הצהרת נגישות

נגישות אתרים
תרבויות עולמי פועלת בכדי שאתר האינטרנט יהיה נגיש ושוויוני לכולם
לצורך כך הנגשנו את האתר לאוכלוסיות הבאות
- מוגבלי ראייה כולל עוורי צבעים, לקויות ראיה ועוד
- מוגבלים מוטורית בידיים , כאלו שקשה להם עם העכבר והמקלדת
- אנשים עם קשיים מסוגים שונים כגון: קריאה, למידה, הבנה, ועוד
• אנשים עם קשיים נוספים, מכל גווני הקשת: קשיי קריאה, קשיי הבנה, לקויי למידה ועוד.
באתר אנו משתמשים ברכיב עזר להנגשת אתרים על פי תקן ישראלי 5568 ברמת נגישות AA כמוגדר ב: W3C's Web Content Accessibility Guidelines 2.0

דגשים בנגישות
ישנם מספר חלקים – סעיפים חשובים שמבטיחים הגדרת האתר כנגיש לקהל המוגבל. ואלו הם
•התאמה לקורא מסך   •ניווט מקלדת   •חסימת הבהובים   •מונוכרום   •ניגודיות כהה   •ניגודיות בהירה   •הגדלת גופן   •הקטנת גופן   •גופן קריא   •סמן גדול לבן   •סמן גדול שחור   •הגדלה   •הדגשת קישורים   •הדגשת כותרות   •תיאור לתמונות  

הסתייגות
יחד עם זאת נסייג ונאמר שמפני שהאתר שלנו כולל מערכות הזנת תוכן שונות שפועלות לפי שיטת WYSIWYG ייתכן שחלקים בדפי התוכן לא יצליחו להיות מונגשים בצורה כוללת, וייתכן שתצטרך התערבות בקוד האתר נוספת. במידה וגילתם מצב כזה, אנא צרו קשר בכדי שנוכל לטפל בכך באופן המהיר ביותר.
כמו כן במקרים מסויימים האתר שלנו מציג תוכן שבא מאתרים אחרים, שחלקם טרם הונגשו ואין לנו אפשרות לאחריות על צד ג', אך נשמח לקבל הערות ולהפנות את תשומת לב הגורמים הקשורים בכך.

פניות
כל שאלה, הבהרה, הצעה ופניה באופן כללי שקשור לאתר אנא שלחו לדואר אלקטרוני ל
support@nagishnow.com
סגור
לפרטים נוספים: 1-700-50-9992

כרתים והמינואים - טיולים לרחבי העולם

כרתים והתרבות המינאית

במאה ה15 באה לידי סיום תרבות חשובה בתולדות העולם, הלא היא התרבות המינואית. באי כרתים התפתחה לה החל מהמאה ה19 תרבות מפותחת של שוויון ושלום, ובה רמה חומרית שהגיעה עד כדי מערכות ביוב ומים בבתים. התרבות המינואית נחשבה לשיא תרבויות האלה בעולם, והיא נחרבה בפתאומיות כנראה בגלל התפרצות הר געש, אלא שהיא המשיכה להתקיים דרך ערים יווניות שהושפעו ממנה, בעיקר מיקני, תחת השם התרבות המיקנית, עד שנת 1200 לפני הספירה. זה היה תור הזהב של יוון , הזמן של האיליאדה והאודיסאה, של היוונים הקדמונים, שבשנת 1280 לפני הספירה יצאו למלחמה עם טרויה שליד ים השיש, והחריבו אותה. התרבות המיקנית הייתה תרבות של אצולה צבאית, אך גם הם נטו לכיוון פולחן האלה, וראה את התפקיד החשוב של האלות ושל הנשים במלחמת טרויה.

מכל מקום בסוף המאה ה13 לפני הספירה פולשים שבטים הודו אירופים ליוון, הלא הם הדורים והיונים. הם מחריבים את התרבויות העתיקות ומתחילה תקופת חושך בת 500-600 שנה שלא הרבה ידוע עליה, עד ההתעוררות המחודשת של התרבות היוונית. גלי פולשים אלו מחריבים את תרבויות האם הקדומות ומחליפים אותם בתרבויות אב, בתרבויות מלחמה, המקדשות את הברזל, ושמות דגש על האלוהות הגברית. מתקופה זו האולימפוס נשלט על ידי זאוס הזועם.

הפלישה של הדורים והיונים ליוון גורמת לגלי הדף באזור כולו, הפולשים, או השבטים שנדחקו מחמת פלישתם, נעים לאורך החופים לכל מקומות הישוב. הם מגיעים לקפריסין, ישראל, אוגרית, ואפילו מצרים. הם מאיימים על הממלכות הקיימות ומחריבים חלק מהם. הם מחריבים כאמור את התרבות היוונית הקדומה, מחריבים גם את התרבות החיתית, את העיר אוגרית, ואף מאיימים על מצרים. צאצאיהם של אותם פולשים הם הפלשתים. לפי הספר הגביע והלהב, הפלישה הזאת היא הפלישה המשמעותית ביותר בתולדות העולם, מכיוון שהיא החליפה את תרבויות האלה הקדומות בתרבויות האל הזכרי, על הקונוטציות המלחמתיות והתחרותיות  שלהם. בישראל מתחילה אז תקופה של מלחמות בפלשתים שבסיומה עולה למלוכה בית דוד.

 

 

כרתים – מרכז הים התיכון

האי יושב כנראה לפני 10.000 שנה באיכרים מאנטוליה, בשנת 2200 לפנה"ס הוקם ארמון המלך מינוס. כרתים הופכת להיות מרכז סחר חשוב של מצרים עם אירופה, המזרח עם המערב. האלוהים הראשי היה אלה אם, שנעבדה במערות והרים. בפסלים רבים היא מחזיקה נחשים בידיה כסמל לחוכמה, שולטת על תנועת הכוכבים והפוריות בטבע, על העולם התחתון, הבן שלה היה אלוהי הצמחיה שמת ונולד מחדש וזוהה עם השור – סמל הפוריות. זה קשור לכוכב וונוס ולזמן מזל שור, פולחן שוורים במקומות אחרים בעולם כגון מצרים. האלוהים שלטו דרך המלכה כוהנת והמלך כוהן, הכוהנת הייתה חשובה יותר. מינוס נסע למערה בהר אידה בכדי לקבל ייעוץ וחוקים מהאלים כל תשע שנים, השם מינוס הוא כללי למלך, המלכה נשארה כל החיים, המלך היה צריך לחדש את מלכותו על ידי קורבן או טקס, כפי שאל הצמחייה מת וקם לתחייה כל שנה.

האגדה של חטיפת אירופה על ידי השור מסמלת מעבר מתרבות אם מטריארכלית לתרבות אב פטריארכלית, שקרתה עקב בוא היוונים. ההגעה מפיניקיה מסמלת את הקשר של התרבות המינואית למזרח. השור גם מתגלם בדמותו של המינטאור, כוחות לא נשלטים תת מודעים, שרק גיבור כמו תזאוס, מצליח להתמודד איתם בעזרת חוט ההיגיון והרצון שניתן לו על ידי בת המלך אדריאנה. זהו תהליך החניכה שעליו מפקחת אתנה, אלת האינטלקט החדש.

התרבות המינואית נפלה קורבן לאסונות טבע ופלישות של לוחמים יוונים וחדלה להתקיים באופן עצמאי במאה ה15 לפני הספירה. ממשיכה בצורה אחרת תחת שלטון אצילי היוונים, עד המאה ה12. בקנוסוס התקיים בית ספר של מסתורין שבו בני האריסטוקרטיה התגברו על המבוך בעזרת אורו של האינטלקט – זאוס. זה היה חלק מתהליך הלימוד של אצילי יוון, אבל בית הספר נסגר במאה ה12 לפני הספירה, עם הנפילה הסופית של האי.

 

 

גם מערב טורקיה נפגע בפלישות של היונים והדורים.

מעניין לציין שהמקורות החיתיים מדברים על כך שבשנת 1200 לפני הספירה מאיימים על הממלכה שני דברים: האחד זה האויב המסתורי, שהוא כנראה גויי הים, מכתבים נואשים נשלחים מאוגרית לאנשי קפריסין בבקשות לדווח להם על התקדמות האויב הנל. הדבר השני המאיים על הממלכה הוא רעב נוראי. מכתבים נואשים נשלחים ממחוזות החיתים למושלים להחיש משלוחים של מזון ממצרים "אחרת נגווע כולנו ברעב...". ייתכן מאד שהרעב הזה נגרם בשל איזשהו אסון אקולוגי, והוא זה גם שגרם לגלים הללו של הנוודים.

העולם העתיק של טרויה והיוונים נעלם, ונשאר רק באגדות המופיעות שוב לאחר 500 שנה.

מעניין לציין שלפי האגדה הרומית, רומא נוסדה על ידי צאצאי טרויה שגלו מעירם לצפון אפריקה ומשם לרומא. הם אלו שהקימו את העיר, וזה מסביר אולי מבחינתם את הכיבוש הרומי של יוון, מבחינת סגירת מעגל.

 

ראו מאמרים - לחצו לקישור

כרונולוגיה היסטורית

התקופה המיקינית

הפלנקה היוונית

הפוליס היווני

ממלכות באסיה הקטנה

כרתים והממלכה המינואית

שקיעת יוון

היסטוריה ביזנטית

 

רשימת
תפוצה
לקבלת מידע נוסף אודות טיולים חדשים ישירות
לתיבת האימייל שלכם, הרשמו למועדון הלקוחות שלנו