארה לפלֵטה מבין ארצות המוסלמיות – ארצם של הסלג'וקים המערבים באנטוליה – תורכיה. בירתה של אותה ארץ הייתה קוניה, עיר במרכז הרמה האנטולית. אליה גורלו של רומי הוביל אותו.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו